Ostin 3 v sitten farkkuun kattoboksin. Mutta tähän uuteen ne sen aikaiset kiinnitykset eivät sovi, joten joudun ostamaan uudet. Onko tietoa, mikä malli olisi paras ja mielellään myös nopein irrottaa. Minulla on neliön malliset kaksi poikittaista kiskoa (Thule).
Uuden farkun kattokaiteet
oranssi
21061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Opelin oma taakkateline kiinnitetään kuudellatoista (16) kuusiokoloruuvilla (neljä per jalka)! Se on varmasti hitain asentaa, mutta pysyy kyllä lopulta hyvin paikallaan.
Jos sinulla on jo nuo Thulen putket, ja ne sopivat leveytensä ja säätövaransa puolesta tähän uuteen farkkuun, niin osta uusi Thulen jalkasarja tyyppiä 4900 ja Astra farkkuun tarkoitettu asennussarja 4912. Putkia ei tällöin tarvitse ostaa enää toistamiseen. Uuden farkun kattokaiteiden osalta kannattaa huomioida sellainen asia, että kaiteiden väli kapenee huomattavasti auton peräosaa kohti mentäessä. Kannataa siis mittailla tarkasti, että säätövara todella riittää tulevissa kiinnityskohdissa.
Itselläni on uuden korimallin Astra farkussa Thulen taakkateline, ja telineen kiinnitys on todella helppoa. Taakkatelineen putkien päässä on lukittava tulppa, joka vedetään n. 3 senttiä ulos ja tätä tulppaa käsin kiertämällä kattoteline kiinnittyy kattokaiteisiin. Tulppa painetaan takaisin kiinni ja lukitaan avaimella. Mitään työkaluja ei tarvita, ja telineen kiinnittämiseen tai irroittamiseen menee reilut 5 minuuttia.