Sisäsiistiksi kerrostalossa

koiruus

Miten te olette opettaneet pennun sisäsiistiksi kerrostalossa?

Ensimmäisen koirani sain helposti sisäsiitiksi omakotitalossa, kun pennun kanssa oli aina niin helppo mennä pihalle.
Nyt ei millään ehdi edes hissille asti, kun pissat jo tulee.

Mietinkin onko mitään järkeä opettaa pentu ensin tekemään tarpeensa parvekkeelle?
Ja kun oppii sinne pyytämään, niin lähtisi sitten kiikuttamaan pentua ulos.

Kertokaapas hyviä vinkkejä :)

5

11221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asun ite kerrostalossa ja kun otin pennun ni oli kesä.yölläkin käytin monet kerrat pissalla ja aina kun leikittiin sisällä ni pentu ulos ja samoin ku oli syönyt.koirani oppi sisäsiistiksi kuukaudessa ellei allekkin.en muuta neuvoa keksi ku vähän väliä ulos.....onnea!!

    • Minttumaaria

      Itse asuin kerrostalossa kun otin kultsin pennun n.vuosi sitten ja opetin pentua sisäsiistiksi siten että aina kun pentu oli syönyt, leikkinyt tai herännyt uniltaan niin koppasin koiran syliin ja vein pihalle tarpeilleen, tässä täytyy olla nopea, että pentu ei ehdi kyykistyä tarpeilleen lattialle! Kun pennun ottaa syliin, se ei yleensä tarpeitaan teen ihmisen syliin!! Ja sanomalehdelle tarpeen opettaminen sisällä on tarpeellista, ettei tarvitse mattopyykille mennä joka viikko... :) Sanomalehden sijoittaminen ulko-oven läheisyyteen auttaa sisäsiisteyteen, aina kun pentu tekee tarpeensa sanomalehdelle, kehut siitä ylen paljon ja jos pisu tulee jonnekkin muuaalle kuin sanomalehdelle niin et huomioi häntä ollenkaan, näin pentu valitsee mieluisamman vaihtoehdon ja alkaa tekemään tarpeensa sanomalehdelle. Loppujen lopuksi pentu oppi yhdistämään ulos menon ja ulko-oven läheisyydessä olevan sanomalehden ja alkoi itse pyytää ulos kun hätä tuli. Näin minun hauvelini oppi sisäsiistiksi todella nopeasti!!:)

    • wa_

      Kuljetin sitä varmaan 10 päivässä ulos, kannoin usein sitä vatsapuoli ylös päin, koira harvoin virtsaa päällensä. Jos alkoi tekemään sisälle, niin kiikutin paperin päälle (silloin en antanut namia, en kehunut, en sanonut mitään). Pikku hiljaa oppi paperille (oppi tietämään, miten välttä kiikutus paperin päälle) ja pikku hiljaa siitä ulos (tiesi missä saa palkkansa). Aika raskasta kun joutuu kantamaan pentua jo lonkkien takia yli 6kk:n ikäiseksi portaita ylös ja alas. Lisäksi yritin joka kerta kun kyykistyi milloin millekin tarpeelleen ulkona, niin sanoa esim. "tee pissi" ja sitten kehuin ja annoin makupalan. Nyt tekee tarpeensa käskystä, namia en enää anna kuin harvoin, mutta kehun edelleen. Koira on nyt 8kk.

      Parvekkeelle en suosittele. Ihan tuli noin ensimmäisenä hajuhaitat mieleen tai jos valuu neste naapurin pervekkeelle/jonkun niskaan. Jos on uroskoira, niin oppii, että parvekkeelle saa merkata. Tiedä häntä? Jokuhan taisi tässä taannoin ehdotella hiekkalaatikkoa koiralle.

      Sitkeyttä vaan ja tsemppiä :) Kyllä se tirriäinen vielä oppii siistiksi.

      • sanoo-liliath

        Suosittelen itsekin nappaamaan pennun syliin, koska - kuten tuolla joku jo sanoikin -, pennut tuskin virtsaavat silloin. Ja jos et ole jo lukenut, niin lue ihmeessä Tuire Kaimion Pennusta kunnon koiraksi-kirja. Siinä on valtavan hyviä vinkkejä sisäsiisteyskasvatuksesta ja koiran koulutuksesta yleensäkin.


      • Lara
        sanoo-liliath kirjoitti:

        Suosittelen itsekin nappaamaan pennun syliin, koska - kuten tuolla joku jo sanoikin -, pennut tuskin virtsaavat silloin. Ja jos et ole jo lukenut, niin lue ihmeessä Tuire Kaimion Pennusta kunnon koiraksi-kirja. Siinä on valtavan hyviä vinkkejä sisäsiisteyskasvatuksesta ja koiran koulutuksesta yleensäkin.

        Mua jo hirvittää kyl ajatus siitä että miten saan sen pennun kiikutettua ulos tarpeilleen jokavälissä, koska me asutaan yhdeksännessä kerroksessa. Mutta onneksi talossa on kaksi hissiä ja pitää sit vaan kiikuttaa ahkerammin ettei tule kiirus.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe