Kun kone kaatui, näyttö pelaa vain perusresoluutiolla ja väreillä. Vika ei johdu näytönohjaimesta (vaihdoin välillä toisen), vaan windowsiin tullut jotain. onko win 98:ssa olemassa sellaista asennusmahdollisuutta, joka tekisi jotain korjausasennusta viallisiin tai kadonneisiin tiedostoihin tai rekistereihin ? Tarkoitan muuta kuin kokonaan uutta asennusta ?
Kyseessä on win 98 SE fi.
Kyseessä on win 98 SE fi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
näytönohjaimen ja näytön asetukset oikein?
Joo mutta kun windowsin ohjauspaneelin asetuksien muuttaminen ei onnistu, vaan uudelleenkäynnistyksen jälkeen palaa entiselleen tai ei missään vaiheessa edes näytä muuttuneen. Näyttäisi siltä, että kone ei enää tunnista näytönohjainta, vaikka sen vaihtaakin!
Pakkohan se on onnistua sieltä muuttamaan miksi haluaa, taitaa olla joku virus koneellas sekottelemassa, entäs näyttö?
sitte sun emolevy alkaa veteleen viimisiä, kato on roskaa jäänyt näytönohjaimen koloon
Näyttö on ok, kokeilin toisella näytöllä ja sama tulos, eli windows lataa vain.. hei se lataa vain Standard PCI graphics adapterin, vaikka mulla on AGP-näytönohjain ? Outoa!
puuttuu näytönohjaimesta ei sen kummempaa.
Tai monitorissa on väärät ajurit.
Jos ajurit on ok. Niin katso myös onko monitori vaikka -> Plug And Play -näyttö.
Olen yrittänyt asentaa ajureita useamman kerran, mutta mitään tulosta ei näy, olen alkanut epäillä, onko AGP-paikka viallinen. Näkyykö AGP-paikasta jossain laitehallinnassa jotain?
Korjaa yksittäinen tiedosto
Windows 98 tarjoaa näppärän tavan palauttaa asennuslevyltä yksittäinen hävinnyt tiedosto.
System Information -ohjelman Tools-valikosta löytyy System File Checker -toiminto, jonka avulla voit tarkistaa järjestelmätiedostojen kunnon.
Jos viallisia esiintyy, yksittäisen tiedoston palauttaminen onnistuu "Extract one file from installation disk"-valinnan avulla.
Kirjoita haluamasi tiedoston nimi ja sujauta romppu asemaan, niin Windowsin pitäisi palauttaa puuttuva tiedosto paikalleen.
Lähde: MikroBitti