KOULUTUS

Idiootit haukkuu ja vittuilee toistensa koulutuksesta ja aku ankka firmoista vaikka KAIKILLA on SAMA peruskoulutus ja sen jatko-osat. Ei se toisia haukkumalla parane se omakaan liksa ja duunin arvostus sivullisten silmissa. Tosin pullo-ja karrypoika vartijoita pidetaan syystakin nuijina jo nyt ja piiriapinat juoksee tikkien ja kellon kanssa kilpaa. Nuorilla on duunivyossa enemman legopalikka lokeroita kuin leluosaston suprajohde lelu supermiehella. Ei siis ihme jos ihmisia naurattaa ja huvittaa kun ko.lelukaupan mainokset saavat rosvoilta turpiinsa tai tarvitsevat heti runsaasti apuvoimia......!!!!!!!!
41077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"tai tarvitsevat heti runsaasti apuvoimia......!!!!!!!! "

Nii kyllä kaikki pätevät ja ennenkaikkea kovat jätkät hoitais kaikki hommat ite yksin niinku elokuvissakin.
NII!!

Äänestä

jaffamiestä harmittaa kun ei harjoittelijana ole saanut vyölleen mitään, eikä pääse mihinkään porukkaan mukaan.

Äänestä
  • Niin monta vuotta alalla etta olen tavannut kaikenlaisia vartijoita joista osa on ollut todellakin 97% idiootteja mutta suurin osa ammattitaitoisia ja fiksuja alan osaajia mutta valitettavasti ko.ihmiset vaihtavat alaa kun huomaavat alipalkkauksen ja tyonantajien yksipuolisen joustamattomuus hajoita ja hallitse politiikan. Itse arvostan turvallisuus alaa suuresti mutta en noita lelukaupan mannekiineja joilla ei duunikokemusta mutta elvistelya sitakin enemman. Itsella kokemusta alalta 1985 alkaen joten olen todellakin ihmetellyt vartijakakaroiden toimintaa ja ihmettelyja palstalla.Monta vuotta itse olet ollut alalla? Ps.harva jaksaa 20 v. alalla joka on ok mutta jonka maineen pilaavat satunnais duunarit ja huono ammattiliitto jne.

    Äänestä

  • JAFFA MIES kirjoitti:

    Niin monta vuotta alalla etta olen tavannut kaikenlaisia vartijoita joista osa on ollut todellakin 97% idiootteja mutta suurin osa ammattitaitoisia ja fiksuja alan osaajia mutta valitettavasti ko.ihmiset vaihtavat alaa kun huomaavat alipalkkauksen ja tyonantajien yksipuolisen joustamattomuus hajoita ja hallitse politiikan. Itse arvostan turvallisuus alaa suuresti mutta en noita lelukaupan mannekiineja joilla ei duunikokemusta mutta elvistelya sitakin enemman. Itsella kokemusta alalta 1985 alkaen joten olen todellakin ihmetellyt vartijakakaroiden toimintaa ja ihmettelyja palstalla.Monta vuotta itse olet ollut alalla? Ps.harva jaksaa 20 v. alalla joka on ok mutta jonka maineen pilaavat satunnais duunarit ja huono ammattiliitto jne.

    Ihmetyttää, kun jotkut vartijat kahvipöydissä ja keskustelusivuilla naljailevat siitä, kun vartijalla on voimankäyttövälineitä vyöllä. Pitkään alalla olleena olen huomannut, että nämä naljailijat eivät itse kanna varusteita sen takia, että kun joku pitäisi ottaa kiinni, niin voi selitellä, että kun ei ollut kaasua jne. niin en voinut mennä pysäyttämään. Toisaalta, jos ei uskalla käyttää jotain välinettä, niin parempi jättää se myös pois. Herää vaan kysymys, että ovatko nämä naljailijat oikealla alalla. Ja se työvuosien määrä ei aina kerro yhtään mitään. Kerran työkaverinani oli 25 alalla ollut vartija, joka aina tuli viimeisenä hälylle ja kerran sattui konna tulemaan vastaan kierroksella, niin se sai mennä, koska "ei ollut mitään välineitä". Ois ne kyllä ollu ko ois ottanu mukaan. Paljon mieluummin teen töitä vaikka viikon työkokemuksen omaavan kanssa, kuin 25 vuotta kokemusta, eikä uskalla avuksi tulla. Voimankäyttövälineet ovat vartijan työvälineitä ja niitä valitettavasti välillä tarvii. Tuskin raksamiehetkään kuittailevat, että " kattokaa Reiskalla on vasara töissä mukana, taitaa esittää puuhapeteä". Turvallista joulua Jaffa mies!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JAFFA MIES kirjoitti:

Idiootit haukkuu ja vittuilee toistensa koulutuksesta ja aku ankka firmoista vaikka KAIKILLA on SAMA peruskoulutus ja sen jatko-osat. Ei se toisia haukkumalla parane se omakaan liksa ja duunin arvostus sivullisten silmissa. Tosin pullo-ja karrypoika vartijoita pidetaan syystakin nuijina jo nyt ja piiriapinat juoksee tikkien ja kellon kanssa kilpaa. Nuorilla on duunivyossa enemman legopalikka lokeroita kuin leluosaston suprajohde lelu supermiehella. Ei siis ihme jos ihmisia naurattaa ja huvittaa kun ko.lelukaupan mainokset saavat rosvoilta turpiinsa tai tarvitsevat heti runsaasti apuvoimia......!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu