Marsu vai Hamsteri...?

Olen miettinyt kumpi olisi parempi ensimmäiseksi lemmikiksi.Perustelut...
Kiitos!
5266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tiedän paljon enemmän marsuista kuin hamstereista joten osaan vain neuvoa tallaista:Marsu on seurallisempi kuin hamsteri ja päiväeläin.Toivottasti tästä oli jotakin apua!:)

Äänestä

Hamsteri on pieni yksineläjä, joka touhuaa öisin. Ei hirveesti vaivaa

Marsu, seurallinen eläin, joten pitäisi vähintään olla 2 kappaletta. Tarvitsevat paljon tilaa, joten häkin pitäisi olla suuri tai sit paljon tilaa juoksennella lattialla

Äänestä

Hamsteri on yöeläin ja herättämistä päivällä pitäisi välttää. Hamsterit elävät vain jotain 1½-2½ vuotta. hamsteri on erakko eli ei halua seuraksi toista hamsteria(tai jotain muuta lemmikkiä).. Ne ovat myös yleensä uteliaita ja vilkkaita, riippuen tietysti luoneesta..

Marsu on taasen päiväeläin ja seurallisempi. Ja on myös isokokoisempi kuin hamsteri, joten tarvitsee isomman häkin ja toisen toverin. Marsu tarvitsee heinää ja c-vitamiinia, toisin kuin hamsteri. Marsu on yleensä rauhallinen, riippuen taas luonteesta... Marsut elää n. 5-8 vuotta, jaksatko katsoa ja hoitaa hyvin sitä sen koko elämän aikana??

Kummatkin on ihan kivoja eläimiä. Minulla itselläni on hamsteri, muttei marsua eli en tiedä kovin paljoa marsuista..

Äänestä
  • toiset hamsteri rodut ovat kyllä erakkoja mutta esim Venäjän kääpiö hamsteri Campbelli on lauma eläjä ja elää mieluummin lajitoverinsa kanssa kuin yksin!!

    Äänestä

  • julia kirjoitti:

    toiset hamsteri rodut ovat kyllä erakkoja mutta esim Venäjän kääpiö hamsteri Campbelli on lauma eläjä ja elää mieluummin lajitoverinsa kanssa kuin yksin!!

    Jessus sentään.

    Hamsu ja marsu on niiiin erilaiset lemmikit että jos noiden kahden väliltä ajattelit hankkia niin mietippä uudelleen!!

    Ensinnäkin voisit ottaa hiukka paremmin selvää eläimistä ja sitten miettiä mikä on sulle hyvä.

    Marsuja tosiaan tulee olla vähintään 2 kpl. koska ne on laumaeläimiä.

    Mutta oikeesti.. marsu vai hamsteri.. grow up!!!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikko kirjoitti:

Olen miettinyt kumpi olisi parempi ensimmäiseksi lemmikiksi.Perustelut...
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu