Joulu yksin

Kaneli

Kuinka monet tänäkin vuonna ovat jouluna yksin.. heitä pidetään onnettomina, syrjäytyneinä, yksinäisinä. Perhekeskeisyyttä hehkutetaan ja yksineläjää säälitään etenkin jouluna.

Yksin vietetty joulu voi olla yhtä hyvä ja lämmin kuin muillakin. Ei sellaista joulun viettäjää tarvitse sääliä. Minä sain valmiin kinkun, tein vähän muita jouluruokia, sytytin kynttilät. Syön, kuuntelen joululauluja, lähetän tekstaritervehdyksiä, katson telkkaria, teen mitä haluan.. ei stressiä, ei rahanmenoa, ei paineita mistään. Pidennetty viikonloppuvapaa edessä.. ei pakollisia vierailuja. Vain kävelyretkiä valkoisessa maisemassa.
Vaihtoehtoni olisi ollut joulu sukulaisten kanssa, tai ex-mieheni kanssa (olen väleissä, hän on myös yksin jouluna), tai sinkkuystävien seurassa. Minä valitsin näin ja olen tyytyväinen.

Hyvää joulua kaikille! Muistetaan kuitenkin niitä, jotka eivät ole yksin omasta halustaan.

3

497

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älkää säälikö vaa kadehtikaa

      voiko tuota paremmin sanoa!

      • Hyvä ja rauhallinen joulu. Ei hössötystä eikä hälinää. Jääkaappi täynnä ruokaa, vaikkakaan ei sitä likaisella suolavedellä "lihotettua" (vrt kinkkutestit joitakin vuosia sitten) kinkkua.


    • Sinkkunainen Keravalta

      Vietin joulua Dannyn kanssa!!No tosin netissä,mutta kuitenkin,symppis kaveri,taas Danny on aikaansa edellä,täytyy myöntää että hänellä on niiiiin mielyttävä puheääni ja rauhallinen tyyli!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      127
      876
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      26
      861
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      41
      760
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      705
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      654
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      568
    7. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      565
    8. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      557
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      35
      543
    10. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      53
      536
    Aihe