Taas nähtiin, miten käy kun rahanahneus sokaisee ihmisen. Yrittäjä vei koiravaljakkoreissulle kovalla kiireellä italialaisporukan ja kaksi nuorta kuoli junan alle.
Suomessa on viime aikoina pilkattu berluskoonia, mutta nyt lienee toinen ääni kellossa.
Matkailuyrittäjät Suomessa ovat enimmäkseen nopean rahan toivossa eläviä amatöörejä, joilla ei ole vastuuta mistään.
Suomessa on viime aikoina pilkattu berluskoonia, mutta nyt lienee toinen ääni kellossa.
Matkailuyrittäjät Suomessa ovat enimmäkseen nopean rahan toivossa eläviä amatöörejä, joilla ei ole vastuuta mistään.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kuinka tälläinen yritys on perustettu radan lähelle, miten luvan voi saada.Ja miksi reitti kulkee juna radan ylitse, täytyy kyllä olla luvaton.Ammatti ihmisten kyllä tulisi tiedostaa vaara,että on vain ollut ajan kysymys, milloin tämän tyyppynen onnettomuus tapahtuu.Huh huh.
Olihan se melkoinen elämys, varmasti jää sen porukan mieleen. Eikös joku suomalainen firma ollut järjestänyt näille italialaisille asiakkailleen tämän reissun. Varsin hyvää ja ammattitaitoista mainosta todellakin, tais mennä hyvät bisnekset vähän pieleen.
http://www.tasoristeys.fi/rhk/report.do?reportId=1247
Montako matkailuyrittäjää tunnet. Ei todellakaan ole mitään rahasampoja nämä pienet matkailuyritykset, mutta jostakin se on leipä revittävä täällä susirajan takanakin. Koiravaljakkobisnestä ei rakenneta nopean rahan toivossa, vaan pitkäjänteisellä työllä, mikä tekee yrittäjästä ammattilaisen. Ota asioista selvää äläkä jauha paskaa. Jälkiviisaus on helppoa, ois vaan pysäyttänyt valjakon tai hypännyt kyydistä tai ois jätetty koko yritys perustamatta...jne. Miksi yleensä kannustetaan yrittämään ja työllistämään itsensä, syyllinen on valtio...kele. Vaikka ois kuinka vastuullinen yrittäjä, töitä tekevät kuitenkin ihmiset, joille valitettavasti voi sattua virheitä ja onnettomuuksia, se on ikävää.
Vai on *ikävää* että jää junan-alle: Jos toi on ajattelun taso niin kierrän kaukaa jatkossa tuon tason pohjoisen " yrittäjät" . Kyllä p-kele perusasiat pitää osata ( jumaketa edes vahti tasoristeykseen opastamaan turistien ylitystä).
Jos tälläisen tajuaminen on vaikeaa niin pysyisit siellä peräkammarissa peukaloa imemässä etkä vaarantamassa maksumiesten henkeä..
Älä puolustele yrittäjää, joka eri ollut hoitanut turvallisuuteen liittyviä asiakirjoja.
Erittäin valitettava tapaus, suomen ja lapin maine ohjelmapalvelujen tuottajana lienee hetkeksi mennyt. Mutta ei se yhdestä asiakirjasta ole kinni vaan huolimattomuudesta. vaikka asikirja ja turvasuunitelma olisi toimitettu niin juna olisi tullut ajallaan.
"vaikka asikirja ja turvasuunitelma olisi toimitettu niin juna olisi tullut ajallaan."
Mutta junapa ei tullut ajallaan, ehkä pointti onkin siinä. kyllä paikalliset tietää milloin päivän ainoa juna norm. puksuttaa..
Mutta se on totta että paperin toimittamisella/toimittamatta jättämisellä virastoon ei ole mitään merkitystä siihen mitä tapahtui..
Turvallisuuslupa-asia kuvaa yrittäjän moraalia. Kun yhdestä asiasta ei huolehdita niin ei huolehdita monesta muustakaan. Junia kulkee noilla taipaleilla muutama päivässä ja aikataulujen pitäisi olla tiedossa. Sekin pitää ottaa huomioon, että aikataulut eivät pidä, koska alueella liikkuu paljon poroja. Junan aikataulun varmistaminen voidaan selvittää yhdellä puhelinsoitolla.
