Kielen opiskelu

kappari

Japanin kielen opiskelu kiinnostaisi, mutta täälläpäin on heikomman puoleista toi opetus, eikä minulla olisikaan aikaa käydä oppitunneilla. Mikä siis neuvoksi? Joku tietokoneohjelma ääntämisharjoituksineen ym. olisi varmaan paras ratkaisu? Myös englanti-japani kelpaa jos suomenkielistä opetusohjelmaa ei ole olemassa. Kirjoja ja nettisivujakin saa suositella jos ohjelmistopuolelta ei löydy ratkaisua.

4

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulkki X
      • Annie

        Opiskeluun sopii myös Takako Karppisen Japanin kielen alkeet ja rinnalle suomi-japani-suomi sanakirja. Näillä olen itse ainakin päässyt pitkälle tosin joitain asioita on vaikea ymmärtää tai oppia ilman opettajaa.
        Kummatkin kirjat saa tilattua netistä:
        http://granum.uta.fi/granum/hakutulos.php


      • Annie
        Annie kirjoitti:

        Opiskeluun sopii myös Takako Karppisen Japanin kielen alkeet ja rinnalle suomi-japani-suomi sanakirja. Näillä olen itse ainakin päässyt pitkälle tosin joitain asioita on vaikea ymmärtää tai oppia ilman opettajaa.
        Kummatkin kirjat saa tilattua netistä:
        http://granum.uta.fi/granum/hakutulos.php

        Linkki ei toimi, mutta Granumin sivuilta löytyvät kuitenkin kumpikin


    • The Real Jamo

      http://www.physics.ucla.edu/~grosenth/jwpce.html

      Mene ylläolevaan URLiin, tai Googlaa sanalla JWPce, niin löydät ilmaisen teksturin nimeltään JWPce, jolla saa kirjoitettua japania. Kyseinen softa sisältää myös vitun hyvän kanji-listan ja erittäin toimivan sanaston. Käytän tätä itse jatkuvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe