Vasenkätinen kampuran päässä?, paljonko maksaa valopuola?. Otin sähköstartin pois tarpeineen ja laitoin startittoman jännitteensäätimen, miten kytketään?
Lynx 5900 -86:n magneetto
3
5539
Vastaukset
- Lynkshimees
Muistaakseni normaali oikeankätinen kierre? Miksi olisi vasenkätinen? Katso mutterin juuresta, jos näkyy yhtään kierrettä?
Valopuolaa kelkkakaupasta. Ei ole kovin kallis? Tai purkaamolta?
Eikö jännitteensäätimessä ole ohjetta?
http://www.duell.fi/ antaa akulliselle tuollaisen ohjeen. Vaihtovirtasäätimelle täytynee soveltaa?
KYTKENTÄKAAVIO: 4:lle johdolle
Punainen = 12V Musta = -
Keltainen = latauspuola Keltainen = latauspuola (kelt.tai vihreä) - Miten kytketään
Ja liitin, joka tulee moottorista, mistä johdoista pitäisi tulla virtaa koneen käydessä?, mustasta ja keltaisistako.
- Lynkshimees
Muistaakseni moottorilta tulee kaksi johtoa, joissa kulkee vaihtovirta. Tasavirtaisessa akullisessa molemmat menevät jännitteensäädin/tasasuuntaajalle, ja siitä toinen akun navalle, toinen akun -navalle. -johto on myös yhteydessä kelkan runkoon.
ilmeisesti vaihtovirtaisessa toinen moottoriltatuleva johto menee suoraan runkoon, ja toinen tälle jännitteensäätimelle. Itse jännitteensäädin "kiinnitetään" runkoon niin hyvin, että myös sähkö kulkee runkoon. Ei esim. teipillä tai liimalla!
Jännitteensäätimelle tulevalta johdolta sitten otetaan KAIKKI sähkö virrankuluttajille. Valoille, käsilämmittimille jne. Nehän ovat vuorostaan maadoitetut runkoon!
Sytytysvirta tulee omalla piirillä!
Jos tuntuu vaikealta, on ehkä varminta viedä kelkka asiantuntijalle!
Moottorilta tulevan liittimen liitospintojen täytyy olla hyvässä kunnossa. Muuten ei sähkö kulje! Vanhemmiten liittimissä on ollut ongelmia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637