Vastuu tapauksesta on yrittäjällä. Tuntuu aivan uskomattomalta, että 17-vuotias ulkomaalainen laitetaan pimeässä metsässä ohjastamaan koiravaljakkoa, jossa on kyydissä 14-vuotias tyttö. Kuka antaisi oman lapsensa tuollaiseen kyytiin?
Tuo matkailuyritys sijaitsee aivan valtatien varressa, jota ei ainakaan pari vuotta sitten voinut olla huomaamatta ohi ajaessa. Siinä ne tien vieressä olevalla pellolla makasivat kesähelteellä koppien katolla joukoittain. Nykyisin on kuulemma rakennettu jonkin sortin aitaus ympärille. Lieneekö tullut huonoa palautetta ohi kulkijoilta.
Mikäli matkalla kuullut jutut pitää paikkansa niin tuo onnettomuus taisi olla vain ajan kysymys. Sen verran huoletonta hommaa on ollut!
Koirien pitoon/hoitoon ovat kuulemma paikalliset viranomaiset joutuneet puuttumaan :(
Taas yksi lurjusyrittäjä. Ei ollut toimittanut turvallisuusasiakirjaa Kuluttajavirastolle.
Jos takana on huonoa koirien hoitoa, konkurssia, maksamattomia palkkoja jne...niin onhan tuo surullista. Mutta itse onnettomuus, voin kokemuksesta sanoa että jokainen vaaranpaikka varmistetaan ja opas ohjaa näyttää merkkejä (esim.tien ylitykset) ja pelkästään huolellisuudella nämä voidaan välttää. Mutta amatöörit erikseen. Ja 9 rekeä, pimeä ja käytännössä ainoa kuka voi auttaa asiakkaita nopeasti on letkan perässä eli ei voi, voivoi, alimiehitystä meidän mittapuulla. Vankilaan miettimään suunnitelmallisuutta ja turvallisuutta! Näin törkeällä huolimattomuudella alan maine menee, harmittaa PRKL
Jees, jossain berluskooniassa turistia ei lypsetä ja kaikki turvallisuusasiat on viimeisen päälle mietitty ja hoidettu, vai??? ÄLÄ PUHU PASKAA. Suomalaisturisteja, väkirikkaampien kansojen matkalaisista puhumattakaan, tulee sinkkiarkuissa kotimaahan takaisin mitä ihmeellisimpien tapahtumien seurauksena, ja niistä osa on omaa mokaa, osa on "olosuhteiden uhri" (onhan esim. liikennekulttuuri joissain maissa ihan käsittämätöntä), ja osa on paikallisten yrittäjien toiminnan, tai toimimattomuuden, seurausta. Ja tuota vastuuttomuutta tapaa maailmalta huomattavasti enemmän kuin Suomesta, jos vähänkään on muuta kuin tahkoa kiertänyt. Eikä taatusti ole tuo berluskoonia-maa se kaikista kehittynein turvallisuusasioissa (jos kohta ei surkeinkaan), mutta sitä rahanahneutta sieltä löytyy, ja mallina toimii itse...no se per..luskooni.
Mutta ehkä Suomesta pitäisi lopettaa esim. matkailuyrittäjyys, kun leipänsä yrittämisestä tienaava on heti rahanahne ja vastuuton. Samoin voisi taksit lopettaa, onhan rahanahneen taksiautoilijan kyydissä sattunut loukkaantumisia ja jopa kuolemiakin. Ylipäätään yritystoiminnan voisi lopettaa, kuoleehan työtapaturmissa useita ihmisiä vuodessa. Samoin alkot ja ravintolatoiminnan voisi lopettaa, heidän yrittäjyytensä edesauttamana tapahtuu myös erittäin paljon onnettomuuksia ja ylimääräisiä kuolemia. Jne, jne. Mutta kun ihmisten on leipänsä (johon muuten voi tukehtua, lopetetaan leipomot ja ruokakaupat) jostain saatava...
