mäykky puree häntäänsä

mäykkypoika

Hei,
Mulla on 1,5 mäykkypoika joka on viimeaikoina
alkanut puremaan ja repimään omaa häntäänsä.
Onkohan kyse turhautumisesta vai mistä?
Mäykky ei ole päivisin yksin kotona joten siitä tämä ei johdu..
Onko jollain muulla kokemusta vastaavasta?
Itselläni on aiemminkin ollut mäykky mutta silloin ei ollut ko. ongelmia.

6

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi

      Oliskohan kipeä ? ei kylläkään normaalia touhua
      kannattaa mennä lekurille !

    • Tessa

      Minusta myös vaikuttaa siltä että mäykkis on kipeä jollakin tavalla ja "purkaa" kivun tunnettaan kalvamalla häntäänsä. Vika saattaa olla esim. selkärangassa (arvaus) eli ei muuta kun eläinlääkärin juttusille, niin apu löytyy :)

    • dewil1000

      No, tuota.. Minulla on kaksi mäyristä.. Toinen niistäkin puree häntäänsä. En voi sanoa, että se olisi aivan normaalia, mutta tuskin mitään vakavaa. Oletko kokeillut itse esim. puristaa hiukan häntää? Jos se vinakisee tai antaa, jonkun merkin muuten että siihen sattuisi niin voin sanoa, että se olisi vakavaa, mutta jos se ei siihen mitenkään erityisesti reagoi, ei sillä tuskin ole mitään hätää.. Oma koirani aineki puree häntäänsä, kun se kerjää huomiota ja silloin, kun siihen kutittaa jne.

    • Leena ja 4mäyrispoikaa

      Ei ole normaalia jos koira puree "nyhertää" itseään. Koira ei ole fyysisesti sairas vaan henkisesti. Nuori mäyrisuros on aktiivinen koirarotu joka tarvitsee AKTIVITEETTEJÄ. Päivittäin tunnin lenkki vapaana metsässä voi helpottaa tilannetta. Monille koirille pelkkä liikunta ei riitä vaan tarvitsevat jotain ajatustyötä. Ei selviä kuinka riistaviettinen koirasi on, monille koirille metsästys tai esim, jälkikokeet ovat hyvä tapa purkaa "paineita". Nuorelle koiralle tärkeää myös sosiaaliset suhteet lajitovereihin eli nyt vaan lenkkikaveria metsästämään. Tilannetta voisi helpottaa myös jos aloittaisit piilotus leikit tai antaisit koiralle jotain ajateltavaa. Älkää ihmiset unohtako että koira ei ole "huonekalu" vaan eläin joka tarvitsee lajille ominaiset puitteet. Ei siis riitä koiralle että makoilee sisätiloissa kaikki päivät ja pummaa ruokaa... Kaikki reippaasti pihalle ja harrastamaan. loppuu ihmisten ja eläinten masennukset. Kevättä kohden!

      • henkinen olento

        Otin aikuisen koiran ja alkuun hänkin puri häntäänsä parin ekan päivän ajan. Sitten hännän nyhräys jäi. Luulen sen johtuvan uusista tilanteista. Minusta se on nk. tulvareaktiota, enemmän henkistä kuin fyysistä. Sama toistui kun sukulaislapsi halusi hoitaa koiraa ja koira alkoi nyhertää häntäänsä. Siitä sitten päättelin tällaista. Se on jotakin jännittämistä tai ihmettelyä uudesta tilanteesta. Häntä ei ole millään lailla kipeä.


      • henkinen olento
        henkinen olento kirjoitti:

        Otin aikuisen koiran ja alkuun hänkin puri häntäänsä parin ekan päivän ajan. Sitten hännän nyhräys jäi. Luulen sen johtuvan uusista tilanteista. Minusta se on nk. tulvareaktiota, enemmän henkistä kuin fyysistä. Sama toistui kun sukulaislapsi halusi hoitaa koiraa ja koira alkoi nyhertää häntäänsä. Siitä sitten päättelin tällaista. Se on jotakin jännittämistä tai ihmettelyä uudesta tilanteesta. Häntä ei ole millään lailla kipeä.

        Koira tarvitsee valtavasti rakkautta ja rohkaisua vaikka olisikin jo luonnostaan rohkea. Akvtiviteetteja, kannustusta ja tukea. Aivan kuin kuka tahansa meistä. Mietin itseäni uusissa tilanteissa, ja kyllä ne minuakin jännittävät, ei sille mitään voi. Jokaisella vain on oma tapansa sen purkamiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      55
      3228
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3045
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2909
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2191
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2081
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      116
      982
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      964
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe