keskittyä tähän palstaan ja onkia teistä ajanmukaista tietoa helluntailaiset;)
Vastaukset 13
- kiitos ;-)
oikein paljon jo etukäteen. Olet ystävällinen ja jalo ihminen, suuri sielu ja uhrautuvainen...
...muuten, rauhallista ja kiireetöntä joulua- Larssi
hyvää joulua sullekkin. Toivotaan, että saan täältä hyviä "tuttuja", vaikka olenkin jyrkkä VL:ä;) No tiettyyn rajaan asti.
- hellaantuu?
Tervetuloa myös kasteelle ja seurakunnan jäseneksi!
palstalle :)
Jos aiot asettua pidemmäksi aikaakin, niin kannattaa rekisteröidä nimimerkkisi. Näin mekin saamme jonkilaisen kuvan sinusta.
Ehkäpä mekin saamme vastineeksi ajankohtaista tietoa vanhoillislestadiolaisista? Itse en tunne paljoakaan tuota uskonsuuntausta.
Siunattua ja rauhallista joulunodotusta!- Larssi
No ompas ystävällinen vastaanotto...no koitan jos onnistuu tuo kirjautuminen...
- käyt päivittäin
niin pysyt ajan tasalla www.netmission.fi
- merim.raimo
Parempi olisi onkia tietoa Jeesuksesta.Ja sen jälkeen kun olet syntynyt uudesti ylhäältä niin Jeesus tekee sinusta ihmisten kalastajan.Ihan niinkuin Pietaristakin.
Oon syntynyt uudesti ylhäältä kaksivuotta sitten, ollessani väärässähengellisyydessä melkein ikäni.
- merim.raimo
weha kirjoitti:
Oon syntynyt uudesti ylhäältä kaksivuotta sitten, ollessani väärässähengellisyydessä melkein ikäni.
ja vielä kerran,kiitos Herralle,ja siunauksia.
- tode'
oikeaa ajanmukaista tietoa helluntaiherätyksestä saa menemällä helluntaikirkkoon ja onkia siellä tietoa. haistella ilmoja ja kuulostella.
tällä palstalla keskitytään sattuneesta syystä enemmän vuosikymmenten takaisiin kokemuksiin ja tapoihin, joita vatkataan päivästä toiseen.
tuo sattunut syy on monen äidinmaidossa imemä lahko-fobia, joka tuntuu elävän kumman tiukasti kansassa, vaikka kansankirkon johtajat, jotka itse ovat tuon fobian aikaiseksi saaneet, ovat jo aikapäiviä sitten lähteneet hedelmälliselle "ekumeeniselle" tielle.
(sana "ekumenia on sitaateissa sentähden, koska helluntaikirkon ja luterilaisen kirkon suhde ei ole sitä samaa ekumeniaa, jota mm. luterilaiset ja katolilaiset ovat alkaneet etsimään.)
jos tällä palstalla olisi mahdollisuus asialliseen keskusteluun, saisit varmasti paljon asianmukaista ja ajanmukaista tietoa helluntailaisuudesta,
mutta kun
täällä valitettavasti sallitaan kaikenlainen epäjärjestys, niin oikenlaisen tiedon siilaaminen moskan seasta on vaikeaa.
tuossa nimimerkki "ei-tienny"n aloittamassa ketjussa vapaakirkollinen "mamabeard" kirjoittaa hyvän tiivistelmän helluntaiherätyksestä. se kannattaa lukea.
vielä yksi asia...asianmukainen tieto ei tässäkään tapauksessa tarkoita sitä, etteikö helluntaiherätyksessäkin olisi moitettivaa ja toiminnoissa paljon parantamisen varaa. se ei tarkoita siis sitä, että nuo kielteiset asiat olisivat mieluiten siellä maton alla...niistäkin olisi mukava keskustella asiallisessa hengessä.
saataisiinko sinusta yksi asiallinen haastelija mukaan palstalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.377882- 102865
- 80660
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei170646- 50635
- 65615
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 31590
- 59590
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48557