Mennään veittämään
Hei kaikki
Sinisilmä
331941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
oikein oikei hyvää ja rattoisaa joulua ja tavataan täällä joulunkin jälkeen :))
ihanaa joulun aikaa ja jatkakaamme edelleen mielenkiintoisten juttujen parissa.nyt jään odottelemaan joulupukkia, hei hei
oksat vihreän puun kimmeltää valossa loistavan kuun Katselen tähtien hopeista nauhaa toivotan teille lämpimiä ajatuksia ja joulu rauhaa :))
Lampimat Joulu terveiset teille kaikille Suomalaisille taalta Austraaliasta
Kiitos, ihmeellistä Joulua myös sinne!
Ilman lunta, mutta tuikku pöydällä palaen.
ajatukselliset pakkaset lämpöisten toivotusten oheen! :)
(melkeinpä tuikkuihin täälläkin tyydyttävä)
kaikille teille siellä jossain ,joulumieltä ja hyviä lenkki -ilmoja.Sen päälle makoisia unia ,me täällä pimeässä raotamme silmää ja katsomme joko aurinko nousee punertamaan. Annetaan sielun levätä pimeässä lämpimässä hiljaisuudessa.
meni joulu et jyrähti ihankuin lintu se pyrähti,
on tultu päivään tapanin. Siis lähtekäämme rukkasin lapasin nyt kyytiä paistein laatikoitten ja sauvat käteen saapikoon jokainen ylös ulos ja lenkille :))
nyt kaikki liikkeelle soffilta makoilemasta.
Lumihankeen tarpomaan sauvoilla tai ilman tai vaikkapa tapanintansseihin?
Rattoisaa Tapania, perinnettä on noudatettu täällä Kaakonkulmilla. Perhejoulua kun tässä pitkästä aikaa viettelen, täkäläisen perinteen mukaan menimme 25km päähän tuttuun maalaistaloon aamuvarhain ja lämmitimme talon saunaa.
Sitten tupaan kolistelemaan, onks kettään kotona, Tapani sauna höyryävän lämpimanä, onks emännällä kaffeeta kylpijöille?
Ja olihan sitä ja paljon muuta Tapanin hauskaa, "pyllymäkeä" pulkilla ja ilman. Yääh, takamukseni kirjaili viaton jäämöykky mäessä punasensinisen kirjavaksi. Nyt sitten lounasta kotona väsäämään, sitten koko porukka ottamaan pienet ettonet.
Että tällaista perinnettä näillä nurkilla pidetään yllä.
ilman lupaa lmmittelemään tuttujen saunaa?
Tä'mähän on aivan yleistä näillä seuduilla. Kait talonväki odottaa Tapanina aamusaunan lämmittäjiä kun puutkin ovat jo kiukaan edessä sytykkeineen. Ulkosaunaa tämä perinnetapa vaatii,
"Yllätys" on molemminpuolinen vaikka tuttuja olemme jo pitkältä ajalta.
Kaikki ovat maaseudulla tottuneet tähän tapaan vuosisatojen saatossa ja odottelevat saunan lämmittäjiä ja saunojia.Samallahan siinä tulee vierailukin tehtyä informaation muodossa.
Tapaniahan ajetaan esim. Keskisessä Suomessa, ennen hevospeleillä ja nyt kaiketi autoillaan.
Tuskin tapa on hyväksyttävä muualla kun täällä rajan pinnassa, täällähän luonteen laatukin on välittömänpää kuin muualla maassamme.
....
että Karjalassa ajetaan tapaninpäivänä "tahvona-ajoa", ennenvanhaan hevosella ja nyt autoilla.
Muuten, murteita ymmärtävät kaikki jos tahtovat, mutta miksi sinä tyrkytät noita muutamia Englannin kielen sanojasi, jotka osaat?
Luuletko tekeväsi suurenkin vaikutuksen?
omien tuotteitten mainokset silminään?
meni perille.
Ajattelin mainostaa huomaamattomasti ja niin, että vain teräväsilmäisimmät hoksaavat minun "omien tuotteideni" mainonnan.
Onnistuin, ja silmistä puhuaksemme, sinulla on haukan katse ja todella terävät silmät. Minulla on punaiset ja nikki Sinisilmällä ilmeisesti siniset.
ylempää, mitä esim. englantilaiset ajattelevat suomalaisista. Sivistymättömyys on tae, ettei tänne saada työpaikkoja, tänne ei sijoiteta.
Kuinkas nyt jatketaan tätä oloa kun joulunpyhät ovat ohitse. riennetäänkö mutkamäkeen,murtsikkahiihtoon, lepolomalle kylpylään vai tyydytäänkö odottamaan kun klo lyö 24.00 31.12.2005.
