outlook express?

Mä en saa mun sähköpostia toimimaan tossa outlook express ohjelmassa! todennäkoisesti mulla on asetukset väärin kun en oikeen ole varma mitä siellä pitää kirjoittaa kun tekee oman postin (tai uuden accountin tjkn...!) Mitä pitäs kirjottaa kun esin pitää valita Incoming mail valikosta:POP3, IMAP tai HTTP? sitten pitäs vielä kirjottaa jotain kun se kysyy että Incoming mail (Pop3, Imap or http) server? ja sit Out going mail (SMTP) server? Osaisko joku auttaa?
2283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

POP3 on sähköpostin siirtoprotokolla, jonka avulla sähköpostiohjelma hakee kaiken postin palvelimelta. Ohjelma myös voi tuhota saapuneet viestit palvelimelta, kun olet ladannut ne koneellesi. POP -palvelimella on ainoastaan käyttäjää kohti yksi hakemisto (received) IMAP eroaa hiukan tästä, koska se jättää postit palvelimelle ja hakee vain otsikot. IMAP -palvelimella on lisäksi kansiot sent, draft, thrash ja (?).
Suosittelen mielummin POP3:n käyttöä.
SMTP:
Ohjelma lähettää viestit SMTP -palvelimelle, joka taas lähettää ne vastaanottajalle.
Itse käytän sendmail -ohjelmaa lähettämiseen. Alustana kuitenkin se tuttu ja turvallinen L....
Huomaa, että kaikki eivät tarjoa noita. Suomalaisia ovat ainakin http://www.surfeu.fi ja http://www.luukku.com

Äänestä
  • mä olen jollain tavalla saanut sen eteen päin mutta aina kun yritän lähettää postia se ilmottaa jonkun virheen: The message could not be sent because the server rejected the sender's e-mail address. The senders email addres was *'* Protocol SMYP, Server response:'550 5..7.1. listed in DUL see We do not accept direct mail from dalups jPort 25 secure SSö No server Error 550 Error number 0x800ccc78...blaa blaa tai jotain sellasta paskaa! missä mättää???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mac kirjoitti:

Mä en saa mun sähköpostia toimimaan tossa outlook express ohjelmassa! todennäkoisesti mulla on asetukset väärin kun en oikeen ole varma mitä siellä pitää kirjoittaa kun tekee oman postin (tai uuden accountin tjkn...!) Mitä pitäs kirjottaa kun esin pitää valita Incoming mail valikosta:POP3, IMAP tai HTTP? sitten pitäs vielä kirjottaa jotain kun se kysyy että Incoming mail (Pop3, Imap or http) server? ja sit Out going mail (SMTP) server? Osaisko joku auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu