Toyota Avensis sedan vm. 98, kone 1.6 4 A-FE,
monikoventtiilinen kone kyseessä?
monikoventtiilinen kone kyseessä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jo 80-luvulla.
On ollut vähemmän kuin 16-venttiiliä viimeisen kymmenen vuoden sisällä. Etenkin saksalaisissa autoissa on edistyksellistä tekniikkaa...
mutta ensimmäinen tavallinen perheauto jossa oli 16v oli 1.6 corolla 87. Sen jälkeen tuli nissan muut. Tämä oli sitä aikaa kun kaikki suomen moottorilehdet mollasivat moniventtiilisyyden ja
epäilivät että ei tule kestämään ja on turhaa tavallisissa autoissa jne.
Jostain syystä vaan lähes kaikki autot on 4 venttiliä/sylinteri.
Olihan tietenkin aikaisemmin BDA escortit,
BMW M1 ym. speciaalivehkeet. Ensimmäiset moniventtiilimoottorit ovat varmaan 60luvulta.
...ole ihan vaan 8 venttiiliä?
T: TD
höpö jo 30-luvulla alfa-romeossa oli moniventtiilimoottorit käytössä siis silloin kun tojon suunnittelijat roikkuivat vielä isiensä "tuluspusseissa"
Meinasin lisätä tuon diesel jutskan, mutta laiskuuttani en lisännyt. No pitää olla viisampi seuraavalla kerralla. :)
Mutta eihän kaikissa euroissa ole vieläkään kuin 8-venttiiliä, vaikka ovatkin paljon parempia ja modernimpia mitä Tojon koneet. ;)
Kaikki mitä japsit ovat kehitelleet ovat Eurooppalaisten kopioita. Japsit eivät ole koskaan keksineet mitään uutta. Sitä mitä eurooppalaiset eivät jo olisi aikoja sitten kehittäneet. Edelleen kehittämisessä ja soveltamisessa japsit ovat kehittyneet.
"ensimmäinen tavallinen perheauto jossa oli 16v oli 1.6 corolla 87" - ei ollut.
Saab otti 16V tekniikan käyttöön -85, saab 9000i. Golfiin 16V moottori tuli vuonna -86 samoin Honda Civiciin. Opel Kadet vuonna -87.
sun mielestä 16-venttiilinen kone todella normaalikäytössä ratkaisevasti parempi ei varmasti huonompi mutta onko parempikaan,tuskin se euro autojenkaan kohdalla osaamiseta kiinni ole miksei kaikki ole 16v...tuli vaan aikoinaan mieleen kun omassa perheessä sattui oleen 89 vuonna corolla 1.6 16v ja peugeot 309 1.6 8v niin tehoissa ei tojo ollut sen kummoisempi ja esim väännössä pösö pesi corollan mennen tullen,ei silti molemmat koneet oli hyviä kuten myös monen muunkin auton mutta käytännön tarvetta sille ei välttämättä ole(päästötkin tuntuu olevan molemmilla koneilla mahdollista saada aisoihin)
Pikkupojat kirjoittelee mitä sylki suuhun tuo :)