Aivasteleva kissa

Catcat

Neitikissa 9,5 vee aivastelee, niin että pisaroita lentelee. Joulun alla aloitti sen. Muuten ei mirrin voinnissa mitään outoa ole. Ruoka maistuu ja turkki kiiltää, eli sairaalta ei muuten vaikuta. Mutta mistä aivastelu voi johtua? Voiko olla muuta syytä kuin flunssa eli onko kissa flunssassa vaikka muuten terveen oloinen?

17

21443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kollikatti

      Samaa on todettu täällä?
      Kotiarestia..enpä muuta keksi..flunssaan..

    • herkkänenä

      Onko teillä hyasintti. Jos kissa on herkkänenäinen.

      • romangolo

        Nyt on kovasti liikkeellä kissoillakin flunssaa. Meillä se oli noin kuukausi sitten, siis 10 kissaa ja joista neljällä oli se. Flunssa yleensä menee itsestään ohi, mutta yhdellä birmalla oli tosi sitkeää laatua ja jouduin turvautumaan antibiottiin ja sillä se sitten meni ohi.


    • .............

      Mulle eläinlääkäri sano et kannattaa antaa matokuuri ku aivastelee, madot liikkuu hengitysteiden kautta

    • kissan mummi

      Heipa
      Meidän Kirka aivastelee jo toista viikkoa. Löysittekö te ratkaisun asiaan. Kiitos vastauksestasi. Sitten mietin viedäänkölääkäriin. Lääkärikeikka aina n. 100 ekeä.

      • santo

        Luulen että monet tekijät vaikuttaa tohon asiaan miten kissa oireilee ja miksi ja jos epäilee että kisuli on vilustunut niin kannattaa seurata tilannetta...lakkaako ruokailemasta,tai onko nuutuneen oloinen(normaalista poikkeavan oloinen käytös)ja aivasteleeko paljon ja/tai kuunnella hengitystä jos vaikka ns."rohisee".Joskus olen lueskellut erilaisista kommenteista kissojen hoitoon littyvistä jutuista ja saanut niistä paljon lohtua ja niksejä,mutta varmimmat hoito-ohjeet tutulta eläinlääkäriltämme.Mitä aivasteluun tulee,niin kyseessä voi mm.olla kissanhiekan laatu,jos se on sellasta pellettiä joka helposti "pöllyttää" tai sitten ihan syyt voi olla yliherkkyydessä tai liiallisessa omistajan siivouksessa ja vahvoissa puhdistusaineissa ja siitä johtuva kissan astma-oire...nää on mun ajatuksia mitä olen itte miettinyt että mitkä tekijät voi olla vaikuttamassa kissan sairasteluun tai niin luultuun flunssaan.


    • aa

      Meillä kissa aivasteli aika rajusti, eläinlääkärissä nukutettiin ja otettiin nenäonteloon joutunut ruohonkorsi pois (kissa siis syö ruohoa ulkona). Lääkäri sanoi, että jos vastaavaa joskus tulee, ruoho yleensä itsestään hajoaa ja poistuu. Nyt kissa on aivastellut kuukauden verran, hieroo välillä käpälällä hanakasti nenäänsä, joten siellä varmaan jotain on, mutta vielä en ole lääkäriin vienyt, kun olen odotellut, josko vaiva menisi ohi. Muutaman päivän vielä odotan ja ellei mene itsellään ohi, soitan eläinlääkärille, voihan nenässä pitkään ollut ruohonkorsi aiheuttaa vaikka tulehduksen tai voihan siellä muutakin olla esim. kasvain tms. Kissa muuten on pirteä ja terveen oloinen, silmäkulmaan valuu välillä rähmää, mikä johtunee tuosta vaivasta.

      • Glitterr

        Meidän pikkupennulla ihan sama. Aivastelee kokoajan, raapii nenua ja rähmää tulee toisesta silmästä aina välillä. Pitäis käyttää sitä eläinlääkärissä


      • kisuihminen
        Glitterr kirjoitti:

        Meidän pikkupennulla ihan sama. Aivastelee kokoajan, raapii nenua ja rähmää tulee toisesta silmästä aina välillä. Pitäis käyttää sitä eläinlääkärissä

        Meidän tyttökissalla aivastelua seurattiin pitkään ja madotettiin ja vaikka mitä, lääkärissä ravattiin, astmahan se sielä sitten limautti keuhkoja ja silmät rähmii... Varmaankin siihen tullut vielä jotain yliherkkyyttä/allergiaa, en tiedä, enkä väitä mitään kun en omaa mitään koulutusta.. En väitä että kenelläkään teidän kissoista olisi tämä, mutta kunhan julkaisin yhden vaihtoehdon.

        Ja silti, meidän jo nykyään oikein prinsessojen prinsessa kissarouva on suht hyvässä kunnossa, aivastelun ja sen sekaisen yskän lisäksi, leikkiä jaksaa ja turkki on hyvä, eikä ole kuihtunut ja ruoka maistuu, kovin on perso kissanameille ja juttelee paljon ja on muuten seurallinen :) Onneksi ei oo pahentunut.. On se kamala kuunnella niitä pärskimiskohtauksia kun räkä lentää toisella pienellä :(

        ite silti kerkeää mahtavasti siivoamaan jälkensä kun itse on menossa niitä pyyhkimään niin yäk, tyttö on jo nuollu ne pois :D Joskun tarvii vähän paperilla ottaa poskista ja viiksistä pois jos on jäänyt jotain... Ja pahimpiin siitepölyallergia aikoihin oli ns kisa mun ja kissan välillä kumpi aivastelee enemmän, kuulemma voi pölyt ja muut pahentaa, niinkun ihmisilläkin astmaa pahentaa joskus pölyt ja muut..

        Mutta toivottavasti teidän kisuilla ei oo astmaa vaan jotain ohimenevää ja vaaratonta myös! :)


    • eiyönvanhaaviitosta

      Zithromax

    • 13ui

      meidän kissa on myös sellainen että se aivastelee

    • eikaivaanolis

      Kissaflunssa

      • joseikuitenkaan

        Kissaflunssaa en kyllä epäilisi sillä sitä vastaan on rokote


    • Nimimerkki__

      Meidän melkein 9v. Poika aivastelee ja välillä nuolee tai pyyhkii tassullaan nenäänsä. Muuten ihan normaali. Aivastelu alkoi n. viikko sitten.

      • säästätkökissankustannuk

        Etkä viikossa oo "kerenny" lääkäriltä kysymään miten flunssaista kissaa hoidetaan?


    • Pellettikissa

      Meillä kissa (madotettu/rokotettu) aivasteli ja pärski, kun keksittiin sen olevan allerginen kissanvessassa käytetylle puupelletille, joka oli valmistettu sahapurusta ja kutteripurusta. Vaihdettiin toiseen puupellettiin, joka oli mänty/koivu pelletti ja pussissa sanottiin ettei sisällä mineraalipölyä.
      Toki aivasteluun voi olla miljoona muutakin syytä, kuin allergia !

    • annekurnaude

      Meillä toinen kissa yski. Madotin usein, ja se helpotti, kunnes alkoi taas jokapäiväisenä. Pääsee maalla metsästämään. Olin jo viemässä lääkäriin, mutta imuroitiin kunnolla varasto/ asuinhuone, missä kissat myös oleilevat. Siellä lampaantaljoja ym. Allergiaa se hänellä on, toisinaan keuhkoihin päätyvät madot aiheuttavat. Nyt ei yski, mutta se ei ollut aivastelua eikä eritteet lentäneet. On kyllä vaihdettu kissanhiekkakin vähemmän pölyävään Ever Cleaniin, edellisestä sain itsekin oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3195
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1839
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1789
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1654
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1574
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      340
      1478
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1349
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1112
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1095
    Aihe