Siwa ryöstettiin

Läheinen

Siwaan tuli ryöstäjä, jota kassa pääsi pakenemaan kaupan takahuoneeseen. Liikkeessä oli kaksi noin 20 v tyttöä työssä. Poliisi tuli, tutki valvontakameran kuvat ja poistui. Työnantaja jätti tytöt noin viideksi tunniksi pitämään kauppaa auki ryöstön jälkeen. He olivat aivan shokissa. Toinen ei uskaltanut tulla enää myymälän puolelle. Työnantaja ei tullut edes paikalle toteamaan työntekijöiden tilaa, vaikka nämä soittivat esimiehelleen. En osta enää koskaan mitään Siwasta, koska kohtelevat työntekijöitään näin huonosti!

6

1989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoidettu juttu

      Ryöstön jälkeen työntekijä lopettaa työn ja hänelle annetaan tarvittaessa "sielunhoita". Jos tilalle ei saa uutta työntekijää, niin ei maksa paljon laittaa putiikki muutamaksi tunniksi kiinni. Tällöin säästetään työntekijöitten mielenterveyttä ja työn jatkuvuutta.

      Noin tyhmiä kauppiaita ei saisi olla että jättävät asiat hoitamatta tolla tavalla.

      Ps! älä syytä Siwaa kokonaisuutena, vaan se yksittäinen kauppa. Kauppias vastaa kaupastaan.

      • Joní

        Siwa kuuluu Tradekaan, kuin myös valintatalo, Euromarket, Maxi, Ruokavarasto ja Sesto. Että niitä kannattaa sitten boikotoida myös. Mä en olis ainakaan jäänyt töihin. Kauppa kiinni ja hevon kuuseen vaan... Kannattaa boikotoida Tradekaa, ne kohtelee myyjiä kun jotain sontaa.


      • ja o
        Joní kirjoitti:

        Siwa kuuluu Tradekaan, kuin myös valintatalo, Euromarket, Maxi, Ruokavarasto ja Sesto. Että niitä kannattaa sitten boikotoida myös. Mä en olis ainakaan jäänyt töihin. Kauppa kiinni ja hevon kuuseen vaan... Kannattaa boikotoida Tradekaa, ne kohtelee myyjiä kun jotain sontaa.

        oha se muutenki huono kauppa


      • jartsa

        eihän noissa oo kauppiasta vaan myymälänhoitaja
        joita ei yleensä kiinnosta mikään kun ei saa ikinä puhelimeen eikä kyllä herrojakaan!!!!!!
        ai niillähän on joskus vapaatakin (toisin kuin meillä) työntekijöillä


    • kuka vaan

      Siwa on niin saamarin huonosti järjestänyt turvallisuutensa, että saa syyttää ryöstöistä ainoastaan itseään.

      • hy3

        Turvapäällikkö keskittynyt kyttäämään omia työntekijöitä vain.ei sillä rakennusinsinöörin koulutuksella osata kuin huussi rakentaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1755
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      273
      1638
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1416
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1330
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      935
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      908
    7. 66
      894
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      67
      889
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      881
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      848
    Aihe