Eli asia numero yksi: tarkkuuspiippu, onko siitä oikeasti jotain hyötyä? tuleeko aseesta OIKEASTI tarkempi? entä vaikuttaako se kuulan lentopituuteen?
asia numero kaksi: Äänenvaimennin,toimiiko se oikeasti airsoft aseissa, eli onko mahdollista että laittamalla aseen piippun pala rautaa saadaan mukamas ääntä pienemmälle, eikös se ääni lähde sieltä moottorista..? :s auttakaahan mummoa mäessä :D
asia numero kaksi: Äänenvaimennin,toimiiko se oikeasti airsoft aseissa, eli onko mahdollista että laittamalla aseen piippun pala rautaa saadaan mukamas ääntä pienemmälle, eikös se ääni lähde sieltä moottorista..? :s auttakaahan mummoa mäessä :D
Vastaukset 54
Vanhimmat
joo toi tarkkuus piipu siin se lento nopeus ei kasva vaan panos lentää suorempaan äänenvaimentimesta en kyl tiiä...
Jaa-jaa.. no kaipa sillä sit jotain tekee..ku tarkotuksena on säätää m15a4 rifle:stä tarkka-ampuma ase..kiikari, tarkkuuspippu, tukijalat jen,,mutta kuinkakohan monta metriä suorempaan tuon tark-piipun kanssa ampuu sit verrattuna vakio piippuun..? (noin)
Saako Cybergun Colt M4A1 RIS aseeseen äänenvaimenninta lähettäkää linkki!!
PS:Tos on linkki siihe aseesee http://www.proairsoft.com/acatalog/info_180918.html
Ei saa , koska aseessa pitäisi olla 14mm kierteet , että saisit siihen änkän
Tarkkuuspiippu kasvattaa aseen lähtönopeutta ja kuula lentää tarkemmin, äänenvaimentimen hyöty on lähes täysin kosmeettinen.
siis osaako joku kertoa tarkemmin tarkkuuspiipun toimintaperiaatteesta, ja miten se asennetaan?
eikä vastauksia tyyliin "kannattaisko googlettaa..?".
Juu eli tarkkuuspiippu tulee tietääkseni sen vanhan piipun tilalle...Luulisin.
Ja äänenvaimentimet on vaan koristeita ne muuttaa sitä ääntä mutta ei hiljennä sitä.Kaasuaseissa tuo kuulemma toimii ihan hyvin mutta ei jousi tai sähköaseissa.
joo siis tarkkuuspiippuhan on sisäpiippu, se ei muuta aseen ulkonäköä milläänlailla sillä se sijoittuu aseen sisälle..olen katsos ennen luullut että se sijoitetaan aseen "ulkopuolelle"..
Ase puretaan otetaan piippu hoppiyksiköstä ja laitetaan tilalle tarkkuuspiippu. Tarkkuus piippun on oiukempi kuin tavallinen piippu.
kyllä tuo tarkkuuspiippu kannataa itse hommasin kanssa ja kuula lentää hieman normaalia pidemmälle ja paljon suorempaan
minulla ainakin tuo äänenvaimennin autaa huomattavasti
Tarkkuuspiippu parantaa lähtönopeutta, koska kuulan ohitse ei pääse niin paljoa ilmaa, vaan ilma työntää kuulaa.
Yleensä maruin normipiiput ovat sisähalkaisijaltaan 6,15mm ja tarkkuuspiiput 6,05mm.
Ja kuulien hajonta tietty pienenee...
Yleensä näin ei ole. Tarkkuuspiippu hidastaa kuulan lähtönopeutta joissakin tapauksissa.
kun oon ostamassa snipuu muovisotilaasta niin mietin vaan että kannattaako siihe ostaa vaimennin, ku olis kiva jos kaverit ei heti huomais mua ku oon ampunu ohi.
minun vesurissa kyllä huomaa todella suuren ääni eron kun käyttää äänenvaimenninta.
Tarkkuuspiippu:
Kapeampi kuin normaalipiippu. Kuula lentää siis suorempaa koska ei pääse poikkeamaan radalta.
Lähtönopeuteen tuskin vaikuttaa merkittävästi.
Äänenvaimennin:
Niitä on kahdenlaisia, muovisia ja muovisia joissa on vaahtomuovia sisällä.
Ensimmäinen ei toimi, mutta jälkimmäinen vaihtoehto muuttaa aseen äänen hiljaisemmaksi ja matalemmaksi. Hyvä hankinta jos tykkää "sniper" tyylisestä pelistä
http://www.milgear.fi/kauppa/product_info.php?products_id=1812 Tallaista pistoolia olen katsellut ja haluaisin tietää asiantuntioilta että olisiko aseeseen mahdollista kiinnittää äänenvaimenninta josta oikeasti olisihyötyä.
