Miksi Mondeo on niin huono?

Olen joutunut ajamaan useamman kerran 1,8 Mondeolla, vuosimallia 1998.
Miksi Fordissa on vielä huonot vaihteet? Nehän piti tehdä Mazdan kanssa toimiviksi. Vaihdekeppikin on aivan naurettava lipputanko! :)
Kytkin on ns.nestekytkin joka palautuu pikkuhiljaa ylös...(3-5 sekunnin aikana).
Kaasupoljin on perkuleen jäykkä, joten ärhäkkä lähtö liikennevaloista on mahdoton.
Ulkoapäin Mondeo on komeannäköinen, mutta sisältä kuin kirveellä veistetty.

En siis suosittele Mondeota kenellekään.

(Tästä tulee todennäköisesti noottia, mutta sana on vapaa.)
81589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

joten vaihda myös autosi virheettömään merkkiin ja kerro meillekin, kun sen löysit.

Suosittelen Avensista, jossa on vähän vikoja ja joka toinen vastaantulija on Ave. Silti usea vaihtaa Aven mm. WV:hen tai Mondeoon.

Äänestä
  • Mondeon vaihteet tosiaan pelaa huonommin kuin edellisessä Synnyssani, mutta kyllä ne ihan hyvin toimii... 30 asteen pakkasse kyllä jo tuskaisen jäykästi. Kytkimen toiminnasta en osaa kyllä sanoa mitään huonoa.

    Mutta kun puhutaan ajettavuudesta niin Avensis kyllä häviää jotain 7-9.

    Äänestä

Kyllä asiaa puhut!
Vaihteet ja kytkin ovat kyllä todella surkeat!
Omistin -99 Mondeon ja ajelin sillä tasan vuoden ennen kun vaihdoin pois.
Nykyisin ajelen BMW 320i:llä. Hommasin kunnon auton, kun lapsetkin ovat jo "lentäneet" pois kotoa!

Äänestä

Tämä antaa lisää potkua, on siis fordin ostaneita, jotka uskaltavat luottaa omiin kokemuksiinsa, eikä nöyrry pankkilainan tai osamaksun edessä niinkuin keskiverto ford omistaja lampaat, jotkahampaat irvessä huutavat että ford on hyvä!!

Äänestä
  • Terve!

    Onko sulla ollu Foordi?

    Mulla on kokemusta Escortista, Sierrasta, Transitista, ja Mondeosta.
    Kaikki yhtä surkeita!

    Fordista on vaikee päästä eroon!
    En tiedä mikä siinä on... kun pappalla on Foordi ja isällä on Foordi ni tottakai pojalle ostetaan Foordi! (prkl!)

    Nyt kun ostin AUTON ei Fordeista voi edes puhua samana viikkona! Päivästä puhumattakaan! :D
    Ajelen nykyään maailman parhaalla merkillä... tietenkin BMW:llä!

    Äänestä

foorti on kaikkien aikojen kaikista huonoin auto - kiistatta.

Äänestä

Seuraava autoni on nimenomaan uusi Mondeo, jos ei parempia tule markkinoille!

Äänestä
  • Taidat olla oikea huuliveikko! :D

    HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA !!!

    *REPES* :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ex-Fordisti kirjoitti:

Olen joutunut ajamaan useamman kerran 1,8 Mondeolla, vuosimallia 1998.
Miksi Fordissa on vielä huonot vaihteet? Nehän piti tehdä Mazdan kanssa toimiviksi. Vaihdekeppikin on aivan naurettava lipputanko! :)
Kytkin on ns.nestekytkin joka palautuu pikkuhiljaa ylös...(3-5 sekunnin aikana).
Kaasupoljin on perkuleen jäykkä, joten ärhäkkä lähtö liikennevaloista on mahdoton.
Ulkoapäin Mondeo on komeannäköinen, mutta sisältä kuin kirveellä veistetty.

En siis suosittele Mondeota kenellekään.

(Tästä tulee todennäköisesti noottia, mutta sana on vapaa.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu