Enään 2 kertaa!

Pitää nukkua, niin on jouluaatto!
6889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kouluttamaton yh nainen on opettanut lapselle huonoa suomea..enää on oikein..ei enääN!

Äänestä
  • opeteta enää et toisten haukkuminen on typerää,ja et kuka toista haukkuu on ite... = )

    Äänestä

  • ennemminkin. Et ole Tommyseni perehtynyt lapsen kielenkehitykseen, ei ne jutut ole heti kuin äidinkielen tunneilla. Mutta miten voisitkaan, kun sinulla ei ole/eikä tule olemaankaan lapsia.

    Äänestä

  • Kyllä on ihmispololla harmia ja murhetta mikäli täytyy suivaantua noin pienestä kirjoitusopillisesta virheestä. Kyllähän aihe sen kertoo kuinka pienestä virheestä on lupa loukkaantua. Tämä ei ole äidinkielenpalsta. Täällä on ehkä ihan sam,a kuimka pljon vireitä tulee kunhan asiasisältö ymmärretään?!

    Ja kuinka se huoltajuusmuoto vaikuttaa lapsen saamaan, tahi vanhemman saamaan suomen peruskoulun opetukseen? Niin, ei mitään. Vai onko yh:lla jollain keinoin heikompi mahdollisuus saada yhteiskansalliseen perusopetukseen lapsiaan kuin muilla?

    Ei minun tietääkseni.

    Äänestä

  • Kysyy mun lapsi,ihana kolmasluokkalainen.Olen sanonutkin että jokainen lapsi on elämässään oma ihana persoonansa ja pitääkin olla.Elämässä on paljon pahempaakin kuin kirjoitus/puhevirheet.Hyvää Joulua kaikille!

    Äänestä

Joulu on edelleen se sama, jännä juhla lapsille, kun se oli meidän aikalaisillemmekin - lapsena.
Joulukalenterin luukkujen avaaminen aamuisin oli syy nousta vikkelään ylös, viikko ennen joulua olo oli kuin kissapistoksissa, yritti etsiä merkkejä joulutontuista tai äidin piilottamia paketteja kodista ja aaton lähestyessä olo jännittyi päivä päivältä. Lastenohjelmia ja tv:een pukkia odotettiin samalla tavalla kuin nykyäänkin. Mikään ei ole muuttunut. Aikuisten hapatus ja jouluvastaisuus vain myrkyttää mukavan juhlan, joka katkaisee tämän pitkän ja pimeän talven.

Pakana-minä olen jo kauan sitten unohtanut nk tärkeän joulunsanoman, enkä edes yritä viestittää sitä lapsilleni. Meille Joulu on vain Juhla, muiden juhlien joukossa. Ei kukaan Pääsiäisenäkään kritisoi suklaamunia ja kaikkea krääsää, mitä noitineen pääsiäiseen kuuluu, miksi siis kärvistellä lahjan antamista ja saamista jouluna. Lasten juhla, pidetään siitä kiinni ja tehdään juhlasta omannäköinen, eikä korvia lotkauteta yleiselle mielipiteelle, miten Joulu "kuuluisi" viettää.

maailma muuttu, miksi ei Joulukin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lapsi soitti ja kertoi! kirjoitti:

Pitää nukkua, niin on jouluaatto!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu