tehoputki 2-tahtipeliin helposti.
http://www.two-stroke-addicts.freeserve.co.uk/mick/hydropipe.htm
http://www.two-stroke-addicts.freeserve.co.uk/mick/hydropipe.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On varmaan melko vaarallista hommaa alkaa itse kuumentaa ja paineistaa putkea. Paine nousee melkoisesti kun putkea kuumentaa ja sitten tulee lähtö.
lommolla oleva putki oikastaan? Juuri samalla idealla. Jos kovasti pelottaa paineen nousu, voi laittaa toiseen päähän vaikka varoventtiilin. Ainut vaarallinen ja huomioimisen arvoinen asia on kirrata tulpat tarpeeksi hyvin putken päihin.
putkea kuumennetakkaan, vaan pelkällä vedellä pullistetaan putki muotoonsa. Vaatii vesipumpulta kylläkin melkoista painetta. Hydraulipumpulla ja nesteillä onnistuu kevyesti.
toi teksti menee, että jätä yläpään hana auki ja käynnistä vesipumppu. Kun kaikki ilma on poistunut, sulje hana ja jatka pumppaamista. EI siis lainkaan kuumenneta putkea, koska se on jopa vaarallista. Jos kuumennetaan ja hitsisauma pettää, tulee kiehuvaa vettä päälle. Kun ei kuumenneta, ainut vaara on, että kastuu, jos sauma repeää. .. Ei muuta.
vaaditaan jotain 500Kpa (?)
kyllä ne lommot on aina kuumalla ja paineella oikaistu,tulpat vaan hyvin kiinni.
Itse en lähtisi tuohon kuumennus oikasemiseen kun en sitä ole ennen tehnyt.
koskaan kaupungin eteläosaan, koska en ole siellä aiemmin ollut