Toki ikävä tapahtuma, ja toivottavasti tästäkin otetaan opiksi, mutta tuon berluskooni-ihannoinnin ja yrittäjyyden tuomitsemisen voi sanoa olevan täysin per..estä ja syvältä.
Vastuuttomat ja tälläiset törky-yrittäjät joutaa kortistoon, oli maa mikä tahansa. Se että jossain on vielä kehnommin asiat ei anna minkäänlaista eksuusia omalle ala-arvoiselle toiminnalle.
No. Titanic upposi, puutteita oli toiminnoissa. Estonia upposi, sielläkin taisi olla tehty väärin hommeleita. Jyväskylässä juna joskus tuli raiteille 1,2,3 ja valtatie 9. Sielläkin kuskit uunoili. Ruumiita tuli vähän enempi. Virheitä voi tulla itse kenellekkin, vaikka hyvähän se on tässäkin tapauksessa muitten olla jälkiviisaita. Tuskinpa se yrittäjä tuota tahallaan teki, mutta toivottavasti vältytään jatkossa vastaavilta. Mutta meidän muiden on helppo tuomita tässä ja nyt, ja moittia, haukkua ja heittää kaikenlaista herjaa. Kaikkea ei ihmisen rajallisilla kyvyillä -sinunkaan- koskaan voida ennakoida. Ja luulenpa, että ko. yrittäjälläkään ei kovin hyvät tunnelmat ole, vaikkei heidän päälleen heitettäisikään lisäsyytöksiä ja jälkiviisauksia asiaankuulumattomien taholta.
Kannatan jenkkimeininkiä. Tällaisista tapauksista pitää saada miljoonakorvaukset. Kyse on yrittäjän laiminlyönnistä ja siitä pitää maksaa kalliisti. Korvaussumma voisi olla esim. 50 miljoonaa euroa, koska pelotevaikutuksen on oltava raju. Yrittäjällä ei tietenkään ole noita rahoja, mutta kyllä vastuuvakuutus löytyy.
Luin Torniolaisen safariyrittäjän kotisivuilta, että hinta koira-ajelulta on 125€ yhdeltä hengeltä. Eli tosirikkaiden touhua. Vanhempien pitäisi ajatella omilla aivoillaan, onko mitään järkeä laittaa kahta alaikäistä samaan kelkkaan hurjaan kyytiin pimeälle taipaleelle. Käykääs kokeilemassa.
On tullu kokeiltua eikä kyyti ole hurjaa. Hurjaa on se,että joku idiootti ajattaa junaradan ja autoteiden yli turisteja ilman valvontaa.
Toivotaan että *tämä* yrittäjä saadaan työttömäksi, on yksi k-pää vähemmän ihmisiä huijaamassa. Turha syyllistää tästä vanhempia, vastuu on täysin palvelun tarjoajalla.
Lehdessä ihmeteltiin lappilaisten matkailuyrittäjien ahneutta, kun tavallinen mehu ja makkara maksoi ulkomaisille turisteille 14 euroa.
Ei mikään ihme, jos matkailu Lappiin ja Suomeen vähenee, jos tällaisia rahat pois -sontiaisia on ylihinnoittelemassa palvelujaan ja repimässä koiravaljakkosafareillaan rahaa rikollisin keinoin.
Hulluhan ei ole se joka pyytää vaan se (uuno) joka maksaa..
Joo. Etelämmässä kaikki ovat niin rehellisiä, ja tekevät hommaa hyvää hyvyyttään. Turistillekin maksetaan aina vähän siitä ilosta, että hän käyttää palveluita, ruokitaan ja majoitetaan ilmaiseksi ja päälle vielä väläytellään aurinkoista hymyä... Raja kulkee jossain Oulu -Kuusamo linjan kohdalla. Kaikki siitä pohjoiseen on rikollisyrittäjiä, ja eteläpuolella hyvän tahdon lähettiläitä.
Vain yksi ammattiryhmä on moraalittomuudessaan pahempi kuin Lapin matkailuyrittäjät:
turkistarhaajat.