Osaisiko joku kertoa, mistä aikuisen hämähäkin sukupuolen voi päätellä? Kyseessä on b. vagans ja ikää noin kolme vuotta. Koskemaan kun siihen ei pysty, on se sen verran äkäinen kaveri. Kiitos jos osaatte auttaa!
Mistä tietää sukupuolen?
6
2717
Vastaukset
- hulllluuuuu mie
hmm eikös 1 keino ollut se koko? että naaras on iso ja koiras pieni/pienempi? en ole kyllä varma ja jos omistat yhden hämpyn niin eihän sitä sitten voi kokeilla :D ei löytynyt googlestakaan..
- sitä
mitäs minä sanoin..
- Keppi
Kolmivuotias vagans ei ole täysikasvuinen.
Ellei sitten ole todellakin tehoruokittu ukko. - Marika_
Hämähäkin iän pystyy määrittämään luodusta nahasta.
herppi.netissä on eräs harrastaja informoinut joskus kuvien kera miten tunnistus tapahtuu.Sieltä vain hakua käyttämällä se varmasti vielä löytyy.
Selvin ulkopuolinen merkki on uroksen jalkojen koukut.Täysikasvuiselta urokselta löytyy pienet koukut ensimmäisistä jalkapareista.Koukut kehittyvät parittelua varten.
Selvin uroksen merkki on spermaverkon tekeminen. - siis
Luodusta nahastahan sen näkee, jos osaa katsoa. herppi.netissä todella on ohjeet kuvien kera miten -sukupuoli- (ei siis ikä, niinkuin nimim. Marika ilmeisen vahingossa on kirjoittanut :) sattuuhan sitä) Että odottelemaan vaan seuraavaa molttia ja sitten nahka talteen.
Lyhyesti ja ilman kuvia: hämähäkin peräpäässä eli opisthosomassa ylempien kirjakeuhkojen yläpuolella on pieni aukon tai pussin tapainen. Naaraalla siinä kohtaa on selvä läppä eli spermatheca, uroksella ei ole läppää, vaan kohta on tasainen. Sukupuolen määritys on tarkkaa puuhaa ja luotua nahkaa levitellessään pitää varoa repimästä sitä, että mitään näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948201
- 403942
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html351282Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121030Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797