Arkkitehdin valinnasta?

Tontti on hankittu ja seuraava vaihe olisi etsiä arkkitehti, joka suunnittelee hieman "erilaiselle" tontille sopivan talon.

Tarkoituksenamme ottaa soittokierros 3-5 arkkitehdille ja kysellä kiinnostusta ja kokemuksia pientalon suunnitteluun. Sitten vuorossa on kasvotusten tapahtuva kierros, jossa ensimmäisestä vaiheesta jatkoon päässeitä on tarkoitus jututtaa.

Mitkä ovat ratkaisevia tekijöitä, joita mielestänne kannattaa painottaa valintaa tehdessä?
61273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos välttämättä haluaa arkkitehdille rahansa antaa.

Äänestä

ts osoitteita taloista joita hän on suunnitellut ja käykää katselemassa. Niistä näkee heti onko ne tehty kodeiksi vai näyttelyesineiksi. Tämä on mielestäni sen kemian lisäksi tositärkeää. Näillä kahdella kriteerillä me valitsimme omamme, hinta oli tietty kolmas tekijä....

Äänestä
  • Pyydä referenssejä, käy katsomassa, juttele näiden muiden asukkien/rakentajien kanssa ja kysy kokemuksia yhteistyöstä arkkitehdin kanssa. Älä myöskään kainostele kysellä arkkitehdiltä taloudellista puolta, ellei se sitten ole sinulle yhdentekevä. Kyllä he tarjouksen toimittavat ja esittävät arvion työmäärästä. Nämä vain voivat vaihdella aika paljon. Me saimme mm. tarjouksen, jonka mukaan palkko on 4% talon kustannusarviosta. Määrä perustuu SAFA:n suositukseen, mutta on ihan väärä tapa laskea palkkota.

    Meillä on talosta luonnokset tehty ja lupakuvia piirrellään. Me teimme alustavan valinnan puhelinkeskustelun perusteella, joka vahvistui tavatessa.

    Äänestä

Arkkitehti kun suunnittelee koko sen asian mihin käytät todennäköisesti 200-500 kEUR, niin älä valitse huonoa! Tätäkin palstaa kun lukee niin oikein kauhistuttaa kuinka ihmiset haluavat säästää juuri siinä paikassa (suunnittelu) missä määräytyy koko talon käyttöarvo, mukavuus, tontille sopivuus j.ne.

Me jututettiin toistakymmentä arkkitehtiä läpi joista osa havaittiin jo puhelimessa epäsoviksi, osa tunnin keskustelussa ja loput sitten verrattiin tarjousten ja referenssien perusteella. Muista soittaa ainakin kahdelle kolmesta viimeksi suunnitellusta asiakkaasta.

Äänestä
  • Tärkein asia.

    Arkkitehti on sinun asiamiehesi, sinä et ole arkkitehdin asiamies.

    Arkkitehti kuuntelee mitä sinä talolta haluat ja tekee niiden pohjalta oman näkemyksen talosta. Hän tekee sinulle töitä.

    Tämä on minun mielestäni lähtökohta aiheeseen. Suomessa on ihan liikaa arkkitehtien pilaamia rakennuksia. Älä niele mitä vaan.

    Meidän talo oli nappisuoritus kiitos ja kumarrus kyseiselle Arkkitehdille joka sen teki.

    Äänestä

Meidän arkkitehdissä pidin erikoisesti siitä, että hän kuunteli herkällä korvalla ja tuki meidä ideoita. Kun itse varovasti mutisi "Voisikohan tehdä XXX tavalla?" tai "Pitäisiköhän nuo olla linjassa?" vastaus oli yleensä tyylin "Silläinhan siitä saadaa moderni, niin siitä tulee hyvä." tai "Linjaan ne pitää laittaa, vaikka modulimitoidus veisikin ne sikin sokin.".

Onneksi se ei ollut niitä, joiden suunnitellemat talot ovat saman (arkkitehdin itsensä) näköisiä. Kyseessä olikin vanhemopi arkkitehti, joka sanoi ettei hänen tarvitse enää tehdä kaikkea oman ideansa mukaan. Toisaalta jos hänellä oli eriävä mielipide, tuli sekin selväksi.

Hyvä muuten tuolla arkkitehturi puolella tuo thread jossa verrataan arkkitehdin ja kiinteistövälittäjän palkkiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Jonny kirjoitti:

Tontti on hankittu ja seuraava vaihe olisi etsiä arkkitehti, joka suunnittelee hieman "erilaiselle" tontille sopivan talon.

Tarkoituksenamme ottaa soittokierros 3-5 arkkitehdille ja kysellä kiinnostusta ja kokemuksia pientalon suunnitteluun. Sitten vuorossa on kasvotusten tapahtuva kierros, jossa ensimmäisestä vaiheesta jatkoon päässeitä on tarkoitus jututtaa.

Mitkä ovat ratkaisevia tekijöitä, joita mielestänne kannattaa painottaa valintaa tehdessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu