kissojen tavat

onko teidän kissoillanne mitään tiettyjä tapoja joita ne toistaa päivittäin?
omalla kissallani on tapana minun mennessä nukkumaan, hypätä sänkyyni ja ruveta sitten pesemään itseään ennen nukkumaan käyntiä.
10655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

efekti,paitsi että 'neiti'pesee mun naaman ensin ja sit itseään.Operaation jälkeen Hän käpertyy sit peiton-alle kainaloon 'tuutimaan'
Sellaisia 'murusia' meillä kaikilla on.
Hyvää JOULUA kaikille KISSOILLE ja palstalaisille!

Äänestä

Kissalla tapana vallata lavuaari aina kun pesen hampaita. Toinen erikoisuus on tapa käydä kimppuun kun puhun puhelimessa (puree nilkkaan tms.)... Eri mukava ja ehkä hiukka erikoinenkin kaveri.. :)

Äänestä
  • mustasukkainen 'pikkukisu',haluaa huomiota itselleen: Hei,mä oon tässä!!
    kun sinun huomiosi on muualla Hän tuntee,ettei nyt
    kukaan minua huomioi!
    Paijausta yms....
    JOULUA ...vaan

    Äänestä

  • kaks´kissaa kirjoitti:

    mustasukkainen 'pikkukisu',haluaa huomiota itselleen: Hei,mä oon tässä!!
    kun sinun huomiosi on muualla Hän tuntee,ettei nyt
    kukaan minua huomioi!
    Paijausta yms....
    JOULUA ...vaan

    Samaan johtopäätöksen olen itsekin tullut, muutenkin kovasti hellittelyä vaativa ja eri leikkisä kisu... Nykyään aina joku lelu toisessa kädessä kun puhelimessa jaarittelee.. :)

    Jouluja!!

    Äänestä

  • Jamppa kirjoitti:

    Samaan johtopäätöksen olen itsekin tullut, muutenkin kovasti hellittelyä vaativa ja eri leikkisä kisu... Nykyään aina joku lelu toisessa kädessä kun puhelimessa jaarittelee.. :)

    Jouluja!!

    Aamulla kun herään kaksi kissoistani tulee lavuaariin ja hana täytyy aukaista että he saavat raikasta vettä. Mosse pesee oman naaman ja sitten yrittää pestä mun naamaa. Kollit joilla on 11v ik'ä eroa ovat tosi mustasukkaisia toisistaan. Jos esim. Alpo on sylissä ja Mosse yrittää syliin,Alpo työntää Mossen tessulla pois tai kun Mosse huomaa että Ape on sylissä niin Mosse ei tuu ollenkaan. Jos Alpo makaa mossen paikalla niin Mosse menee varmana ajamaa sen pois!! Hauskaa seurata niiten puuhia!!!

    Äänestä

Toisella kissallani on tapana nukkumaan mennessäni mennä peittoni alle ja torkkua siellä vähän aikaa. Jonkin ajan kuluttua se siirtyy jalkopäähän. Tämä toistuu joka ilta.
Toinen kissani taas nukkuu tyynylläni, meillä on hieman ahdasta :D

Äänestä

Toinen poikuliini tulee yleensä aamuyöllä tai aamulla "rääpimään" naamaa, juuri herkimmästä kohtaa eli silmäluomista ja ylähuulesta. Herätyskellona häneen ei voi luottaa, kun aika vaihtelee joka päivä, mutta päivittäistä tuo on!

Äänestä
  • meillä myös herätetään. nuorimmaisella varsin omatakeinen tyyli saada minut hereille:vauhtia, hyppy ja mahalleen lasku suoraan naamalleni. on mukava herätä kun tuntee painavan karvamöykyn tippuvan kasvoille, ja pakko on herätä, ei lähde ennenkuin nousen, happihan siinä loppuu! :)

    Äänestä

minun kissalla on aina sama rutiini...aamulla kun huomaa että alan heräillä alkaa kissani kauheasti maukumaan, tämä loppuu vasta kun olen vaihtanut veden ja antanut aamu ruuan. ruokaan se ei kuitenkaan koske vaan "peittää" sen ja sitten kömpii takaisin sänkyyn nukkumaan tyytyväisenä kun huomaa minun olevan täysin hereillä. ärsyttävää :D

Äänestä

Tässäpä aluksi..

Kun menen sänkyyn, muutaman vuoden ikäinen Pepper kissamme yleensä kipittää samantien viereen, mönkii rennosti sekä minun että ukkoni ylitse välittämättä siitä meneekö reisien vai kylkien päältä, kunhan eteenpäin pääsee. Meninpä sitten nukkumaan tai loikoilemaan keskellä päivää, se kuulee sen aina ja on vieressä :)

Tuon sänkyyn pomppaamisen lisäksi se tulee tervehtimään minua kun alan heräillä, mikä on harmi sillä jos minulla soi kello puoli seitsemältä, aion nousta ylös aikaisintaan vartin päästä, mutta jemmaan tavallaan sen ajan "lisänukkumisajaksi" ja siksi kello soi aina etukäteen - Pepper alkaa siinä vaiheessa kömpiä kainaloon AINA kun ajattelen että nukun vielä kymmenen minuuttia. Ja korvasta kuuluu hurrrrrrhurrrrrrr..

Tämä herra myös rientää heti kylpyhuoneeseen suihkun jälkeen - eli päivittäin, nuoleskelemaan vettä lattialta tai tuijottamaan niitä pisaroita. Hän myös tulee välillä käsienpesualtaaseen loikoilemaan jos on huomion kipeä ja vaikkapa peilailen turhan pitkään. Tämän herran takia ei tarvitse huolehtia että jäisi kylppäriin suljetun oven taakse - hän kun osaa avata oven. Mutta muitten kisujen takia täytyy pitää ovet auki.

Pepperin myös yleensä löytää päiväpeitteen alta, taitaa luulla olevansa erityisen hyvinkin piiloutunut, kun möykky pullottaa sängyllä :D

Tänään toin pyykkejä kaappiin ja olin pistämässä sukkia koriin, kun bongasin sieltä Tassun pään. Siellähän se kehräili sukkahousujen päällä loikoillen.

Kaikki innostuvat uusista jännittävistä nukkupaikoista, Donna - 6v joulun tienoilla - on ensimmäisenä pahvilaatikossa esim. postitilauksen tuodessani kotiin, repussa, kassissa ja onpa tuo bongattu vajaalta olutlavaltakin torkkumassa tölkkien keskeltä :)

Donna ja Köpi(/Susa) 11v. löytävät paikalle myös yleensä silloin kun lukee lehteä, siihen lehden päälle makoilemaan. Köpi taas tykkää ruoasta niin paljon, että vaikka olisi juuri pistetty kaikki herkut sille omaan kippoon ja se on käynyt niitä maistelemassa, niin sitten kun aloitan omat kokkaukset, se pyörii ja vahtii jaloissa naukuskellen kuin koira.

Köpillä on myös päivittäin välttämätön tarve tulla seurakseni aamulla wcseen. Eli kun ensimmäisenä nousen ylös ja kipitän vessaan, niin köpi tulee missä sitten onkaan nukkunut, oven taakse avaamaan sitä tassullaan auki, jos ei ole, ja kehräämään jalkoihin. Sitten se häipyy :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<:) kirjoitti:

onko teidän kissoillanne mitään tiettyjä tapoja joita ne toistaa päivittäin?
omalla kissallani on tapana minun mennessä nukkumaan, hypätä sänkyyni ja ruveta sitten pesemään itseään ennen nukkumaan käyntiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu