Suosittele hyviä lautapelejä.

lautapelit_kivoja

Suosittele muille omia suosikkilautapelejäsi. Voisi laittaa perään onko lastenpeli vai aikuisten jne. ja mieluiten myös pelin ideasta jotakin.

Omia suosikkejani:
-cluedo (lapset aikuiset) Selvitä murhaaja, murha-ase ja huone jossa murha tapahtui.
-pictionary (kaiken ikäiset,jotka osaavat piirtää) Hauska piirrustuspeli, jossa voi joutua piirtämään myös vasemmalla kädellä, silmät kiinni.....

siinä oli muutama

16

9788

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OLIO

      Afrikan tähti (aikuiset ja lapset)
      Muuttuva labyrintti (aikuiset ja lapset)
      ja ehdoton ykkönen ALIAS sopii myös aikuisille ja lapsille!

    • Monorisk

      Monopoly ja Risk.

      • Jenni

        Sphinx,ei ehkä ihan pienimmille tarkoitettu,vaatii muistamista ja kärsivällisyyttä. pitää selvittää kolmen spinxin värit.
        Afrikan tähti,vanha classikko sopii kaiken ikäisille:)
        Trivial Pursuit tietopeli.
        Csi,selvitä murhaaja. enemmän aikuisten peli:)
        Siinä suosikkejani:)


    • Lautamies

      ja ne ovat
      1. Carcassonne - loistava seurapeli erityisesti aikuisten illanistujaisiin. Sopii myös yli seitsemän vuotiaille. Tähän ei kyllästy. Voi pelata hyvin kahden pelaajan pelinä, mutta on parhaimmillaan isommalla porukalla. Kaikki lisäosat kannattaa myös hankkia.

      2. Kummitusportaat. Aivan hulvaton, idealtaan yksinkertainen peli, joka helppo neljävuotiaankin oppia. Toimii hyvin myös aikuisten illanistujaisissa.

    • Lautapelifriikki

      Tervehdys!

      Carcassone - perustelut edellisessä viestissä

      Alhambra - laatanrakennusta, jopa 6-vuotias tyttäremme hullaantui kun pääsi laskemaan korttien pitsearvoja yhteen

      Maailman matkaajat - avainten keräilyä. Maantieto tutuksi, hyvä seurapeli kahdestaan, mutta mieluummin isaommalla porukalla

      Puerto Rico - monipuolisuudessaan pelien aatelia, monilla eri taktiikoilla voi voittaa

      Afrikan tähti -----

      Tässäpä aluksi...

    • sa-n-na

      finanssi! monopolystä "kehitelty" versio

    • Merika

      Settlers of Catan, siihen jää koukkuun. Laajennusosien ja pelilaudan muunneltavuuden vuoksi siihen ei kyllästy.

    • uutta ja vanhaa

      No ihan ehdottomasti tietysti paras peliväline on ihan perinteiset pelikortit! Niillä voi pelata niin monen monia erilaisia pelejä että se on ihan loistavaa ja ne mahtuu vaikka tasakuun. Kortin pelaamisesta tekee vielä loistavampaa se että pelaa jollain erikoiskorteilla niinkun esimerkiksi politiikka aiheisilla pelikorteilla. Se on suhteellisen hauskaa voittaa musta maija kaatamalla Timo Soini Paavo Lipposella!

      Niitä kortteja saa muuten by the way osotteesta www.korttipakka.net jos on muitakin kiinnostuneita!

    • Vokkie

      Warlock
      - velhojen taistelu. olet musta tai valkoinen velho ja yrität saada vastustajan pisteet nolliin. ei ihan pieneimmille pelaajille. säännöt vaikeahkot.

      Civilisation lautapeli
      - ohjaat jotakin muinaisista valtakunnista aikojen halki. tämäkään ei sovi kovin nuorille. sääntöjä paljon ja yksipeli voi venähtää 12tuntiseksi.

      Citadels
      - tämä ei ole varsinainen lautapeli. peliin kuuluu kasa erilaisia kortteja ja "rahat". tarkoituksena rakentaa kahdeksan kaupunginosan kaupunki. jokavuorolla valitaan omalle kaupungille uusi johtaja, jolla omat erikoiskyvyt. kevyt ja addiktiivinen.

      -Vokkie-

      • Peli-intoilija :D

        MENOLIPPU on ihan ehdoton ykkönen ! siinä laudalla pisimmälle pääsevä voittaa. Menolipussa lautaan rakennetaan junaratoja "ratakorttien" mukaan, jotka pidetään salassa ja ratoja rakentamalla lautaa pääsee ympäri sen mukaan kuinkamonta vaunua rakentaa ja kuinka pitkiä radat ovat. (selitys ehkä hieman huono ja epäselvä) Menolippu ei ehkä sovi pienille lapsille, koska voi olla hieman hankala. Myös MONOPOLY on loistava. Erilaiset versiotkin tuo vaihtelua esim. pankkikorteillatoimiva monopoly on mukava siitä, ettei tarvitse rämplätä rahoja ja Monopoly palmusaaren pohatta on mukavaa vaihtelua pelkkään lautapeleilyyn, sillä siinä on mukana myös DVD osuuksia mm. satummat, yhteismaat ja rakennusten arvot tulevat DVD:n kautta ja pelissä on myös omia uutisia, joiden mukaan peli tavallaan etenee. Tiestysti tavallinen classikko monopoly on todella mainio kaikessa komeudessaan ilman mitään erikoisia lisiä.
        Näin joulun alla kun kirjoittelen, niin suosittelen kumpaakin peliä lahjaksi !

        P.S. Myös tuosta Menolipusta on eriversioita, joissa junaradat rakennetaan eri maan osissa tai missä nyt ikinä. Meillä kotona on Menolippu Eurooppa ja sukuilaisilla ollaan pelattu muistaakseni Menolippu Amerikkaa. ( jälimmäisen nimi saattoi mennä hieman ppulleen, mutta tuskin se ketään pahemmin satuttaa :D )

        Hyviä joulun odotuksia kaikille!


    • sm28
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pyramido lautapeli. Uusi versio tästä taitaa olla Farao? 🤔

    • Anonyymi

      Muuttuva labyrintti lautapeli :)

    • Anonyymi

      ♟️🎲

    • Anonyymi00016

      Hotel lautapeli (Se vanhempi versio)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      272
      1091
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      233
      876
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      87
      744
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      69
      732
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      103
      636
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe