Onko kukaan kokeillut asentaa tavalliseen uittolautaan jonkin näköistä valaisinta laudan havaitsemisen helpottamiseksi?
mistähän mahtaisi löytyä tarkoitukseen sopivaa vedenkestävää ja tehokasta valaisinta?
Uittolaudan valaistus!!
9
5092
Vastaukset
- Arttu
meriteidensäännöt eivät tunne tuollaisen laitten valaistusta joten siitä näkökulmasta katsottuna sellaisen käyttäminen olisi kielletty.
- Lars
Uittolautaa käytetään verkkojen laskemiseksi jään alle. Ei sen laudan valoineen ole tarkoitus jäädä sinne jään alle pysyvästi.
Jos pistäis siihen lautaan ulkokäyttöön tarkoitetun LED-valosarjan, jonka yhdistäisi pieneen akuun. En tiedä näkyisikö valot jään läpi.
- tint
koita ruotsinlaivoilla käytettävää punaista vilkkuvaa valoa ,joka tulee drinksun joukkoon.kestää ainakin kossua vedestä en tiiä.
- sisu
En tiedä mutta tuntuu aika kaukaa haetulta että voisit saada siihen lautaan ympättyä riittävän voimakkaan valon ja akun.Jäähän ei kovinkaan usein ole kirkasta ja jään päällä on lunta,mutta jos olet valmis hieman maksamaan niin osta luolakoirilla käytettävä koiratutka ja laita sen lähetin siihen uittolautaan niin jopa löytyy.
- valot
olen laittanut pienen taskulampun muovipussiin ja sen kiinni ilmastointiteipillä lautaan.hyvin on toiminut,näkyy yllättävän paksun lumi ja jääkerrosen läpi.ei järvivesi ole mitenkään vaarallista näin matalissa jänniteissä.suurempi vaara on lampun ruostuminen etenkin merivedessä.
- Joku käyttänyt
Näillä palstoilla joku kertoi myös lamppukonstista ja kertoi hyvin toimivan, varsinkin pimeällä. Itse en ole kokeillut. Joku toinen taas kertoi laittavansa palohälyyttimen muovissa verkkolautaan ja kertoi, että varmasti löytyy. - Oma kokemukseni on, että kun narussa on pituusmerkki ja katsoo suunnan narusta, on uittolaite tai naru löydettävissä hyvin helposti, apuna voi käyttää kaidelangasta tehtyä koukkua, jolla narua koukitaan. Yleensä naru löytyy heti avannon vierestä. Nyt kun on ohuet jäät, ei uittaminen ole mikään ongelma.
- Anonyymi
Kalakaverilla on uittolaudassa valo, jäätä oli n.60cm näkyi pimeässä jään läpi hyvi. Valaisinta varten on porattu reikä uittolautaan jossa sokalla kiinni. Toimii kahdella pienellä pyöreällä paristolla.
- Anonyymi
Myrskylyhty toimii hyvin.
- Anonyymi
8 euron sähköhammasharja pörisemään lautaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä422256Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2282014- 1111548
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441281- 1151207
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://261099- 741009
- 65963
- 70950