läpinäkyvä tausta (corel12)

Minä taas. Nyt osaan pistää kuvat jpeg muotoon, mutta miten kuvaan saa läpinäkyvän taustakuvan? Olen saanut coreliin läp.näk.taust., mutta kun teen siitä kuvan tausta on valkoinen.
1223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tausta menee valkoiseksi siitä syystä, että kun kuva pakataan .GIF/.JPG-muotoon, kaikki kuvassa olevat kerrokset litistetään yhdeksi kerrokseksi mukaan lukien läpinäkyvä kerros. Oletusväri tälle litistetylle näkymättömälle kerrokselle on valkoinen.

Jos haluat taustan läpinäkyväksi, tee siitä ensin yksivärinen ja sen jälkeen .GIF-kuvaa tehdessäsi määrittele kyseinen taustan väri, joka jätetään kuvasta näyttämättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä112 kirjoitti:

Minä taas. Nyt osaan pistää kuvat jpeg muotoon, mutta miten kuvaan saa läpinäkyvän taustakuvan? Olen saanut coreliin läp.näk.taust., mutta kun teen siitä kuvan tausta on valkoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu