niin. olettekos ikinä ajatelleet miksi yleensä pojilla on ylä-asteella huonommat keskiarvot kun tytöillä?? Johtuuko se siitä että pojat haluu ollla kovia ja näytää miten hienosti ne sai keskkiarvokseen 5.8 ja nyt on tosi kova kun ei kiinnosta opiskella?? ^^ Olempa pohtinut tätä jonkin aikaa..
ootteko ikinä miettiny..
moi
6660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tarkoituksella hankkii mahdollisimma huonon keskiarvon.
Tai jos joku niin tekisikin niin ei varmaan voi yleistää.
Eiköhän se huono keskairvo ole pikemminkin tulos laiskuudesta, mukavuudenhalusta ja välinpitämättömyydestä kuin tavoite johon pyritään?
Sitä miksi tyttöjen ja poikien tulokset ovat peruskoulussa niin erilaisia, en kyllä osaa selittää. Erot kuulemma tasoittuvat myöhemmin.
Kyllä se mun yläasteaikana on ollu justii toisteppäi, et pojilla o ollu paljo paremmat ka:at ku tytöillä
Poikia ei vaan kiinnosta opiskelu, ainakaa ylä-asteella.. pojat on poikia!
tai sitten ne pojat vaan on tyhmempiä.
tai niillä on parempaa tekemistä ku opiskelu.
vaikka joskus ihmetyttäää miten joku voi repiä 4 jostai hiton helposta kokeesta. mutta elämä on ihmeellistä :)
Mä oon tosi tyhmä, minkä mä voin tyhmälle kielipäälleni.. :D Ei tarvi joka paikkaa levittää tota juttuu :D
Mutta totta se on, tytöt on aina ollu fiksumpii ja tulee aina olemaa :P
Siihen, että arvosanoilla mitatussa koulumenestyksessä on pojilla suurempi hajonta kuin tytöillä. Omakohtaiset kokemukset kertovat, että yläasteella löytyi paljon niitä poikia, jotka eivät menestyneet hyvin koulussa. Lukiossa sitten taas löytyi monia poikia, jotka menestyivät todella hyvin monessa oppiaineessa. Tytöt ovat integroituneempaa porukkaa. Mutta AINA löytyy poikkeuksia.