Ravensburgin peli: Nopan salaisuudet. Peliohjeita vailla

-mirmu-

Hei,

kyseessä on vanha ravensburgin peli. olen itse saanut sen joskus varmaan 90-luvun taitteessa. Peli löytyi ullakolta ja sisareni lapset olisivat kovasti kiinnostuneita pelistä. ongelmana on, etten muista kuinka peliä pelattiin, eikä ohjeita löydy mistään.

Käännynkin teidän puoleen: Muistaisiko kukaan omistavan tällaista peliä? Peli sisältää 24 aarrearkkukorttia, kolme arpakuutiota ja puisen vahtikoiran, jolla muistaakseni oli tarkoitus estää muita pelaajia viemästä sinulta kortteja tai jotain. Aarrearkkukorttien takaa löytyy mumero 1,2, 3, 4 tai 5.
Olisiko joku niin ihana, että etsisi lautapeleistään tätä peliä, ja jos se löytyy niin lähettää tänne ohjeet lyhyesti.

Tiedän, että etsintäni taitaa olla epätoivoinen. Mutta enpä voi olla kokeilematta onneani.
-mirmu-

1

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matti

      Ohjeet tulevat vähän myöhässä, mutta toivottavasti vielä auttavat. Meilläkään ei ollut alkuperäisiä ohjeita, mutta löysin ne netistä ranskankielisenä ja käänsin suomeksi. Toimivat hyvin. Mutta tässä siis ne ohjeet:
      1. Ensin kaikille pelaajille jaetaan yksi aarrekortti väärinpäin. Loput kortit laitetaan väärinpäin (niin ettei pisteitä näe) pakaksi keskelle ja koira sen viereen.
      2. Jokainen heittää vuorollaan kolme noppaa.
      3. Noppien tulosten mukaan saa ottaa lisäkortteja:
      - ykkösellä saa ottaa kortin oikealla puolella olevalta pelaajalta
      - kakkosella vasemmalla puolelta olevalta
      - kolmosella pakasta
      - neloselta keneltä tahansa pelaajalta tai pakasta.
      - heittämällä koiran saa koiran vartioimaan omia kortteja
      4. Jos jollakin pelaajalla ei enää ole kortteja (tai koira vartioi niitä), niin kortteja ei saa. Samalla vuorolla voi siis esim. heittää kolme kakkosta ja saada siten kolme korttia vasemmalta puolelta olevalta.
      5. Kun kortit loppuvat pakasta, niin peli loppuu - kaikki kortit käännetään ja omat pisteet lasketaan. Koska korteilla on eri pistemäärät, joita ei etukäteen tiedä, niin pienenkin pinon omistaja saattaa olla voittaja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe