rakennan ja en haluais sisustuksesta aivan tavanomasta eli jotain ässätexejä.onko kanssakavereilla kokemusta vanerin käytöstä seinäpinnoille?onko käytännölliset, kestävät, millaset asentaa?mistä saa edullisesti, onko kallista?ja saa varmaan monen värisenä,esim. tumman ruskeana?
omalaatuista?
persoonallisuutta?
3458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Finnforestilla pitäisi olla mallistossaan noita seinävanereita. Ne tuli noin vuosi sitten markkinoille.
FInnforestin tuotteita myydään varmaan kaikissa hyvin varustetuissa rautakaupoissa.
Katsopa ensin www.puuinfo.fi
Sieltä löytyy esitteitä, joissa vaneria on käytetty eri tavoin. Voit kysyä puutavaraliikkeen sisustusmyyjältä kuinka ratkaisut on tehty, hän ehkä voi auttaa. Itse käytän vanerille Osmo Colorin läpikuultavia vahoja. Ne levittyvät tasaisesti, mutta muista, että vanerin pinta on karhea ja siksi se imee väriä enemmän kuin höylätyt tuotteet. Vesiliukoisista petseistä minulla on huonoja kokemuksia, jälki ei ole tasainen. Paras lopputulos saadaan, jos vaneri ensin tehdashionnan lisäksi hiotaan tasohiomakoneella. Kokonaiset 1200x2400 levyt on parasta kiinnittää koolaukseen päältä "hengettömillä". Ota huomioon myös syysuunta, joka on aina lyhyemmän sivun suuntainen. Ja vielä suosittelen paksuudeksi vähintään 9 mm, muuten levy lainehtii.
Valmiita vanerisia tuotteita löytyy niin Finnforestilta (Ruutu, Raita) kuin UPM:ltäkin (Deco), kysy Puukeskuksesta tai Starkilta. Koot ja listat ovat erilaisia. Lisäksi voisit tsekata www.woo.fi -osoitteesta sisustuslevyistä.
tuli paljon hyvää asiaa. kiitos paljon!