Olen ajatellut lukea lähihoitajaksi mutta miten jaksan alaa sitä mietin koska olen läpikäynyt vaikean burn outin ja tässä vaiheessa aika hyvin toipunut mutta silloin tällöin pientä masennusta vielä, joten kannattaisiko vielä odottaa vai ottaisinko jo elämän syrjästä kiinni kun pikkuhiljaa rupee siltä tuntumaaan. eli kuinka vaativa tuo koulutus on pelkäänpä että jos en pian mene kouluun tulee semmonen olo että syrjäytyy olen kotona ollut jo 2,5 vuotta. tätä ennen yrittäjänä melkein kymmenen vuotta. olen aina halunnut työskennellä ihmisten parissa koska minusta tuntuu että soveltuisin siihen parhaiten. onko muilla saman suuntaisia kokemuksia. vaikea ottaa ratkaisevaa askelta!
lähihoitajaksi
mies30v
5700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei koulutus ole kovinkaan vaativa verrattuna siihen, mihin sen pitäisi valmistaa. Itse ajattelisin niin, että hoitajalla pitää olla omat asiat kunnossa, että jaksaa auttaa muita. Paljon riippuu sinun persoonastasi, miten suhtaudut erilaisiin tilanteisiin. Tällä alalla on tärkeää osata jättää työasiat työpaikalle, kun lähtee kotiin. Tsemppiä sulle siihen, mitä nyt sitten päätätkään tehdä!
Vaikka ihmisellä on omassa elämässä ollut vaikeaa jne. niin kyllä lähihoitajana pystyy toimimaan jos on vaan alasta kiinnostunut. kiinnostunut ihmisestä.
Ei kukaan ihminen ( lähihoitajakaan ) selviä elämästään ilman kriisejä ja murheita yms. mitkä voisi ajatella ettei omat asiat ole kunnossa.
Ihmisiä tässä kaikki ollaan.
Ja tämä työ on ihmiseltä ihmiselle työtä.
Se pitää muistaa.
No ihan asiaa kirjoitat. Mutta tällä alkuperäisellä kirjoittajalla on takana burn out, joka kyllä vaikuttaa paineen sietokykyyn ym. (paineitahan tällä alalla riittää).
Voi olla, että onkin oikea ala hänelle, vaikea tietää, kun ei tunne tapausta. Ei kuitenkaan kannata lähteä alalle epärealistisin odotuksin. Ihmisiähän me autamme ja siitä saa paljon, mutta on myös se raadollisempikin puoli...
Hei!
Sanoit että pikkuhiljaa alkaa tuntumaan siltä...
Eli intuitiivisesti tiedät että nyt.
Kuuntele itseäsi, sinä tidät itse.
Sinä olet kiinnostunut siitä koulutuksesta. Älä katso menneisyyteen vaan ole tässä hetkessä ja suunnittele sen pohjalta tulevaa.
Miltä tuntuu nyt? Miten paljon voisitkaan antaa toisille ihmisille lähihoitajana!
Antaako tämä ajatus voimaa sinulle niin paljon että se voittaa kaikki epävarmuuden tunteet ja alat luottamaan että selviydyt?
Uimaan voi oppia vain menemällä veteen?
Ainahan rapatessa roiskuu ystäväiseni, pohjalta moni noussut korkeuksiin, nouse sinäkin!
Kuuntele itseäsi, se on tärkeintä, luota itseesi.
Voimia sulle. Olet niitä enkeli-ihmisiä kun haluat auttajaksi,ihmisenkeli.
Ammatti kysyy fyysisiä ja henkisiä voimia, kuten tietysti hyvin moni työ.Jaksatko kuunnella ahdistuneita ja aina tyytymättömiä ihmisiä?Jaksatko olla tekemisissä eritteiden kanssa? Entä hankalien omaisten?Jaksatko auttaa, vaikka autettavallasi ei olisi motivaatiota kuntoutumiseen.Pieni tilipussi odottaa sinua Minulla n. 1400 nt., on pieni vero%. Tietysti olet ihmisten kanssa , mutta eiko suurin osa ihmisistä tee työtä ihmisten kanssa, ihmisille? Työpaikkakohdittain eroavaisuuksia toki on, mielestäni raskainta on ollut liukuhihnavuodeosastoilla ja nykyinen suuntaus vain vahvistaa tätä linjaa.Onko sinusta äiti/ isä Ammaksi? Ei se mitään, emme me muut ole senkummempia.Sisäinen intuitiosi palvelee sinua, ota ihmeessä askel eteenpäin elämän kutsuvaan haasteeseen.Voit myös hyödyntää sukupuolesi tuomaa paremmuusasemaa naislaumassa ja antaa meidän raataa, jos olet taitava. t. koko kansan hoitaja, jonka ei tulisi vastakkainasetella.