Ravensburgin peli: Nopan salaisuudet. Peliohjeita vailla

-mirmu-

Hei,

kyseessä on vanha ravensburgin peli. olen itse saanut sen joskus varmaan 90-luvun taitteessa. Peli löytyi ullakolta ja sisareni lapset olisivat kovasti kiinnostuneita pelistä. ongelmana on, etten muista kuinka peliä pelattiin, eikä ohjeita löydy mistään.

Käännynkin teidän puoleen: Muistaisiko kukaan omistavan tällaista peliä? Peli sisältää 24 aarrearkkukorttia, kolme arpakuutiota ja puisen vahtikoiran, jolla muistaakseni oli tarkoitus estää muita pelaajia viemästä sinulta kortteja tai jotain. Aarrearkkukorttien takaa löytyy mumero 1,2, 3, 4 tai 5.
Olisiko joku niin ihana, että etsisi lautapeleistään tätä peliä, ja jos se löytyy niin lähettää tänne ohjeet lyhyesti.

Tiedän, että etsintäni taitaa olla epätoivoinen. Mutta enpä voi olla kokeilematta onneani.
-mirmu-

1

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matti

      Ohjeet tulevat vähän myöhässä, mutta toivottavasti vielä auttavat. Meilläkään ei ollut alkuperäisiä ohjeita, mutta löysin ne netistä ranskankielisenä ja käänsin suomeksi. Toimivat hyvin. Mutta tässä siis ne ohjeet:
      1. Ensin kaikille pelaajille jaetaan yksi aarrekortti väärinpäin. Loput kortit laitetaan väärinpäin (niin ettei pisteitä näe) pakaksi keskelle ja koira sen viereen.
      2. Jokainen heittää vuorollaan kolme noppaa.
      3. Noppien tulosten mukaan saa ottaa lisäkortteja:
      - ykkösellä saa ottaa kortin oikealla puolella olevalta pelaajalta
      - kakkosella vasemmalla puolelta olevalta
      - kolmosella pakasta
      - neloselta keneltä tahansa pelaajalta tai pakasta.
      - heittämällä koiran saa koiran vartioimaan omia kortteja
      4. Jos jollakin pelaajalla ei enää ole kortteja (tai koira vartioi niitä), niin kortteja ei saa. Samalla vuorolla voi siis esim. heittää kolme kakkosta ja saada siten kolme korttia vasemmalta puolelta olevalta.
      5. Kun kortit loppuvat pakasta, niin peli loppuu - kaikki kortit käännetään ja omat pisteet lasketaan. Koska korteilla on eri pistemäärät, joita ei etukäteen tiedä, niin pienenkin pinon omistaja saattaa olla voittaja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2543
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1798
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1623
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1241
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      978
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      94
      965
    8. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      965
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      884
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      66
      882
    Aihe