Oikeus toteutui?

Nilsiän käräjäoikeus hylkäsi kahden poliisin seksuaalirikossyytteet. Kahden poliisi sana painoi enemmän kuin 16v. ja 14v. tytön. Näyttöä ei ollut riittävästi.

Syytteet olivat raiskaus ja seksuaalinen hyväksikäyttö. Toinen poliisi myönsi pitäneensä 14v. tyttöä kädestä (Miksi pitää vastakkaista sukupuolta olevaa LASTA kädestä?). Toinen sanoi että 16v. tyttö ITSE pyysi seksiä ja että hän kieltäytyi sitä antamasta (mies ei halua seksiä?).

Oikeus katsoi että tyttöjen kertomus ei riitä ja että ei voida tietää mitä POLIISIEN hotellihuoneessa oikeastaan tapahtui.

Mitä mieltä olette tästä?
5439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kun sulkee sielunsa, eikä ole mitään mieltä.

Voin vain kuvitella millaisen arven tapaus jätti tyttöjen sielunmaisemaan,jos tässä kävi niin, että totuus sai väistyä näytön tieltä. Tällä kaavalla poliisi voisi voittaa aina jutun kuin jutun. Varsinkin alaikäistä kohtaan. Tuntuu oudolta, että tuon ikäiset tytöt voisivat kehitellä omasta päästään noin pitkän ja kattavan käsikirjoituksen, ja miksi he sen tekisivät??? Ihmettelen motiiveja.

Äänestä
  • Kyllä ne konnatkin samalla kaavalla voittavat juttujaan. Konnilla on kuitenkin poliisia paremmat mahdollisuudet, kun yhteiskunta on säätänyt lain, että konnan oikeudenkäyntikulut menevät aina veronmaksajan piikkiin. Voi valita silloin kalliin puolustajan.

    Äänestä

  • Beagle Boy kirjoitti:

    Kyllä ne konnatkin samalla kaavalla voittavat juttujaan. Konnilla on kuitenkin poliisia paremmat mahdollisuudet, kun yhteiskunta on säätänyt lain, että konnan oikeudenkäyntikulut menevät aina veronmaksajan piikkiin. Voi valita silloin kalliin puolustajan.

    Taisi mennä sinne veronmaksajien piikkiin. Tämäkin.
    Ja toisaalta, pitkä prosessi. Jospa ne syyttömät tulevat virkapuvussaan esiin kertomaan sen totuuntensa ja sankaritarinansa.
    Yleenähän poliisi niin menettelee, kertoo sankaruutensa ja konnien "tyhmyyden".

    Äänestä

Tuntuu todella uskomattomalta, että vanha ukko kieltäityisi seksistä nuoren tytön kanssa !!! en usko millään että tyttö olisi ehdottanut vanhalle papalle seksiä hotellin vessassa.
kuvottaa ajatus miehestä, joka pystyy koskettelemaan kädestä tuntematonta tyttöä,kuinkahan hän sattuisi käyttäytymään omien tyttöjen suhteeen, jos tuolleisella tuhkamunalla sellaisia sattuisi olemaan. kuvottaa ihan ajatus moisesta. mitenkähän vaimo tähän on suhtautunut, jos nyt sellainen yleensä sattuu olemaan. itse ainakin naisena en voisi kuvitellakaan elämään enään tälläisen pedofiilin kanssa. ei ihme, että poliiseilla on niin kusiset paikat, kun pelissä on liian paljon !!!!!
Toisen tytön kohtalo on myös järkyttävä. olisiko kuusitoista vuotias tyttö ehdottanut seksiä vanhan ukon kanssa, ja poliisi rukka on joutunut siitä kieltäytymään ?????? miksiköhän he roudasivat tytöt hotellihuoneeseen ja kaiken lisäksi juottivat humalaan... mummon todistus oikeudessa ei painanut mitään, kun vastassa oli virkavallan edustajat. nämä lainvartijat kun ovat pyhiä sonneja !!!!!!

Äänestä

vaikka raiskaukset olisivat tapahtuneet niin tulee muistaa että siinä on "toisen sana toista vastaan" eli ei voi tuomita. Ja niinhän siinä kävi. Ei tuomittu mutta poliisille yleisesti tuli taas hieman mainetta lisää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Citeen Casino kirjoitti:

Nilsiän käräjäoikeus hylkäsi kahden poliisin seksuaalirikossyytteet. Kahden poliisi sana painoi enemmän kuin 16v. ja 14v. tytön. Näyttöä ei ollut riittävästi.

Syytteet olivat raiskaus ja seksuaalinen hyväksikäyttö. Toinen poliisi myönsi pitäneensä 14v. tyttöä kädestä (Miksi pitää vastakkaista sukupuolta olevaa LASTA kädestä?). Toinen sanoi että 16v. tyttö ITSE pyysi seksiä ja että hän kieltäytyi sitä antamasta (mies ei halua seksiä?).

Oikeus katsoi että tyttöjen kertomus ei riitä ja että ei voida tietää mitä POLIISIEN hotellihuoneessa oikeastaan tapahtui.

Mitä mieltä olette tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu