Kuinka monet käyttävät Wikipediaa?

ii-li

Tämä ei ole mainos, vaan linkki epäkaupalliselle sivulle! Wikipedia on kaikille avoin tietosanakirja verkossa. Se on täysin ilmainen, ja sen lukemiseen ja tekemiseen saa osallistua kuka tahansa. Sen toiminta rahoitetaan avustuksilla.

(Jokainen, jolla on tiedossaa sellaista faktatietoa, joka Wikipediasta puuttuu, voi lähettää lisäyksensä tutustuttavaksi. W. on saatavilla kymmenillä kielillä. Suomenkielisessä versiossa on yli 42000 artikkelia.)

Pointtini on se, että Wikipedia on erittäin käytännöllinen. Minä olen ainakin tyytyväinen sen antiin. Kun istuu koneen äärellä ja tarvitsee jotkain tietoa, niin voi käydä sivulla tarkistamassa asian.

Olen käyttänyt sitä vuosikausia, mutta en ole koskaan tullut kysyneeksi muilta, miten hyvin se tunnetaan.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Etusivu

14

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uzma-m

      en ole koskaan edes kuulllut wikipediasta,panin sivun talteen tustun siihen.

      • ii-li

        Sinulla voisi hyvinkin olla sellaista tietoa, joka suomalaisesta versiosta puuttuu. Pane mietintämyssyyn.

        Joka tapauksessa asioita on helppo etsiä ja löytää Wikikipediasta.


    • Mutta sieltä saa valitettavasti myös väärää ja vääristynyttäkin tietoutta. Kaikki tiedontallettajat eivät ole suoraselkäisiä. Sinne on tallennettu joistakin julkisuuden henkilöistä tietoa, joka on vastoin totuutta.
      Silti kannattaa käyttä, mutta älä usko ihan kaikkea!

      • Iili

        Lähdekritiikki pitää aina säilyttää. Se koskee kaikkea, mitä interneistä löytyy. Joskus tuntuu siltä, että vain minimaalinen murto-osa internetin tiedoista on "oikeaa" tietoa.

        Wikipedia on "avoin". Pienellä varauksella siihen pitää suhtautua, mutta kätevä se kumminkin on. Käsittääkseni sillä on jonkinlainen raati tai toimittajaryhmä, joka arvioi lisäykset.


      • Iili kirjoitti:

        Lähdekritiikki pitää aina säilyttää. Se koskee kaikkea, mitä interneistä löytyy. Joskus tuntuu siltä, että vain minimaalinen murto-osa internetin tiedoista on "oikeaa" tietoa.

        Wikipedia on "avoin". Pienellä varauksella siihen pitää suhtautua, mutta kätevä se kumminkin on. Käsittääkseni sillä on jonkinlainen raati tai toimittajaryhmä, joka arvioi lisäykset.

        Esim. Kuiperin vyöhyke suomeksi. Sivuja löytyy!


      • Iili
        capt.cöpenick kirjoitti:

        Esim. Kuiperin vyöhyke suomeksi. Sivuja löytyy!

        Googlen jollakin hakusanalla minäkin olen Wikipedian aikoinani löytänyt. Esimerkiksi tämä sinun "Kuiperin vyöhyke" tuotti Googlessa ensimmäiseksi Wikipedian sivun.


    • Kiitos vinkistä. Tallensin sivun kirjanmerkkiin josta sen löydän tarvittaessa. Kiitos vielä ja Hyvää Uutta Vuotta.

      • Pääsky64

        suosikkiin niin löytyy.Kiitos linkiin lisääntyy aina pävä päivältä lisää.


    • hyvää tietoa sisältävää sivua on omiin suosikeihin tallennettuina ja olenpa yrittänyt niitä tännekin antaa vinkkinä, mutta ei käy, ne ovat máinoksina osa poistettu ja en enää uskalla... mutta lisäänpä omaan profiilisivuuni, siellähän saa olla suosikkisivut.

      Sivistyssanakirjat, tietotekniikka yms. ovat usein tarpeen.

      • Kun nuo suosikit on hankalia ylläpitää järjestä-toiminnolla: vain yksi siirto kerrallaan, olen havainnut kelvolliseksi konstiksi tehdä hakemiston (kansion) jossa on alihakemistoja eri aihepiireistä ja ylläpidän sitä sitten tekstinkäsittelyohjelmalla. Suosikeissa on linkki näitten tiedostojen emohakemistoon.


      • Iili

        Kävin profiilisi kertomalla sivustolla. Hyvä tietopaketti ja linkkejä vaikka mihin. - Ei tuollaista sivua poistettaisi mainontana, sehän on epäkaupallisen yhdistyksen sivu, jolle on kerätty kiinnostavia, luotettavia linkkejä sekä Suomeen että USA:han. - Kuvissakin oli erikseen mainittu, mitkä olivat copyrightin alaisia ja mitkä eivät.


      • Iili
        vaarivaari kirjoitti:

        Kun nuo suosikit on hankalia ylläpitää järjestä-toiminnolla: vain yksi siirto kerrallaan, olen havainnut kelvolliseksi konstiksi tehdä hakemiston (kansion) jossa on alihakemistoja eri aihepiireistä ja ylläpidän sitä sitten tekstinkäsittelyohjelmalla. Suosikeissa on linkki näitten tiedostojen emohakemistoon.

        Minä kyllä käytän sitä, sillä linkithän voi vetää hiirellä oikeaan kansioon.

        Vielä helpompaa on avata Resurssienhallinta, sieltä Suosikit. Silloin voi valita Ctrl klikkaus niin monta linkkiä kuin haluaa ja vetää hiirellä ne kaikki yhdellä kertaa samaan kansioon.

        Nopein tapa avata Resurssienhallinta on klikata hiiren oikealla näppäpmellä Käynnistä (Start) -painikkeeseen ja valita Resurssienhallinta.


      • Iili
        Iili kirjoitti:

        Kävin profiilisi kertomalla sivustolla. Hyvä tietopaketti ja linkkejä vaikka mihin. - Ei tuollaista sivua poistettaisi mainontana, sehän on epäkaupallisen yhdistyksen sivu, jolle on kerätty kiinnostavia, luotettavia linkkejä sekä Suomeen että USA:han. - Kuvissakin oli erikseen mainittu, mitkä olivat copyrightin alaisia ja mitkä eivät.

        Minä tarkoitin sitä ensimmäistä "Rapakon takana" -linkkiä. Hyviä ovat kaikki muutkin.

        Käykääpä katsomassa.


      • Iili kirjoitti:

        Minä tarkoitin sitä ensimmäistä "Rapakon takana" -linkkiä. Hyviä ovat kaikki muutkin.

        Käykääpä katsomassa.

        ja paljon on suosikit valikossani kansioita.
        otsikolla:
        Sähköiset kortit
        Terveys
        Eläimet
        Sienet
        Ruoka
        yms. ja aina löytyy helposti ja nopeasti

        Uusin niitä linkkejä aika ajoin...
        Käyttäkää, sieltä löytyy..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe