Hei,
Mulla on 1,5 mäykkypoika joka on viimeaikoina
alkanut puremaan ja repimään omaa häntäänsä.
Onkohan kyse turhautumisesta vai mistä?
Mäykky ei ole päivisin yksin kotona joten siitä tämä ei johdu..
Onko jollain muulla kokemusta vastaavasta?
Itselläni on aiemminkin ollut mäykky mutta silloin ei ollut ko. ongelmia.
mäykky puree häntäänsä
6
1415
Vastaukset
- Jussi
Oliskohan kipeä ? ei kylläkään normaalia touhua
kannattaa mennä lekurille ! - Tessa
Minusta myös vaikuttaa siltä että mäykkis on kipeä jollakin tavalla ja "purkaa" kivun tunnettaan kalvamalla häntäänsä. Vika saattaa olla esim. selkärangassa (arvaus) eli ei muuta kun eläinlääkärin juttusille, niin apu löytyy :)
- dewil1000
No, tuota.. Minulla on kaksi mäyristä.. Toinen niistäkin puree häntäänsä. En voi sanoa, että se olisi aivan normaalia, mutta tuskin mitään vakavaa. Oletko kokeillut itse esim. puristaa hiukan häntää? Jos se vinakisee tai antaa, jonkun merkin muuten että siihen sattuisi niin voin sanoa, että se olisi vakavaa, mutta jos se ei siihen mitenkään erityisesti reagoi, ei sillä tuskin ole mitään hätää.. Oma koirani aineki puree häntäänsä, kun se kerjää huomiota ja silloin, kun siihen kutittaa jne.
- Leena ja 4mäyrispoikaa
Ei ole normaalia jos koira puree "nyhertää" itseään. Koira ei ole fyysisesti sairas vaan henkisesti. Nuori mäyrisuros on aktiivinen koirarotu joka tarvitsee AKTIVITEETTEJÄ. Päivittäin tunnin lenkki vapaana metsässä voi helpottaa tilannetta. Monille koirille pelkkä liikunta ei riitä vaan tarvitsevat jotain ajatustyötä. Ei selviä kuinka riistaviettinen koirasi on, monille koirille metsästys tai esim, jälkikokeet ovat hyvä tapa purkaa "paineita". Nuorelle koiralle tärkeää myös sosiaaliset suhteet lajitovereihin eli nyt vaan lenkkikaveria metsästämään. Tilannetta voisi helpottaa myös jos aloittaisit piilotus leikit tai antaisit koiralle jotain ajateltavaa. Älkää ihmiset unohtako että koira ei ole "huonekalu" vaan eläin joka tarvitsee lajille ominaiset puitteet. Ei siis riitä koiralle että makoilee sisätiloissa kaikki päivät ja pummaa ruokaa... Kaikki reippaasti pihalle ja harrastamaan. loppuu ihmisten ja eläinten masennukset. Kevättä kohden!
- henkinen olento
Otin aikuisen koiran ja alkuun hänkin puri häntäänsä parin ekan päivän ajan. Sitten hännän nyhräys jäi. Luulen sen johtuvan uusista tilanteista. Minusta se on nk. tulvareaktiota, enemmän henkistä kuin fyysistä. Sama toistui kun sukulaislapsi halusi hoitaa koiraa ja koira alkoi nyhertää häntäänsä. Siitä sitten päättelin tällaista. Se on jotakin jännittämistä tai ihmettelyä uudesta tilanteesta. Häntä ei ole millään lailla kipeä.
- henkinen olento
henkinen olento kirjoitti:
Otin aikuisen koiran ja alkuun hänkin puri häntäänsä parin ekan päivän ajan. Sitten hännän nyhräys jäi. Luulen sen johtuvan uusista tilanteista. Minusta se on nk. tulvareaktiota, enemmän henkistä kuin fyysistä. Sama toistui kun sukulaislapsi halusi hoitaa koiraa ja koira alkoi nyhertää häntäänsä. Siitä sitten päättelin tällaista. Se on jotakin jännittämistä tai ihmettelyä uudesta tilanteesta. Häntä ei ole millään lailla kipeä.
Koira tarvitsee valtavasti rakkautta ja rohkaisua vaikka olisikin jo luonnostaan rohkea. Akvtiviteetteja, kannustusta ja tukea. Aivan kuin kuka tahansa meistä. Mietin itseäni uusissa tilanteissa, ja kyllä ne minuakin jännittävät, ei sille mitään voi. Jokaisella vain on oma tapansa sen purkamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1562909Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2842600Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.641733Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e431628Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221256
- 1101184
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141134Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3381027