Sivu ei kerro onko aseessa kierteitä/minkäkokoiset joten jos joku omistaa tuollaisen aseen voisitko kertoa että saako siihen toimivaa äänenvaimenninta, saa mieluusti linkittää suosituksen.
virhe, Oikeissa tuliaseissa äänenvaimennin on melko tehokas ,siis jos luodin lähtönopeus on alle äänennopeuden, tällöin nk. yliäänipamaus jää vaimentamatta. toisin kuin ruuti aseissa Airsoft "pyssyissä" kuulan lähtönopeudella ei ole juurikaan merkistystä, koska airsoft käyttöön valmistetuilla äänenvaimentimella pyritään poistamaan piipun päästä ilmavirran aiheuttama purkauksen ääni.
lisäksi vaimentimet ovat alumiinia, oma tekemät vaimentimet ovat yleisesti muovia tai pvc-tä ja niiden välissä on pumpulia, kato youtubesta jos vaivaudut.
Tarkkuuspiippu lisää tarkkuutta ja äänenvaimentimen vaimennus riippuu aseesta. Omassa aseessa (AUG) vaimennin vaimentaa aika paljonkin. Toisessa aseessa (AK-47) ei vaimenna yhtään.
Onko Maruin AUG? Jos on, mikä silu?
tarkuuspiippu on n.6,05mm halkaisijaltaan (n.6,15mm normaalissa) ja tasaisempaa sekä liukkaampaa materiaalia, joten lähtönopeus kasvaa ja muuttuu tarkemmaksi.
ja mitä äänenvaimentimeen tulee, ne on yleensä muovi/metalli putkia jotka on täytetty vaahtomuovilla.
tämä johtuu siitä että aseessa on seinät jotka kimmottaa ääntä aseen sisällä eli eristää ja vaimentuu. mäntä tuottaa ääntä ja purkautuu suurimmaksi osakseen piipun kautta tiiviin ilmajärjestelmän vuoksi.
Mites kannattaako Wellin MB05:n laittaa silua tai tarkkuus piippua.
ostan fincoinssista tommosen ku Warrior MB-01C. et saisko siihe äänenvaimennint? jos ei ni tiedättekö ku jossai lukee joskus et kaiversin ite kierteet vaimentimelle et mite semmosen voi tehä??? haluaisin niin ehdottomasti siihen vaimentimen. ja sit mikä vaimennin kävis esim. proairsoftin sivuilt siihe aseesseen parhaiten ja mikä olis paras vaimennin???
Vastatkaaa pliiiis!!!
Tuolla saa kiinni 14mm kierteisen änkän warrioriin.
http://www.milgear.fi/kauppa/spartan-maruzenwarrior-type-silencer-adapter-p-1532.html
Itse en suosittele ostamaan fincoissista yhtään mitään. Nimimerkillä kokemusta!
En kyllä äskön googlesta löytäny et ois änkän toho saanu enkä oo ikinä kuullukkaa tota ''kaiversin ite kierteet änkälle'' enkä kyllä suosittele yrittämäänkään. PS: ei sil vaimentimel tee paljon mitää jos maksaa alta 60e
mut eihä siin oo kierteit et saako adapterin jostai
tai siis sori tost ciestist ku sehä on adapteri. mut mikä änkkä siihe adapteriin käy
adapteriin kelpaa parhaiten persee reikä
Kaikki änkät ei hiljennä ääntä vaan jotkut tekevät äänestä sellaisen että äänen alkulähdettä on vaikea havaita
saako jing gong bar 10 g(airsoftnetistä)änkkää entä toi adapteri säätö???
saako tähän aseeseen tarkkuuspippua ja änkkää? jos saa mikä piippu ois sopiva http://www.pcb-airsoft.com/epages/PCB.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/PCB/Products/16062
Änkkää ite en suosi koska tuntuu että se ei auta mitään kun ääni lähtee moottorist ja se vähentää kanto matkaa.
Jos asetta voi purkaa, niin saa tarkkuuspiipun. Äänenvaimennin ei vaikuta kuulan lähtönopeuteen, riippuen tietysti mallista. Ueimmat eivät. Eniten hyötyä äänenvaimentimesta on nbb aseessa, mutta muissakin siitä on hyvin minimaalista hyötyä. Vaikka ampujasta se ei tunnu vaikuttavan niin se johtuu boksin äänistä. Kauempana jyvällä olevan taas on vaikea kulla moottoria, mutta pamaus kyllä kuuluu. Äänenvaimennin lievittää sitä pamausta. Sen lisäksi, vaikka vastustaja kuulisi äänen, niin on vaikeampi selvittää äänen perusteella vaimennetun aseen käyttäjä. Ja kun se on niin hieno. Eli ääni vaimentimelle, useimmissa aseissa, thompson vaimentimella on jo aseen raiskaus!