Mitähän vuosi 2006 tuo tullessaan, sehän se pitää jännitystä yllä.
Minä toivon paljon; terveyttä, rakkautta, kaiken hyvän runsautta. Jospa ei toiveet täyty, tyydyn vähempään.
Pitäiskö valaa tinaa, saako siitä visiota tulevalle vuodelle.
ja osaan englantia mongertamatta, mutta en katso aiheelliseksi kirjoittaa sitä tällä palstalla, sillä olemme Suomessa - suomalaisella keskustelupalstalla ja kaikki eivät osaakaan englantia, mikä ei suinkaan ole häpeä tämän ikäluokan keskuudessa. Meidän nuoruudessamme oli kansakoulu ja oppikoulu, ei peruskoulua, missä viimeksimainitussa kaikki oppivat tuon verran englantia kun sinäkin tunnut osaavan.
What do mean?
Tinoja valetaan ja toivotaan ensivuodesta parempaa, jos se vaikka toisi.... Rakkauden
niinpä se "kielitaitoinen" ehkä tarkoittikin - kysyä, että mitä tarkoitat, mutta kun on enkun alkeet vasta menossa niin menipä kysäisemään,että kuinka tarkoitat.
hah hah hah, hoh hoh,hi hi hiii! :DDDDDDDDDD
Mennyt vuosi, ei se nyt niin huono ollut.
Leipä riitti ja ihmissuhteetkin kunnossa mutta se rakas ihminen puuttuu, sitä ei vuosi antanut, mutta ehkä seuraava.... ihanaa kun on edes toivo jäljellä.
Enpä sitä rakasta haikaile, syykin on selvä, luonteeni on muuttunut yksinollessa, olen kuin mikäkin vanhanpiian känttyrä.
Säälin sitä miestä jos minut matkaansa ottaa, kovin on vaikean ihmissuhteen itselleen valinnut.
Aamulla kun herään, on aina jännitys päällä, mitähän paikkaa nyt kolottaa.
Siispä parasta toivoa vuodesta 2006 hyvää onnen vuotta, toivoa on sentään, vaikka Kyöpelinvuorelle matka on uhkaavana edessä, muitten vanhojen piikojen kanssa känkkä ränkkä päiviä viettämään.
hyvä elää,mutta kyllä on ihanaa kun terveenä sai tämänkin vuoden elää ja toivottavasti vielä monta vuotta.
Samoin leipää piisannut ja monta hyvää ystävää täältäkin löytynyt että voi olla tyytyväinen kuluneeseen vuoteen täysin.
Siispä toivotan hyvät lukijat teille oikein hyvää vuotta 2006 rakkautta lempeyttä ja hyvää mieltä :))
Nyt Roope tehdään kuten sanoit tuolla ylempänä. Sauvat käteen ja lenkille. Näin saadaan itsemme pysymään kunnossa. Jos jouluna tuli painoon :aa, niin nyt kiireesti se pois karkottamaan. On se mukava lukea sinun posiatiivista ja hyväntahtoista kirjoitteluasi. Tosi hyvää uutta vuotta sinulle toivon.
Tahvana-ajoa ajettiin koska oli tahvananpäivä.
koi entti kommarra yntti
koirolle kintti koopille tyntti !!!! :))
Olisitpa "Känkkäränkkä" mielenkiintoinen pakkaus kesytettäväksi. Veikkaan, että kyllä se känkkä ainakin siitä ränkästä lähtisi, kunhan hetken kesyttelisin.
Ylitse pääsemättömän vaikeaksi ovat "kesyttäjät" minut todenneet.
Jos on "ylikypsä" niin ilmeisesti on kaikki kimmoisuus hävinnyt, "puoliraaka" voisi vielä onnistua.
kun on hyvin mennyt.Muuten olisi nyt hyvin vaan on lentsun poikanen.Pitää olla villaset vaatteet päällä sisällä.
Jouduin jäämään kotiin kun toiset meni mökille.Olisinkin kokenut miltä tuntuu yksin olo mutta jäi yksi poika kotiin.
Kysyykin aina että eikö ollut mukava kun jäi kaveriksi.
Meneehän se mutta koneelle pääsen vain sillon kun se nukkuu.
Toivoisin että kenenkään ei tarvitse pakolla olla yksin,jotkut haluavatkin.
Pitäisi siihen totutella ,yksin olon jälkeen on kyllä kiltimpi kun yleensä.on hyvillään kun se siinä on.