Mikäs nyt tuli?Käynnistin eilen -02 Almeraa,kävi sekunnin ja sammu.Ei lähde käyntiin,vähän lupailee.Tätä ennen seiso 2 päivää ajamatta.
Almera sammui!
18
8654
Vastaukset
- pekka_k
Sulla on mennyt ajonesto päälle ja se pitää "koodata" pois
- Hättäile
Ehkä meni vaan kosteutta johonkin kriittiseen paikkaa. Yritä saada se kuivaan ja lämpöiseen paikkaan ja lataa akku. Yritä sitten vielä kerran ja sitten huoltoon.
- Hättäile
Meinaan kokemusta on että joskus käynnistyminen vaikeita vajaalla=alle 1/4 tankilla
- toista
avainta
- käynti
Jos ei auto tunne avaimessa olevaa sirua, niin auto käynnistyy noin sekunniksi, kokemusta asiasta on.
- tkk123
Ei auta avaimen vaihto.Äsken oli lohkossa kiinni,ja kokeilin startata.Lähtee melkein käyntiin,eli lupaa koko ajan,niin että kierrokset nousee ehkä 4-5 sataan,mutta ei jaksa käydä.Täytyy vissiin alkaa etsimään hinurin numeroita.
- sitten,mikä
oli ?
- tkk123
Hinattiin huoltoon,soitettiin 2 tunnin kuluttua,auto valmis.Huoltomies oli käynnistänyt auton pihassa,ja ajanut halliin(voi jumalauta).Vikadiagnoosi ei näyttänyt mitään häikkää.Viaksi ilmoitettiin kastuneet tulpat.Ihmettelen vaan että mikä kasteli tulpat,kun auto käynnistyi normaalisti ja kävi 1-2 sekuntia.Itsekin yritin käynnistää useita kertoja kaasu pohjassa,eipä vaan lähtenyt,vaikka lupaili.Itse kuitenkin luulen,että autoon tuli"väliaikainen"sähkökatkos,mikä sammutti moottorin,koska sammui kuin avaimesta kääntäen.No,tulihan hinauskoukun kierteet putsattua.
- samoin
Keväällä almera N15 -99 teki mulle samoin.
Kävi noin 3 sek. ja sammui. Käynnistyksen estosta johtunut vika korjautui koodaamalla homma uudelleen. - omistaja..
Kun auto on ruisku, niin autoa ei saa käynnistää kaasupojassa. bensa syöttö tapahtuu kaasupolkimen ja ilmanlämpötila arvojen mukaan. Joissakin automerkeissä (esim.Opel) on oma systeemi jolla saadaan asetukset normaaleiksi. nimimerkki Opelin ja Nissanin omistaja
- tkk123
En käynnistänyt kaasu pohjassa,en koskenut koko helvetin pedaaliin.Vasta sitten kokeilin kun auto oli sammunut.No,kuitenkin huollossa käydessään oli mittarivalo,(matka ja kello)alkanut toimia,ei toiminut ennen.Mitään ei kuitenkaan ollut korjattu.
- Almera-02
Muutama viikko sitten minun Almera 1.5 v.2002 teki saman. Vaimo ei aamulla saanut käyntiin. Minä sahasin kaasu pohjassa pitkään ja vähän lupaili. Löysäsin avaimesta ja käynnistyi. Vika ei ole toistunut.
Siis kumpaakin avainta käytettiin, mutta ajonestoa silti epäilen.- tkk123
Aloittaja.Normaalisti lähtee puolenkierroksen jälkeen heti käyntiin,mutta tuo yksi startti epäonnistu.Koneen kierrokset oli normaalit 1300-1400,siinä 1-2 sekuntia,ja sitten poikki.Jos vika on ajoneston häiriö,työntääköhän ruisku bensaa,vai katkaiseeko vain sytytyksen?Vai katkaiseeko molemmat?No,tutkimukset jatkuu,ja ehkä jokin pätevä syy vielä löytyy.
- Almera-02
Käsittääkseni vaihtoivat jonkun ajoneston huollon yhteydessä, vaikka ei sitä ennen vikaa. Silti oli syksyllä tuo 1 kerta.
Toivottavasti ei toistu.
Muuten lähtee kuin tamma tallista.
- tuo
almerasi valmistettu briteissä?Briteissä valmistetussa mallissa on kuulemma paljon erilaisia sähkövikoja.Itelläni on 01-almera joka informaatio kilven mukaan on valmistettu vietnamissa.
- takuuna
vaihdettu kampiakselin ja nokka-akselin asentotunnistimet niissä oli se vika että kone kävi tai sitten ei, noissahan oli joku takaisin kutsu kampanja oisko ollu 2003 tai 2004 vuonna,työnä oli puolentunnin homma kun ne vaihtoivat.
- berner-on-takapuolesta
sama vika täällä. 99 almera 330 000 mittarissa. välillä lähtee kun tamma tallista ja välillä ei millään ja käy sekunnin. joskus sammuu jopa kesken ajon ja relet naksuu kojetaulun sisällä. ei muutakun lisää sähkö härveleitä autoihin ja maailma paranee! missä on nykyään varmatoimiset ja yksinkertaiset autot.
- 1999
Minullakin samaa vikaa , eikä merkkiliikkeessäkään tieneet , itse löysin vian ,kipinää ei tullut ,vika oli puolassa .hajottamolta koko virran jakaja .auto pelittää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1402610Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3601967- 401677
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311523Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327927Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110918Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772