Täällä suomessa kun ruotsalaisia jonkun verran on, niin ruotsi on toinen kansalliskieli (koko maassa!) ja kouluissa pakko-opetetaan ruotsia lukiota myöten (koko maassa!) Ruotsissa on suomalaisia (mukaanlukien tornionlaaksolaiset jotka ovat olleet siellä kauemmin kuin ruotsalaiset Suomessa) enemmänkuin suomessa ruotsalaisia, ja näille ruotsinsuomalaisille on hädin tuskin annettu vähemmistökielen asema. Suomessa käännetään kaikki julkiset paperit ruotsiksi, ruotsissa valitetaan ettei ole varaa kääntää osaa papereita suomeksi. Eikä suomenruotsia edes yritetä eristää omaksi kielekseen, vårtspråkiksi. Ei oo reilua!
Luetuimmat keskustelut
- 1201406
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1311022Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella43972Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.97727- 66713
- 32675
- 23661
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist23600Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43553- 11544