PENKKARIASUT

enkerro

kohta iskee paniikki ku ei tiiä yhtään miks pukeutuis,perkele. oon miettiny kaiken puhki ja löytänyt ainostaan punanaamion nettisivun..kellään muulla tietoa muista sivuista? sieltäkään viitti tilata,kun about puolet abeista kummiskin tilaavat asunsa sieltä -______- haluaisin jotain yksinkertaista,mutta harmikseen itsellä ei ole minkäänlaisia ompelulahjoja. onko kellään muuta ongelmaa,ettei raksuta?

asu-vinkkejä voi antaa toki

15

37529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös penkkareihi

      pukeuduta aina pilkkihaalareihin, ettei siellä auton lavalla tule kylmä? Niin ainakin meillä, ei mitään naamiaisasuja!

      • titttittitititiii

        Helsingissä ja joissain muissa kaupungeissa varmasti, mutta suurimmassa osassa Suomea pukeudutaan naamiaisasuihin. :>>


    • winter

      Minä itse olin pelle penkkaripäivänä=) Mustavalkeet raidalliset isot housut, isän isot kengät, punasen violetin sinisen vihreen keltasen värinen paita, henkselit, iso kravaatti, pellehattu, punanen pellenenä, meikki ja hiuksiin vaal.punasta markkinahiussuihketta. Olin aika hassun näkönen =) Mutta halpa asu oli! Paian sain kaverilta, housut äidiltä, hattu kaupasta, kravaatti ja nenä löyty kirpputorilta.

      Kirjastosta voi lainata sellaisia askartelukirjoja ja -vihkoja. Joissakin sellaisissa on halpoja vinkkejä naamiaisasuksi.

      Ole kummitus? Vanhaa lakanaa hieman revit, ketjuja päälle ja silinterihattu päähän.

      Tai miten olisi jääkiekkovalmentaja? Lainaat joltakulta valmentajan vaatteita, kypärä päähän, luistimet jalkoihin tai olille ja suuhun pilli, jota sitten viheltelet käytävillä ja ympäri rekkamatkaa?

      Tai entä prinsessa? Jos olet poika, sehän vain hassuntaa tilannetta =) (Vaikka nykyään on muodissa, että miehet pukeentuu naiseksi) Teet itse kruunun, kaunis mekko päälle, hassu meikki naamaan, jokin valtikka käteen ja tietenkin käsilaukku mukaan. Tai sitten vastaavasti prinssi, mutta se ei ehkä ole niin hauska kuin prinsessa..

      Sitten tuli mieleen, että ole morsian tai sulhanen? Hanki itsellesi toisesta luokkalaisesta toinen aviopuoliso, esiinnytte siis aviopuolisoina. Miehelle asu nyt on helppo: juhlavaatteet ja kravaatti vain päälle ja tukka hienosti. Naiselle taas valkoinen mekko, huntu päähän (joka voi olla tehtynä myös lakanasta tai verhosta), hieno meikki ja kukkakimppu käteen.

      Hippi? Enkeli (valkoiset vaatteet, itse voi tehdä rautalangasta valkoisista sukkahousuista siivet, joulunauhaa päähän)? Karhu (ruskeat vaatteet, pieni töpöhäntä peppuun, korvat päähän, meikki naamaan)? (Pienen töpöhännänhän voi tehdä tupsu-tekniikalla, jos olet joskus tupsuja tehnyt. Äitisi tai joku käsityöihminen voi varmasti auttaa. Kiinnität ompelemalla sen housuihin. Ja korvat voi tehdä myös ihan vain pahvista)

      • Anonyymi

        vaihdoitko edes asua


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vaihdoitko edes asua

        kun olit pelle


    • abi

      eiks teillä ole minkäänlaista yhteistä teemaa? Meillä on ollu semmonen joka vuosi.

    • rölli

      itelläkin oli viime vuonna sama ongelma, mutta kyllä se sieltä sitten putkahti itelle sopiva asuste..

      Meillä oli aiheena satuhahmot ja aikani mietittyä syrjäytin noitana olemisen ja valitsin aina niin ihanan
      "tilipitappi tilipitappi Röllin"...
      hiukset oli omasta takaa -hamputin ja lisäsin lankaa ja naruja.. ostin isot korvat.. papan vanhat juhlahousut (joihin paikkoja ja takataskun hännälle ompelin käsin).. juuttilangasta tein hännän, johon pujotin rautalangan, että sain hännän mutkalle... häntä sitte housuihin kiinni.
      hampasiin mustaa hammaslakkaa.. naamaan kasvovärejä.. puseroksi joki flanellipaita tms.,johon paikkoja.. ja sitten mankka matkaa ja rölli-kasetit soimaa... ja oliha hauskaa...
      penkkariajeluillakaa ei tullu kylymä ku otti jättisuure villapaijan ja housuihin mahtuu kalsarit poikineen..

      tulipa sitte siinä romaani, ku nii innostu muistelee penkkareita, mutta kyllä sää vielä omanlaise asun löyvvät -tsemppiä!

      • haluaa tietää

        mistä sitä hammaslakkaa saapi? punanaamiosta en ainakaan löytäny.. tarvisin ku oon vamppyyri, ja laitan sellaset kulmahampaat, jotka on ihan valkoset.. niin näyttää hassulle, ku omat hampaat on ihan keltaset.. :)


    • Styykka

      Sama juttu. Ei mitään ideaa mitä laittaisi päälleen. Helppona ratkaisuna voisi tietysti käyttää vanhoja airsoft varusteita, mutta liian käytetty idea. Punanaamio ja pilailupuoti.fi selattu jo läpi moneen kertaan, eikä kummastakaan löydy mitään sopivaa. Penkkareita odottanut nyt 2 vuotta ja sitten ku ne ovat ovella ei keksi millään mitään asua.

    • Abina

      Ootko käynyt tuolla?

    • ziltzu

      kun kaveri vihjaisi sellaisesta nettikaupasta kuin www.tirina.fi, on Seinäjoen Pilailu-Puodin nettikauppa. Muutaman minuutin kun selailin asuvalikoimaa, niin kyllähän se oma sieltä löytyi. Ei muuta kuin klikkailin asun ja muut tarvikkeet ostoskoriin ja kävin verkkopankissa maksamassa ja paketti tuli parissa päivässä. Postiennakollakin sai tilatuksi, jos niin haluaa. Samaisessa paikassa on myös vähän erilaisempi Lahjapuoti, jossa näytti olevan aika kivantuntuista tavaraa.

    • rkiu
    • YO 2012
    • .

      mutta eipä sieltä rekan lavalta hameet edes näy joten hyvin voi autoon laittaa vaikka toppahousut jos tarvis vaatii!

    • zzmm

      Penkkareissa voi pukeutua vaikka tomaatiksi / kurpitsaksi / kurkuksi / paprikaksi... Ei ole edes kovin kallista - (vanhoja) verkkareita paitoja lakanoita tms - mitä keksii...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2573
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2445
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1228
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1221
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      17
      971
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      54
      840
    Aihe