korvapunkit

jelppiä?!

mikä matokuuri tehoaa korvapunkkeihin, eläinlääkäri sanoi että sellainen on,mutta en tiiä kauppanimeä, saako ilman reseptiä?kiitos vastauksista.

10

12000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaan?

      Ainoa minkä tiedän on Ektosid - liuos ulkoloisten häätöön, myydään ilman reseptiä apteekeissa, 250ml pullo. Hintaa en muista, on aikaa kun ostin edellisen pullon, mutta ei ole kallista.
      Tee liuos lämpimään(ei kuumaan) veteen korvia varten erilliseen astiaan, lisäksi tarvitset ruiskun (apteekista)5ml ruisku riittää,: 10ml vettä johon SEKOITETAAN 2ml Ektosid liuosta, VALMISTETTA EI SAA KÄYTTÄÄ LAIMENTAMATTOMANA, valmis seos imetään ruiskuun, jaa ruiskussa oleva seos molempiin korviin, ja ruiskuta varovasti koiran korvakäytävään, ylimääräinen neste valuu pois. Annetaan vaikuttaa 10 - 15 min. kuivataan koiran korvat ja korvakäytävää varovasti vanulapulla, vanupuikon käyttöä kannattaa välttää että ei työnnä kuolleita punkkeja syvemmälle koiran korvakäytävään. Ei tarvitse huuhtoa. Koira ravistelee korviaan voimakkaasti kun aine on sen korvissa, joten kannattaa suojautua roiskeilta. Korvat kannattaa puhdistaa vielä seuraavana päivänä(kuolleista punkeista). Omilla koirilla jouduin uusimaan käsittelyn viikon päästä, mutta sen jälkeen eivät korvapunkit koiria kiusanneet.

      • OHJEESEEN

        10ml vettä johon SEKOITETAAN 2ml Ektosid liuosta,

        ANTEEKSI, MINULTA JÄI EPÄHUOMIOSSA YKSI NOLLA POIS OHJEESSA OLEVAN VEDEN MÄÄRÄSTÄ, ELI OIKEA OHJE ON: 1dl VETTÄ JOHON SEKOITETAAN 2ml EKTOSID LIUOSTA.


      • kiitos!!
        OHJEESEEN kirjoitti:

        10ml vettä johon SEKOITETAAN 2ml Ektosid liuosta,

        ANTEEKSI, MINULTA JÄI EPÄHUOMIOSSA YKSI NOLLA POIS OHJEESSA OLEVAN VEDEN MÄÄRÄSTÄ, ELI OIKEA OHJE ON: 1dl VETTÄ JOHON SEKOITETAAN 2ml EKTOSID LIUOSTA.

        kiitos. ei siis ole erillistä matolääkettä joka myös punkkeihin tehoaa??? mut tätä kokeilen, toivottavasti auttaa. kiva kun on ihmisiä joilta kysyä....


    • elänystävä

      Stronghold- niminen matolääke, joka poistaa myös punkit. Itse olen käyttänyt sitä kissalle, mutta apteekista saat myös koiralle sopivan annostuksen. Luulen kyllä että tarvitset ensin eläinlääkärin reseptin.

      Ensimmäisen reseptin sain muun e-lääkäri käynnin yhteydessä, mutta seuraavan sain puhelinsoitolla, vaikka asuin jo eri paikkakunnalla. Voit koettaa soittaa e-lääkärille ensin. Saat asiantuntevan neuvon samalla lääkkeen laittamisesta (se tulee kuvin ja tekstein myös pakkauksen mukana). Erittäin helppo laitaa.

      Osoittautunut hyväksi ja sopivaksi meillä :)
      Kokeile! rapsutonta talvea koirallesi!

      • taas.

        kiitos vaan


      • -22-
        taas. kirjoitti:

        kiitos vaan

        Meillä stronghold tehosi nenäpunkkeihin heti ekalla kertaa. Joskus vai joutua laittamaan useammankin kerran. On tosiaan reseptillä saatava. Annostelu on helppoa ainakin sillä valeluliuoksella, joka laitetaan niskaan samalla tapaa kuin muut punkkilääkkeet. Tietääkseni strongholdista on olemassa myös tablettiversio.


    • ihmisiin?

      voiko korvapunkit tarttua ihmisiin? jos koira nukkuu samassa sängyssä ja jopa tyynyllä joskus?tai muihin eläimiin?

      • FAU

        on olemassa ihan oma lääkkeensä Otita para vet. se on reseptivapaata ja tehokasta.
        Koiran korvapunkit ei tartu ihmiseen, vaikka koira samassa punkassa köllöttäisikin, mutta toisiin koiriin ja kissoihin tarttuu helposti.


      • Ukkeli
        FAU kirjoitti:

        on olemassa ihan oma lääkkeensä Otita para vet. se on reseptivapaata ja tehokasta.
        Koiran korvapunkit ei tartu ihmiseen, vaikka koira samassa punkassa köllöttäisikin, mutta toisiin koiriin ja kissoihin tarttuu helposti.

        Otita para ei tehonnut meidän koiran korvapunkki oireeseen. Pitää kokeilla tuota Ektosid-liuosta. Tuntuu pahalta kun koira kärsii.....


    • vinkeistä

      täälähän on mukavasti tietoa vaivoista joten kiitosta, epäilenpä että meidän koirallakin korvapunkkeja joten ei kun apteekkiin etsimään näistä sopiva lääke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3168
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      72
      2239
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2070
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2065
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      125
      2024
    6. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1710
    7. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      112
      1643
    8. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      21
      1434
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      102
      1345
    10. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      224
      1319
    Aihe