Lagullani ajettu 90t ja viime aikoina alkanut kuulua outoa ulinaa etu päästä.Ulina kuuluu tien pinnasta tai nopeudesta riippumatta(Joillakin nopeuksilla ei kuulu).Mahtaako olla laakerit finaalissa,jos näin niin kallisko vaihtaa ?
Lagun pyörän laakerit
Tomppa
61071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
laakeri/t ovat loppu. Mulla tuli sama eteen vähän yli 90 tkm:n jälkeen. Oikean etupyörän laakeri alkoi oireilla; vasemmpaan käännyttäessä tuli aivan helvetillinen vonkuna. Sitä en tiedä, paljonko maksoi. Ulina oli omassa tapauksessani siis riippuvainen etupyörien suunnasta. Suoraan ajaessa ei mitään, vasempaan käännettäessä sitäkin enemmän.
tarkenna hieman ulinan kohdetta. itelläni alkoi kuulua vastaavaa 120tkm kohdalla. paikallinen "seppä" totesi ajettuaan et renkaan laakerihan se kohta menee. mut kohta leikkas kiinni vaihdelaatikon laakeri, ja samantien koko vaihdelaatikko vaihtokuntoon. epäilyttää ainakin kun kerroit ettei kaikilla nopeuksilla kuiteskaan kuulu.
Kuuluuko ääni aina, vai katoaako välillä ?
Meganessa jarrupalat laahasivat sen verran, että tarpeeksi lämmettyäään alkoivat vinkua.
Etenkin jos ääni muuttuu (jopa häviää)kaarteessa.
Kuulostaa tutulta ongelmalta. Alkuun lievää jyrinää ja ajan mittaan pahenee melko nopeasti. Itse kuuntelin pari vkoa ja sitten tarkistutin. Oli etupyörän laakeriongelma (150 tuhatta km) Epäilin itse aluksi renkaita, mutta oli laakerivika. Huollossa sanoivat, että tyyppivika. Laakeriin päsee vettä --> ruostuu -> hajoaa. 250-350 EUR.
nosta etupää ilmaan ja pyöritä rengasta ja pidä samalla jousesta kiinni jos jousessa tuntuu värinää niin laakeri on sökö
Käytin sitte auton biliassa ja ulvonnan syyksi todettiin jarrupalojen "ohjurissa" oleva liuku tappi joka oli jääny jumiin.Palojen lämmetessä ne jäivät laahaamaan sen verran että kuului tämä ikävä ulina.Onneksi ei vika ollu laakereissa tällä kertaa !