Alaikäisenä baarityössä?

Nimetön

Olen hetken aikaa ihmetellyt, että miten jotkut baarit palkkaavat esim blokkariksi/tiskariksi alaikäisiä, ilman koulutusta olevia työntekijöitä. Olen ymmärtänyt, että työlainsäädäntö kieltää alle 18-vuotiaan työnteon klo 22:n jälkeen, sekä työstä ei saisi koitua alaikäiselle työntekijälle pysyvää terveydellistä haittaa. Tupakansavu luonnollisesti on tällainen pysyvä haitta.

Kuulutankin ravintolapäälliköiden vastuuta, ja jos täällä joku ravintolapäällikkö tms sattuu olemaan, kysyisin, millä perusteella palkkaisit alaikäisen töihin baariisi? Miksi ylipäätään palkata alaikäinen, kun täysi-ikäistäkin työvoimaa on varmasti saatavilla?

Mitä mieltä olette ylipäätään siitä, että alaikäinen tekee töitä baarissa? Onko mielestänne koko juttu ihan ok, vai ajatteleeko joku muukin samoin kuin minä, ettei työ baarissa ole ihan alaikäiselle soveltuva työ?

6

1994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh

      ketä vittu kiinnostaa minkää saatanan tupakansavun "vaarallisuus"

      • lud

        ja vielä, ennen vanhaa ihmiset polttivat polvenkorkuisesta saakka ja olivat siihen aikaan 10 kertaa terveempiä kuin nykyään, joten ime munaa


    • PAM

      Täysin samaa mieltä! Ei ole alaikäisten paikka!
      Kyräytä semmoset paikat, jos tiedät siellä olevan alaikäsiä!
      Toivottavasti niiltä paikoilta menee luvat!

    • tänne

      http://www.muumilaakso.org/~jristani/savuton Kyllä ravintolan työntekijöillä (vaikka moni tupakoi itsekin) on oltava mahdollisuus työskennellä savuttomassa paikassa, en kaipaa mitään "vaihda työpaikkaa/alaa/mene mäkkäriin töihin" juttuja.

    • jkjhfh

      olen hotelli ja ravintola-alan opiskelija.. ja meille on ainakin sanottu että alle 18-vuotias saa olla kello 22.00 jälkeen töissä, jos vanhemmat suostuvat. ja plokkarina yleensä saa olla.

    • Anonyymi

      Ravintola ala saattaa kiinnostaa monia nuoria(baarit, ravintolat yms). En usko että iällä on niinkään merkitystä. Baarissa saa olla vain yli 16v töissä ja sekin pitää olla täysi ikäisen valvottuna. En näe tässä mitään ongelmaa🤷🏽‍♂️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8923
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8766
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      15
      7835
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5288
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4315
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4210
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4133
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3919
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      78
      3808
    Aihe