Pyyntihinta vs.

Paljonko asuntojen hinnoissa on yleensä "ilmaa" eli erotusta pyyntihinnan ja toteutuneen hinnan välillä??

Onko kenelläkään kokemuksia viime aikoina tehdyistä pienten asuntojen kaupoista pk-seudulla (kt kaksiot/yksiöt, hintaluokassa 100 000 eur)

Saako tällä hetkellä jostakin tiedoksi asuntojen reaalihintoja toteutuneista kaupoista? Kiinteistöistähän periaatteessa saa tiedot käräjäoikeudesta, mutta saako sieltä huoneistojen hinnoista?
93065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Reaalihintoja ei ainakaan tällä hetkellä saa mistään kuin itse omistajilta. Tästä on keskusteltu mediassakin, välittäjät ja pankit kuulemma vastustavat kovastikin ehdotusta reaalihintojen julkaisemisesta. Minun puolestani toteutuneet hinnat saisivat olla julkista tietoa, olisi reilumpaa ostajien kannalta.

Äänestä
  • Jep, sama hinta on myös autokaupassa ja ammattimaisten autotuojien hinnoissa. Tästä syystä mm. käytettyjä harrasteautoja tuotaessa vero määritellään julkisten pyyntihintojen perusteella lasketusta arvioidusta toteutuneesta hinnasta ja vero voi olla mitä vaan.

    Hieman off topic, mutta summa summarun - olisi hyvä että kauppahinnat olisi julkisia.

    Äänestä

PK-seudulla putoaa sellaset 30% ihan vaan toteamalla, etten mä tästä läävästä mitenkään voi enempää maksaa. Muualla kuulemma päästään 50% tiputukseenkin.

Näytöillä on aina mukana vedättäjiä, jotka muka ovat kiinnostuneita asunnosta ja tarjoavat pyyntihinnan. Näihin ei pidä sortua, mikäli mielii tienata Mersun pihaan.

Katsele rauhassa ja lyö 50%:n tarjous pöytään, kun löydät sopivan. Kyllä se siitä. Tsemppiä!

Äänestä
  • tuhnutkin:


    ASUNTOJEN HINNAT ROMAHTAVAT
    Kirjoittanut: Yrjö 16.6.2003 klo
    12.24
    Kukaan ei enää maksa pyyntihintoja.
    Lukekaahan Aktian ja Suomen Pankin
    talousennusteet.


    3 KK. ja sitten tapahtuu
    Kirjoittanut: Piilo 27.10.2003 klo
    11.48
    Välittäjät yrittävät spammata hintojen nousua. Me ostajat päätämme kuitenkin hinnat.

    Äänestä

  • edeltäväsi kirjoitti:

    tuhnutkin:


    ASUNTOJEN HINNAT ROMAHTAVAT
    Kirjoittanut: Yrjö 16.6.2003 klo
    12.24
    Kukaan ei enää maksa pyyntihintoja.
    Lukekaahan Aktian ja Suomen Pankin
    talousennusteet.


    3 KK. ja sitten tapahtuu
    Kirjoittanut: Piilo 27.10.2003 klo
    11.48
    Välittäjät yrittävät spammata hintojen nousua. Me ostajat päätämme kuitenkin hinnat.

    tarjouksen vai heittääkö se roskikseen. Ei se sen kummempaa ole.

    Myyjä voi asettaa tavoitehinnan korkealle, josta voi sitten hintaa laskea ostajaehdokkaan sitä toivoessa ja ostaja kyvittelee saaneensa asunnon hyvällä alennuksella vaikka näin ei tapahtunutkaan.

    Äänestä

  • Olihan siinä välissä kaikenlaisia yrittäjiä tarjoamassa 125.000 - 132.000€.

    Äänestä

Paikka Helsinki rt 4hks pyynti 238.000 sain sen 196.000 euroon,leikkimökki kuului kauppaan.

Äänestä

hei,
me ostimme 2 päivää ennen joulua omakotitalon Lappeenrannasta missä talojen hinnat ovat aika törkeän hintaisia jo (esim 1959 rakennettu talo 800 neliön tontilla on 269 000e hp!)
Tämä talo on 15km keskustasta ja todella hyvällä sijainnilla.Talo on 162neliöö ja tontti 4200. Rakennettu 2002, ja omistaja/rakentaja on rakennusmestari ja on tehnyt todella tarkkaa työtä. 60 neliön lämmin autotalli sijaitsee myös tontilla.
Hp oli tällä kohteella 209000e ja tarjosimme 185 000e. Myyjä sanoi ettei myy ja liian halvalla menisi mutta 2 tuntia myöhemmin kaupat tulikin.
Mutta talo jota aiemmin yritimme saada meni vain 2000e alle hp. Joten 2-10% alle hp. voisi olla järkevä tarjous.

Kannattaa tarkastaa itse talo hyvin joka paikasta, uusi ei tarkoita hyvää sen saimme huomata 2004 vuonna rakennetussa talossa jossa kaikki listat olisi mennyt uusiksi ja keittiö samoin. Tapetit oli laitettu vinoon ja kaakelit oli vain hutkittu paikalleen. Emme edes harkinneet tämän talon ostoa.

Äänestä

Riippuu tietenkin mistä päin olet ostamassa ja kuinka epärealistinen hintapyyntö on laitettu. Itse myin paritalokaksioni hyvältä alueelta Espoosta syksyllä. Pyysin 190 000 € ja sain 182 000.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Toteutunuthinta kirjoitti:

Paljonko asuntojen hinnoissa on yleensä "ilmaa" eli erotusta pyyntihinnan ja toteutuneen hinnan välillä??

Onko kenelläkään kokemuksia viime aikoina tehdyistä pienten asuntojen kaupoista pk-seudulla (kt kaksiot/yksiöt, hintaluokassa 100 000 eur)

Saako tällä hetkellä jostakin tiedoksi asuntojen reaalihintoja toteutuneista kaupoista? Kiinteistöistähän periaatteessa saa tiedot käräjäoikeudesta, mutta saako sieltä huoneistojen hinnoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu