Kukaan käynyt Paljakassa?

Mitä pidit paikasta, entä palveluista?
Ladusta? RInteestä?

Kiitos vastauksista!
4568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aivan kuollut paikka, en enää mene, ajan vaikka Vuokattiin jos ei ihan Rukalle viitsi ajella, ei siitä kyllä Paljakasta enää kovin paljon ja on ihan erilaista, rinteet, palvelut ja ihmisiä muitakin kuin hissipoika. Samaan sarjaa kuuluu Ukkohalla, mutta jollekkin sekin varmaan riittää, minulle ei eikä minun rahoilleni

Äänestä

Jos menet lomalle perheen kanssa, Paljakka on kelpo paikka. Kokemus on parin vuoden takaa. Rinteet hyvässä kunnossa, ei jonotusta. Ladut erinomaiset ja maisemat kauniit.
Ei siellä biletyspaikkoja ole, käytiin kuitenkin kerran ravintolassa syömässä.
Paritalohuoneistomme oli siisti ja väljä sekä lähellä hissiä. Lisäksi huoneiston varusteisiin kuului potkukelkka. Sillä kävin välillä huristelemassa 10 km:n lenkin, tiet eivät ole hiekoitettuja.
Rukaan ja Tahkoon verrattuna edullinen paikka, eikä mennyt rahaa niihin kuppiloihinkaan.

Äänestä

Olen aikanaan asunut 20 vuotta Puolangalla ja käynyt Paljakassa vuosittain. Kuten jo edellinen sanoi, perheelle oiva paikka. Edullista verrattuna Lapin keskuksiin..ja rauhallista, koska mitään yöelämää sielä ei oikein ole. Yksi kytynen baari, joka täyttyy lähinnä paikallisista örveltäjistä.
Rinteet ovat helpot ja lyhyet, joten ihan aloittelijoille hyvä paikka. Enemmän laskeneella voi käydä aika pitkäksi. Yleensä rinteet ovat kyllä hyvässä kunnossa.
Hiihtoladut ovat aivan erinomaiset. Tosin tänä talvena en ole siellä käynyt. Lunta on huomattavasti vähemmän, joten en tiedä, onko se vaikuttanut latuihin.
Palvelu on yleensä ollut hyvää, mutta joillakin paatuneilla työntekijöillä tuntuu olevan täysin muut asiat mielessä kuin tyytyväiset asiakkaat.
Sanoisinko kokonaisuudessaan, että huippuvuosien loisto on kateissa, mutta jos ei kaipaa turhaa krumuluuria ympärillensä, vaan haluaa rentouttavan ja rauhallisen loman kauniissa maisemissa, niin kannattaa suunnata Paljakkaan. Vaihtelua voi hakea sitten Ukkohallasta, joka kuuluu samaan ketjuun.

Oikein hauskaa lomaa:D

Äänestä
  • piruako muutit pois vaan 20 vuoden jälkeen,minäpä en muuttanut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiihtelemään kirjoitti:

Mitä pidit paikasta, entä palveluista?
Ladusta? RInteestä?

Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu