Häät ulkomailla

NannaH

Kertokaas onko teillä kokemuksia häistä ulkomailla, vihkimisistä, käytännön järjestelyistä ym., eri maista... Kaikesta kivasta! Suunnitelen miekkuni kans yllärihäitä ulkomailla ;)

2

721

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevään morsmaikku

      Netistä löytyy yllättävän paljon kirkollisesta vihkimisestä.Siviilivihkiminen ulkomailla huomattavasti hankalempaa.Kirkollinen vihkiminen esim.Espanjassa tai Thaimaassa helppoa,koska siellä on suomalaisia pappeja joilla on oikeus vihkiä.Ev.lut.srk sivuilta löytyy numerot ja sählöpostiosotteet.Tietojeni mukaan kirkolliseen vihkimiseen tarvii vain esteettömystodistuksen.Ni ja molempien täytyy kuulua kirkkoon.

    • hyvä valinta

      meillä 9v sitten sala hää paikkana! suomesta piti ottaa kirkon kuullutukset ja karata usaan sieltä nevadan oikeustalolta naima lupa ja paperi kourassa kappeliin ja juhlat käyntii! suomessa piti odotella sitä ns virallisen vihkitodistuksen saapumista ja käännyttää se virallisella kielen kääntäjällä suomeksi ja se kädessä seurakunnan kansliaan vahvistamaan hää päivä! tossa noi lyhykäisyydessään ei muutakun karatkaa jonnekkin kivaan paikkaan se on sika kivaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe