Pyörimään kolmeulotteisesti kun kirjoittaa jotain ja miten saa liitettyä kuvia keskusteluun?
Entä miten voi pistää leffan pyörimään niin että kaikki kanavalla olevat näkee tai jotain musaa??
Entä miten voi pistää leffan pyörimään niin että kaikki kanavalla olevat näkee tai jotain musaa??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole mahdollista.
Ircillä voi ylipäänsä sitten tehdä jos ei mitään noin yksinkertaisia juttuja, mihin mesekin pystyy. Mese on monipuolisempi, mut sen äänikeskustelu on semmosta kohinaa ja webcam lagii vtust! Ventrilo on paras ohjelma puhekeskusteluun, aina kirkas ääni eikä mitään häiriöitä. Siis jos ventissä ilmenee häiriöitä äänessä, sano vastakkaiselle puhujalle: "MIKKI POIS PÄRSEESTÄ JA HETI!!!".
Eiköhän toi ole jo hieman turhaa vineämistä?? IRC:istä on paljonkin hyötyä. esim mIRC clientti sattuu olemaan about 100 kertaa kevyempi vaihtoehto meselle :D . Toiseksi irc on 100 kertaa toimintavarmempi. Ei kaatuile niin useasti, eikä ole lähes kokonaan käyttämättömissä (toisin kuin mese joskus).
Ja mitä noihin sun animoituihin 3D teksteihin. Niistä ei ole mitään iloa jos ohjelmaa käytetään puhtaaseen kommunikointiin. Tässäkin mielessä irc pesee sun meses. kun IRC:issä tapahtuva keskustelu sattuu olemaan paljon selvempää ilman turhia kuvia ja animoituja hymiöitä.
Joskus puhekeskustelusta on vain haittaa. Mielummin luen ohjeet esim johonkin laitteen asennukseen ircistä sen sijaan että pitäisi kuunella kaverini hermostuvan kun en kerralla muistakkaan ylipitkää linkkiä tai vastaavaa :D
On liian monia syitä pysyä IRC:in puolella. Joten voisitko jättää tuon sinun ylikaupallisten mainoksia täyteen tumpattujen pikaviesti ohjelmien mainostamisen ja tuputtamisen meille. Kiitoos
TranceEnergie kiittää ja kumartaa.
ps. nyt voitkin kertoa, mitä irc:istä puuttuu sellaista mitä esim mesessä on?
Ja nyt suljen sinulta pois sellaiset asiat mitä et voi listata, koska ne ovat tarpeettomia. Älä siis mainitse näitä:
-Hymiöt
-Animoidut hymiöt
-Ärsyttävät oliot
-Herätteet
-Typerän raskas ulkoasu jota jotku sanovat hienoksi. (esim mIRC:iinkin saa sitten taustakuvia että tiedoksi vain :) )
Jatketaan vielä sen verran, että kyllä mua huoletuttaisi keskustella yksityisasioista ohjelmalla, joka kierrättää kaiken liikenteen Microsoftin kautta. Irkissä käytettäyä hajautettua verkkoa on hankalampi seurata, vaikkei toki mahdotonta sekään.
Irkin hyvä puoli on sen keveys ja siinä suhteessa myös mobiilius. Kännykällä irkkaaminen onnistuu helposti ja asiakasohjelmia on useita, mutta pikaviestimille (messengereille) taitaa löytyä yksi ainoa viritys. Pikaviestimissä myös useamman keskustelijan ryhmäviesteily on paljon hankalampaa kuin irkissä.