Olisi kiva tietää et minkä korkuisia ja painoisia teidän toopet on ???
Mun uros toope (2.5 v.) on nyt säkäkorkeudeltaa 75cm ja painoa on 40kg.
Dobermannien "mitat"...
7
1142
Vastaukset
saavuttavat täyden massansa vasta kolmen ikävuoden paikkeilla. Meidän lempidobberi (pitkäikäisin, ihanin ja tärkein, kun oli ensimmäinen) uros oli 43-46kg ja säkä 72. Tuo mainitsemasi säkäkorkeus on toivottavasti hieman "ylimitattu", koska se on hiukan liian paljon, jos ajattelee rotumääritelmää, eli "ihannetta". Silloin ennen maailmassa suurin sallittu korkeus olikin vain 70cm, nyttemmin sitä on nostettu kaksi senttiä.
Toinen dobberini (narttu) oli 68cm ja 36kg. Kolmas (uros) vajaa 70cm ja 47 kiloa. Sen lempinimi olikin "Tankki"... Tämä uusin ja tämänhetkinen (narttu) on vasta 5kk: senttejä 57 ja painoa 25kg. Tosin ei olla punnittu varmaan viikkoon; salaa annettu joulukinkku todennäköisesti jo näkyy vaakassa, vaikkakaan ei vatsalinjassa...- hipe
"Tuo mainitsemasi säkäkorkeus on toivottavasti hieman "ylimitattu", koska se on hiukan liian paljon, jos ajattelee rotumääritelmää, eli "ihannetta". === eli tarkoitatko et koira ei olisi "ihanne" jos on yli korkea?kerro mitä haittaa siitä on?kaikki eivät hae täydellisyyttä ja juuri rotumääritelmän mukaista koiraa.
hipe kirjoitti:
"Tuo mainitsemasi säkäkorkeus on toivottavasti hieman "ylimitattu", koska se on hiukan liian paljon, jos ajattelee rotumääritelmää, eli "ihannetta". === eli tarkoitatko et koira ei olisi "ihanne" jos on yli korkea?kerro mitä haittaa siitä on?kaikki eivät hae täydellisyyttä ja juuri rotumääritelmän mukaista koiraa.
että jos jostakin syystä (esim. jalostustarkoituksiin, tai vain hyvän harrastuksen ilosta) haluaa koiransa muotovalioksi, niin näyttelyissä sertin arvoisesti pärjääminen voi olla hankalaa. Muita haittoja en hoksaa.
Ja yleisesti ottaen tuosta sanasta "ihanne": jos koira ei ole niissä mitoissa mitkä on rotumääritelmässä määritelty, niin tuskin sitä silloin voi sanoa "ihannemittaiseksi", vai? Tässä yhteydessä sanalla ei siis viitata kenenkään henkilökohtaisiin mieltymyksiin.
- PoliceGirl82
Rotumääritelmässähän on ideaali mitta, ja maiden välillä on eroja. Jenkeissä pikku-doobet, Pohjoismaissa ja ylipäätään FCI-maissa suuremmat ja Brittilässä siltä välillä. Briteissä sukupuolileima ja kokoero on hurja!
Blacky oli aikuisiällä aika tasan 68-senttinen (uros), eli ihannemitassa tai ehkä hiukan alla. Itse tykkään isoista dobbereista, mutta kokoa tärkeämpi ulkonäkötekijä on kyllä ehdottomasti massa. Blackykin painoi yli 40 kiloa eikä ollut tippaakaan lihava. 15km hiihto-pyörä- ja metsälenkit pitivät sen kunnossa. Eturintakin oli leveämpi kuin nartturotikalla! Pahan näköistä, jos on korkea ja kapea dobberi, lihasta saa ja pitää olla. - minna
Heissan!
Oma dobberiuroksemme oli (mittauksesta ja mittaajasta riippuen) 76-77 cm korkea ja painoi parhaimmillaan nuorena poikana 56 kg. Eli mussukkamme oli dobberin normaalimittoihin verrattuna tosi jättiläinen! Ja kaikkein parasta oli ettei hänessä ollut grammaakaan läskiä; pelkkää lihasta totesi eläinlääkärikin kerran ja jatkoi ettei koskaan olut nähnyt noin vahvaa kaulaakaan.
No, tyttödobberimme on vähän kuten edesmennyt veljensä - iso nartuksi. Samoin mittaustavasta ja mittaajasta 68-69 cm. Painoa kesällä 35 ja nyt talvella 36,5 kiloa.
Uroksemme oli aina se pentueen isoin, narttu oli pienin, mutta siitä kuitenkin tuli suurin...
Rotumääritelmissä on kirjattuna ne rodun ihannemitat, mutta eiköhän se kuitenkin ole niin että oma koira on aina se maailman paras - olipa koko mikä tahansa. Itse kuitenkin pidän ehdottomasti isoista. Tärkeintä on kuitenkin se, että omat hauvelit ovat, ja saavat olla, terveitä. - DoberMan
Edellinen dobberimme kasvoi ensin vain korkeutta, joka päättyi 78 cm:iin ja painoa oli aluksi 39 kg, mutta vuosien varrella se nousi n. 50 kiloon. Kuollessaan reilu 6 v. eikä tippaakaan läskiä ollut eikä mitään muitakaan vaivoja.
Nykyinen on 1 v 5 kk ja korkeutta 74 cm ja painoa 46 kg. On muuten syönyt Acanaa koko ikänsä ja painoi 42 kg jo 9 kk:n iässä. Ei myöskään ole ollut mitään vaivoja.- kuoli noin nuorena????
Kun ei mitään vikaa tai vaivaakaan ollut?
Meidän pojan sukulaiset ovat hoikkia korkeita ja ovat eläneet 10-13 vuotiaiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?167878Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709