vaimennin on kyllä yleensä vain näkö kysymys, niinkuin itselläkin, mutta pientä eroa on.
sähköaseessa se on minimaalista, jousiviritteisissä toimii taas paremmin, ja ääni yleensä vaimenee paljon paremmin juuri jos olet siellä mihinkä tähtäät eikä aseen takana.
pitemmillä matkoilla toimii, esim VSR-10 Gspec erittäin hiljainen ainakin vakiona äänen vaimentimella ja taas ilman sitä on hyvinkin äänekäs.
toimivuus on hieman ase kohtainen.
ja niinkuin kyllk kertoi niin parhaiten toimii kaasu aseissa...
tarkkuuspiippu nostattaa hieman lähtönopeutta ja parattaa osumatarkkuutta / hajontaa miten se nyt sanotaan.
sekin on ihan hyvä ostos...
kuinka paljo tarkkuuspiippu lisää lähtönopeutta?
Saako Super X9 aseeseen esim. KM tarkkuuspiippua vai pitääkö olla joku tietty merkki ja onko piipun koolla jotain merkitystä?
Tyhmä kysymys tähän väliin. Mistä saisi Maruin kaasupistooliin äänenvaimentimen? (Marui Hi-Capa 4.3 Dual Stainless) linkki: http://www.proairsoft.com/acatalog/info_BBGB24.html
Mikä trk-piippu menee Wellin MB02 j onks se vaikee laittaa paikollee et tartteeko koko liipainsysteemit aukasta?
Laitakaa vaahtomuovia mootorin ympärille tietenki joku muovi mootorin ja vaahtomuovin väliin että ei syty palamaan tein ite nii kuulu tosi pieni ääni jos laitatte viellä toimivan äänärin voitte kokeilla kotonna ottakaa kaksi tyynyä yka tyyny piipun ympärille kja toimen akun ympärille
Mistä sais tarkkuuspiipun ja mikän merkkinen ois hyvä ku haluaisin omaan AK-47kaan vähän tarkkuutta? Ja millä muuten sais asetta kantamaan pitemmälle muuta kun akulla? Auttaako toi tarkkuuspiippu muuten kantavuuteen?
Budjetti tarkkuuspiiput: Madbull, lonex. Prome EG vähän kalliimpi, mutta worth it. Ja 6.03mm, ei mitään 6.01mm piippuja, niillä huono tarkkuus pidemmällä kantamalla. Ja ei, akku ei vaikuta kantamaan. Paras millä saisi kantamaa lienee sinulle madbullin 50 (jos lähdöt n. 100-110m/s luokkaa) tai 70 asteinen (lähdöt 110m/s) tai vielä parempaa, jos osaat taa teetät jollain niin r-hoppi.
Oisko tollanen siis hyvä? http://www.tradesoft.fi/product/1076/madbull-black-python-ver-ii-603mm-ak47-47s-sarjalle-455mm
Jeps. Tosin se pinnoite saattaa kulua joskus pois, itse käytän noita piippuja vain semi-only aseissa. DSG yms high speed buildeihin prometeusta.
Voisitko lähettää tähän linkin semmosesta mikä sitte kestäs ihan sarjaa ampuessa jonku verran pitempään. Että missä siis ois parempi pinnote?
Kauanko tuo tarkkuuspiippu kestää pelikäytössä ennen kuin sen pinnoite kuluu pois?
Kyllä se vuosia kestää, mutta tollanen prometeuksen rosterista tehyt piiput kestää maailman tappiin asti, kunnei niissä ole mitään pinnoitetta mikä voisi kulua pois
Voisitko lähettää tähän linkin semmosesta prometeuksen tarkkuuspiipusta Ak-47kaan kun ite en löytäny mistään?
Paras piippu, ei voi muuta sanoa: http://www.milgear.fi/fi/product/tarkkuuspiippu-455-mm-prometheus-ak47-akm-ak74/755
Okei kiitos avusta!
ois mullakin tämmönen kysymys täällä....
eilikkä mikä silu menis mun aseeseen g&g gr16 carbine light???
aattelin kysyy kun olen ostamassa silua.... kiitos jo etu käteen vastauksista :)
Äänenvaimennin ei hiljennä ilman äänenvaimennustekniikkaa tätä airsoft äänenvaimentimissa ei ole
Mutta jos niissä on sisään rakennettu piippu niin ne lisäävät kantamaa tarkkuutta ja lähtönopeutta mutta ääntä ne eivät vaimenna.
Meneekö scar h aseeseen vaimenninta
Mikä tarkkuuspiippu kannattaa laittaa well MA4402 sniperiin?
Tää silu ainakin vaimentaa www.atom-airsoft.fi/tuote/blackwater-195x32mm-aanenvaimennin/ täs on vaahtomuovit sisällä. Vaimentaa ihan mukavasti.