Kissan kaulapanta ja valjaat

Voisitteko neuvoa ja kertoa, miten saadaan maatiaiskissa opetetuksi siten, että se voitaisiin ulkoiluttaa valjaissa. Milloin opettaminen kannattaisi aloittaa? Oppiiko kaikki kissat siihen, että niillä on kaulassaan panta?
62574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkentava kysymys: Miksi panta? Sisällä käytettäväksi vai valjaiden kanssa?

Minkä ikäinen kissa?

Valjaisiin ja pantaan opettaminen kannattaa aloittaa mahdollisimman nuorena. Valjaita voi aluksi pitää sisällä lyhyitä aikoja löysästi päällä mutta joillekin kissoille on parempi lähteä heti ulos, jolloin kissa ei muistakaan koko viritystä, kun ulkona on niin jännää. Mielestäni parhaimmat valjaat on pienille koirille tarkoitetut, jotka ovat jämäkämmät ja paremman malliset kuin kissojen. Kissojen valjaat ovat yleensä sen mallisia, että kissa vähänkin panikoidessaan juoksee niistä läpi, oli kireys mikä hyvänsä. Ole taluttaessa tarkkana ja ennakoi mahdolliset paniikkitilanteet (ihmiset, autot, koirat..). Laskeudu kyykkyyn ja ota kissa lähellesi (mutta älä syliisi) ja pidä se hellästi maata vasten painettuna eli kätesi selän päällä. Älä anna koskaan kissan peruuttaa itsestäsi pois päin ja pyri pitämään hihna löysällä koko ajan.

Kaulapantaan tottuminen käy yleensä suhteellisen helposti. Muutaman tunnin jälkeen kissa ei enää muistakaan koko juttua. Kannattaa kerralla ostaa kunnollinen panta. Ei liian löysä mutta lyhyellä kuminauhalla varustettu. Jämäkkä nahkapanta pienellä kuminauhan pätkällä on yleensä paras (ks. esim www.artunkoiratarvike.fi ->tuotteet->heijastintuotteet alin panta). Pannan kireys on hyvä, kun väliin mahtuu kiritämättä pari sormea. Liian löysä/kulahtanut panta menee helposti kainalon ympäri, kissa saa sen vaivatta pois tai se jää kiinni johonkin. Tarkista pannan sopivuus ajoittain, jos kissa laihtuu/lihoo. Meillä pantoja pidetään jatkuvasti karkaamisen varalta vaikka kaikki ovatkin sisäkissoja (eikä kukaan ole karannut 2 vuoteen). ;)

Äänestä
  • Tarkoitus opettaa ulkoilemaan valjaissa. Suunnitteluvaiheessa vasta koko kissan hankkiminen, mutta kun maantie on aivan vieressä, niin siksi, että ei jäisi auton alle.
    Kiitos neuvoista; vastasit asiantuntijan ottein.

    Äänestä

on helppoa ainakin mutta minkä ikäinen kissa on kyseessä?

Aikuinen kissa oppii yleensä huonommin kulkemaan valjaissa, varsinkin jos on jo saanut liikkua vapaasti.

Itse aloitin pentuni opettamisen valjaisiin vajaan 3kk ikäisenä ja laitoin valjaat miltei päivittäin hetkeksi kerrallaan päälle. Sitten hihna paikalleen kun valjaat ei tuottaneet ongelmaa. Ulkona ollaan käyty pari kertaa mutta tuolla Miirulla kun ei ole kasvanut pohjavillaa (syyskuussa syntynyt ja aina sisällä ollut) niin ei voi vielä ulkona kovin olla. Kuitenkin pitää opettaa valjaissa olemaan että kesällä saa sitten käydä ulkona.

Kaverini oli vain laittanut aikuiselle kissalle joustavan pannan ja hyvin oli kuulemma siihen vielä tottunut ajan kanssa.

Mä en aio ehkä pitää näillä ollenkaan pantaa ku ulkoilevat vain valjaissa eivätkä yritä livahtaa ulos.

Äänestä
  • Kissan hankinta on vasta haaveissa ja koska vilkasliikenteinen maantie on aivan vieressä, niin säästyisi auton alle tassuttelemiselta.
    Kiitos jo neuvoistasi; on hauska kuulla toisten kokemuksia asiasta.

    Äänestä

Kuten edellä sanottu, niin pentuna on helppo opettaa. Itse laitoin valjaat kissani päälle ja pidin niitä hänellä n.10 min ja sitten pois. Seuraavana päivänä uudestaan jne. Aikanaan sitten pidensin valjaitten pitoaikaa. Kun se meni hyvin (kissa ei välittänyt valjaista ollenkaan) lisäsin hihnan. Sitä menoa tietenkin saiseurata ettei vaan jäänyt minnekään kiinni hihnan kanssa. Käytännössä harjoiteltiin siis hihnassa kävelyä, mutta sisällä.
Pantaa en itse käytä sillä en koe sitä tarpeeliseksi sisäkissalla.

Äänestä

Ensimmäisen kerran koitin pantoja kissoilleni n. 4 kk iässä ja oli aika hurjaa kun ne venkuilivat niitä pois. Myöhemmin n. 5 kk iässä uusi yritys ja annoin vaan sitkeästi olla vaikka kyllähän ne niitä häiritsi...tosin vaan pari tuntia ja sitten hyväksyivät homman. Nyt ostin valjaat joihin tottu muitta mutkitta. Ulkoilu on vielä aika arkaa kun on niin pelottavan hajuinen tuo ulkomaailma=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tahtoisi tietää kirjoitti:

Voisitteko neuvoa ja kertoa, miten saadaan maatiaiskissa opetetuksi siten, että se voitaisiin ulkoiluttaa valjaissa. Milloin opettaminen kannattaisi aloittaa? Oppiiko kaikki kissat siihen, että niillä on kaulassaan panta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu