Periaatteessa pidän aina kannettavaa sähköjohdon päässä, koska kannettavan akku on mitä on...Eilen huomasin, että akku alkaa olla lopussa, mutta vaikka virtapiuha on kiinni (sekä koneessa, että seinässä) niin mitään ei tapahtu, eli koneen akku edelleen käytössä. Nyt lienee jotain hajonnut, mutta osaako joku sanoa mikä.
Ei lataa
Minna
121110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
virtajohto tai siis muuntaja hajonnut. Älä käytä konetta enää ettei akku mene liian tyhjäksi. Jos on takuuta jäljellä, niin ota yhteys myyjään/ valmistajaan. Jos ei ole niin sitten vaan kauppaan.
Tietysti on joka tapauksessa hyvä testata johtuuko virtajohdosta.
siinä voi myös olla joku aktivointijuttu, jonka neuvon kerran sain huollosta puhelimitse, mutten enää muista sitä ja se voi olla eri koneissa erilainen.
akku saattaa olla rikki. Ainakin Compaqin koneissa olen törmännyt ongelmaaan, joissa akku ei enää latautunut eikä myöskään päästänyt virtaa lävitseen. Niitä koneita tosin pystyi käyttämään verkkovirralla ilman akkua. Akkuja pystyy kalibroimaan, mutta se vaatii erillisen softan eikä välttämättä korjaa mitään...
Kannettavaan kuuluu akku ja akkulaturi. Ei verkkolaitetta, paitsi erikseen ostettaessa joihinkin malleihin löytyy verkkolaite.
Tarkoitus on, että akku ladataan täyteen ja sitten laturi irroitetaan.
Uudet akut ja laturit maksavat 200 e >
että tapani rikkoisi pidemmän päälle akun..siis jos ymmärsin oikein niin akku on rikki. No joskus jotain joutuu opettelemaan kantapään kautta.
Kyllä kannettavaa voi käyttää jatkuvalla verkkovirralla mukana tulevalla verkkolaite/laturilla, kumpi nyt sitten viralliselta nimeltään on, näin lukee manuaalissakin. Akku pysyy parempana jos välillä käyttää sen tyhjäksi.
on olemassa ns low-dept akkuja jotka voivat paremmin jos ne lähes jatkuvasti ovat täydessä latingissa (lyijy-appo akuu, auton akku) ja sitten high-depth akkuja (litium-ioni...,kannettava, matkapuhelin) joilla on "muisti" ja jotka voivat paremmin jos niitä välillä (tai aina) ajetaan tyhjäksi.
Jos sinulla on aikaa (ja rahanpuutetta) voit yrittää näin:
Aja akku ilman laturia ihan tyhjäksi. Kytke laturi sen verran että akussa taas on virtaa (ei kauemmin) ja aja se sitten taas tyhjäksi. Toista muutaman kerran, jos käyttöaika pitenee toivoa vielä on. Ellei, osta uusi akku (ei laturia! se on kaiken järjen mukaan täysin toimivassa kunnossa (JOSTAIN se kannettava virtaansa saa!). Laturin kuntoa on erittäin helppoa tarkistaa. Pistä se taskuun, vie se jollekin jolla on yleismittari (ja lukutaito sekä alkeelliset tiedot sähköopista) kaikki tarvittavat tiedot sähköominaisuuksista lukevat laturin kuoressa (lakisäänteistä!)
Kannettava toimii ilman akkua (sen (siis akku) voi halutessa säilyttää jääkaapissa). Akku voi myös kennoittaa uudestaan (pistetään uudet "pikkuakut" vanhan muovikuoren sisään. Halvempi, varsinkin jos vähän iäkkäämpi malli.
Jos koneesi on vanhempi kuin viisi vuotta, akku saattaa olla loppu. Muuten veikkaisin kuitenkin tilapäistä passivoitumista.
ajaa ihan tyhjäksi. Ohjeeksi on annettu että noin 20% varaus pitää jättää.
Omistaks tälläisen koneen?
AMILO A, AMILO M ja AMILO Pro V2020 -malleista
Fujitsu Siemens Computers suosittelee akun poistamista ja laitteen käyttämistä verkkovirralla akun vaihtoon saakka.
Kyseiset kannettavat ovat toimitettu yhtiön tehtailta 1.10.2004–11.4.2005. Asiakkaat saavat vaihtoakun veloituksetta.
Eli, tosta ilmatteeks uusi AKKU. Jos olet juuri ton Fujun omistaja.
http://www.fujitsu-siemens.fi/support/batteryexchange/index.html?home=be
ei tunnu auttavan...Akku on ollut koneessa kiinni, mutta ei lataa, eikä kyllä konekaan suostu toimimaan pelkällä verkkovirralla. Jos ymmärsin oikein, niin koneen pitäisi toimia verkkovirralla ja nyt kun ei inahdakaan, niin alan todella huolestua.
Akun kyljestä näkee nappia painamalla akun tilan ja tyhjää näyttää. Pitäiskö minulla olla jokin erillinen laturi, koska nyt olen yrittänyt ladata akkua sen ollessa koneessa kiinni.
Jos nyt vielä saisin apuja...vai onko kyse siitä, että akku on yksinkertaisesti rikki ja sillä hyvä. En viitsisi uutta ostaa jos kyse on jostain ihan muusta...suuremmasta. Surettaa moinen vastoinkäyminen..:(
"eikä kyllä konekaan suostu toimimaan pelkällä verkkovirralla"
Kyllä sen pitäis toimi ilman akkuakin, epäilen että sun koneessa on nyt jotain vikaa.
Tai virta johdossa jotain häikkää.
kun tosiaan tilanne oli se, että kone toimi ihan normaalisti ja ilmoitti, että akku alkaa olla vähissä...vaihda akku tai laita virtapiuha kiinni. Normaalisti virtapiuhan kiinnilaittamisen jälkeen virtalähde on muuttunut akusta verkkopiuhaksi, mutta nyt näin ei tapahtunut. Akku tyhjeni ja kone pimeni...voiskohan todella olla niin, että virtapiuhassa on jotain häikkää.
Yleismittarilla sen piuhan vois tarkistaa, et tuleeks sinne tarpeeksi virtaa.
->> Jos tunnet jonkun tyypin sen tekemään.
Siinä piuhassahan on muuntaja, voi olla et sekin on vain hajonut?
Eli, kantsis ekana tutkia toi johto. Että se antaa tarpeeks virtaa ulos.
Jos se toimii, niin sitten onkin seuraava potilas itse kone.
Eli vika on siellä päin.