Kokemuksia läppäreiden näppiksien laadusta - tarvitsisin käyttää Mäkkiä esim. paljon tekstinkäsittelyyn? On yksi tärkeä kriteeri laitteen hankintaan.
Näppäimistöt
Jore
3387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Applen läppärien näppikset ovat. Keskitason yläpuolella ainakin.
Jos kuitenkin aikoo kirjoittaa läppärillä todella paljon tietyssä työpisteessä, suosittelen ulkoista näppistä ja hiirtä siihen pisteeseen. Niitä voi paukuttaa hajalle vaikka kerran vuodessa, eikä tule kalliiksi. Samalla kannettavan pinta välttyy suurelta määrältä hikeä ja muita ihmisen ihon eritteitä. Tämä riippumatta läppärin merkistä.
PowerBookin näppäimistö on aivan loistava, parempaa en ole nähnyt, en kannettavissa eikä pöytäkoneissa. Se on huomattavasti parempi kuin esim. iMacin mukana tuleva Applen vakio näppäimistö, joka on mielestäni keskitasoa huonompi jos design jätetään huomioimatta. iBookin näppäimistö on huonompi kuin PowerBookin, mutta on kuitenkin kannettavien keskitasoa. Suuri miinus iBookin näppäimistölle on siitä, että kirjaimet lähtee pois nappuloista jos kirjoittaa paljon, mitä tietenkin ei haita, jos osaa kymmensormijärjestelmän.
Tämä Powerbookin näppis on paras mitä olen koskaan käyttänyt. Ja on näitä tullut käytettyä vuosien varrella.
Mutta tietysti, tottumukset ja mieltymykset voivat olla erilaisiakin.