saako kanille antaa juustosnaksuja kun se niiiii hirveesti tykkäs niistä ja en tiedä onko se vaarallista.. kun eihän kanille saa antaa maitoa ja juustossa on maitoa ja niissä naksuissaki on sitten.. mutta jauheena.. eli voiko syöttää ollenkaan?
kanille herkkuja
13
5199
Vastaukset
- ...
kaneilleei saisi antaa juustonaksuja eikä mitään muuta karkkia tai suklaata vaikka ne haluis!!
- Sae
eli yksinkertaisesti: et saa antaa. Anna mieluummin vaikka porkkana.
- 3 kanin omistaja
Et kai ole antanut sille paljon niitä? Kanit EIVÄT saa syödä suolaa, muuta kuin suolakiveä!!!!!! Juustonaksut ovat rasvaisia ja suolaisia ÄLÄ ANNA NIITÄ KANILLESI ELLET HALUA ETTÄ SE KUOLEE!! Anna kanillesi raikasta vettä, vihanneksia (kurkkua,porkkanaa,salaatin lehtiä yms.) ja pellettejä/siemensekoitusta välillä.
- 3 kanin omistaja
heinää tietenkin =)
- Anonyymi
Ei ikinä SIEMEN SEKOTUKSIA TAI SUOLAKIVEÄ ne ei ole hyväksi mutta heinää ja hyvänlaatuisia pellettejä ja vähän herkkuja ( ei joka päivä) ja tuoreita mm. Porkkanaa, kurkkua , salasttia, banaania jne.
- ...
Kanille ei mitään eläinperäistä,ei edes eläinkaupan jogurttinappeja,koska nekin sisältävät maitojauhetta!!Kanille ei saa koskaan antaa mitään ihmisten herkkuja;karkkia,sipsiä,suklaata..Käy täällä:
http://protu.it.helsinki.fi/sonja/kani/herkut.shtml
ja täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000122&posting=22000000011997585 - nansutti
no mun kaverin puput joi maitoo kun ne sai ne kesäl mut ne ne olikin vast louvutus ikäsii ja nyt on selvittetty sen ka et niitten kanit olis ollu liian nuorii kun ne luovuttetiin ja siel paikas mist ne haki ne sano että maitoo voi antaa kun neoli kans antanu no ne anto sit kesällä mut lopetti koska se tuli kalliiks ja siks ne varmaa joi maitoo koska ne ei ollut saanut 'äitiltä' maitoo ni siks varmaan ne joi maitoo eikä se mitään vaaralista se maito kyl oo mut ite en antais kun herkkuna sitä.juustonaksuja en kyl menis antaa ties mitä säilytysaineita ja vaaralisii aineita niis voi olla ja kyl varmaan onkin.ja niissä on saaairaasti piilorasvaa eli semmoista mitä ei nää eikä oo terveelistä myöskää ihmisil ja sun kani puppelishan lihoo ihan hirveesti anna mieluummin jotain rusinoita tai tavallissii pipareita ne ainakin maistuu ja on terveellistäkin !! :)
- neititietäväinen
saa antaa pipareita!!
- kanifani
saako kanille antaa juustoa,pipareita ja piimää?mulla on tyttö kani ja sen herkkua on:salaatti,heinä,pelletit,siemenseos,omena,banaani,porkkana,vaalee leipä,ja herkkunappulat
- siirilydia
taidat olla provo, mutta sanon nyt että ei tietenkään. Mitä vitun idiootteja te kaikki olette kun hankitte kanin ennen kuin tiedätte mitä sille saa antaa. Painukaa oikeesti sinne petsieen ja puput.netiin hakemaan tietoa eikä mistää helvetin suomi24:sta kun kaikki teistä täällä on tällasia saatanan tampioita jotka ei edes tiedä miten lemmikkiään tulee ruokkia. Siemenseosta ei kuulu antaa kanille, kani ei ole siemensyöjä. Vaalea leipä pitää korvata kuivatulla ruisleivällä, vaaleasta leivästä kani ei hyödy mitään.
- Salah6969
siirilydia kirjoitti:
taidat olla provo, mutta sanon nyt että ei tietenkään. Mitä vitun idiootteja te kaikki olette kun hankitte kanin ennen kuin tiedätte mitä sille saa antaa. Painukaa oikeesti sinne petsieen ja puput.netiin hakemaan tietoa eikä mistää helvetin suomi24:sta kun kaikki teistä täällä on tällasia saatanan tampioita jotka ei edes tiedä miten lemmikkiään tulee ruokkia. Siemenseosta ei kuulu antaa kanille, kani ei ole siemensyöjä. Vaalea leipä pitää korvata kuivatulla ruisleivällä, vaaleasta leivästä kani ei hyödy mitään.
Tais mennä tunteisiin :DDD
- warmen
mun kanit on kyllä syöny ohan kaikkea noista sipseistä suklaaseen tervettä järkeä määrässä mitä antaa ja vanhin kani eli melkeen 13 vuotta että ei ne hirveen vaarallisia maitotuotteet voi olla
- Anonyymi
kanille saa antaa vähintään yhden sipsin eikä mitään juusto palloja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3464038Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1111040Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei7848