Ongelma luvan kanssa!

saakelui

Olen ostamassa tässä pyssyä. Asustelen keski-suomessa, ja tuleva aseeni onkin lapissa. nyt pitäisi saada ostolupa aseeseen. no, menen poliisilaitokselle täyttämään hakemuksen ja jätän sen sinne. Kun saan hyväksytyn ostolupailmoituksen, niin minun pitää käydä lapissa kokeilemassa asetta. se on sopiva ja aion ostaa sen. mitä helkkarii mun nyt pitää tehä, ja monta kertaa mun täytyy vielä käydä lapissa,voinko tuoda ton pyssyn sieltä yhellä reissulla ja käydä näyttämässä se poliisilla???(siis täällä keski-suomessa)
vai pitääkö mun vielä mennä nyt vasta hakemaan se pyssy sieltä lapista! en lähe siellä kahta kertaa käymään!

6

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkimus

      Käyt siellä lapissa ainoastaan kerran kun haet aseen. Siellä myyjän kanssa täytätte paprut ja annat myyjälle sovitun määrän eurosia. Tämän jälkeen palaat kotios mutka kourassa ja käyt sen näyttämässä nimismiehelle/poliisilaitokselle tietyn ajan kuluessa, mukanasi paperit, jotka lapissa täytöitte. Myyjä oli luonnollisesti ottanut oman kopionsa ostoluvastasi, jonka hän toimittaa omalle poliisilaitoksellensa.

      Vaikeaa eikö totta!

      http://www.phpbbplanet.com/forum/armeija.html

      Semper Fidelis

      • että se

        on sama millä poliisilaitoksella sen näyttää, kuhan näyttää!


      • ....
        että se kirjoitti:

        on sama millä poliisilaitoksella sen näyttää, kuhan näyttää!

        Ase näytetään siellä poliisilaitoksella mistä ostolupa on saatu.


      • .... kirjoitti:

        Ase näytetään siellä poliisilaitoksella mistä ostolupa on saatu.

        näyttää muuallakin.
        Itsekin näytin eri poliisiasemalla kuin mistä sain ostoluvan.


    • hallintoalamainen

      Kyllä tuon pitäisi minimimatkoilla onnistua. Et sinä ketään voi syyttää siitä, että haluat ostaa pyssyn Lapista. Ja jos haluat välttämättä ostaa sian säkissä, niin käyttäkää postia. Sillä tavoin ostetaan paljon uusia aseita tässä maassa.
      Sitten on syytä kiristellä hampaita, jos se Lapin pyssy on jotain harvinaisempaa kaliberia ja kaupat menee jostain syistä puihin. Poliisi olettaa, että vähintään keskustelet heidän kanssaan saatko ostaa samalla luvalla jonkin toisen lähellä olevan kaliberin aseen. Jos hankintalupa on myönnetty hirvenmetsästysharrastuksen perusteella, niin eihän mikään tavallisen alle 5 kilon painoisen kiväärin kaliberi ole silloin liian tehokas. Tuskin kenenkään kantti sentään kestäisi väittää, että aikoo ampua hirviä 12,7x99:llä

    • ilmari

      kannattaako ylipäänsä ostaa käytettyjä aseita.. vaikka ne ovatkin melkein ikuisia.. se kuinka monta kertaa aiot lapissa ihmetellä sitä pyssyä ja pistää rahaa perkeleesti bensaan niin samalla hinnalla saisit lähinmästä aseliikkeestä upouuden aseen.... ja sen jälkeen kiikutat sen lähinmälle poliisilaitokselle!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      150
      3344
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      59
      2658
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      30
      2080
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1667
    5. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1524
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      77
      1518
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      366
      1453
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      91
      1160
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1086
    Aihe