teollista uistelua lohelle

kysymyss

kun ajatellaan että lohta on meressä tänään todella paljon,esimerkiksi itämeressä,niin olisikohan kannattavaa harjoittaa ammattimaista lohenuistelua esimerkiksi keväisin.laittaisi isoon alukseen vaikkapa 50vapaa ja vetäisi alueilla joilla saadaan esim.verkoilla 200kalan saaliita yössä.

alukseen laitettaisiin puomit joita pitkin voisi kulkea ja hoitaa vapoja ja rantautuessa puomit nostettaisiin pystyyn.

polttoainetta kuluisi hiljaa ajellen vähän joten siihen ei montaa kalaa kuluisi.

voisiko ajatella että 12tunnissa saisi vaikka 100lohta,mitäpä mieltä olet usitelija?????

5

1283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekisit

      saamallasi saaliilla?

      • porvarii

        tottahan toki myisin pois ne halvalla 3e/kilo eihän se muuten olisi teollista pyyntiä


      • myydä
        porvarii kirjoitti:

        tottahan toki myisin pois ne halvalla 3e/kilo eihän se muuten olisi teollista pyyntiä

        halvalla mitään koska sen jälkeen kun olet maksanut verot, eläkkeet, vakuutukset, kalustokulut etc.
        pitää hänelle jäädä vielä rahaa perheensä elättämiseen.
        Tästä johtue yrittäjä ei voi myydä mitän halvalla.


      • taitaa
        myydä kirjoitti:

        halvalla mitään koska sen jälkeen kun olet maksanut verot, eläkkeet, vakuutukset, kalustokulut etc.
        pitää hänelle jäädä vielä rahaa perheensä elättämiseen.
        Tästä johtue yrittäjä ei voi myydä mitän halvalla.

        olla niitä harmaantaluden veikkoja jota kalastuksessa on pilvinpimein, johtuen TE-keskustemme "munattomuudesta" puuta tähän hyvin tietämäänsä rikolliseen toimintaan.
        Asioiden tulisi olla siten, että kalakauppiaat ja ravintoloitsijat saisivat ostaa kalaa ainoastaan auktorisoiduilta kalastajilta.
        Näin saataisiin tämäkin harmaatalous kuriin.


    • Lohenuistelija

      Vai on Itämeressä paljon lohta? Nytpäs vitsin murjaisit! Eiköhän se ole parempi että pidetään nyt se järki kädessä että lohikanta pysyy edes nykyisellään.

      Nykyään n. 10 vavan veneellä saa hinkata Suomenlahtea usein päiväkaupalla että saa edes yhden tärpin(!). Tuskinpa saalisvarmuus vapamäärää nostamallakaan pahemmin paranee, kun kala on harvassa ja haravoitavaa vesialuetta enemmän kuin tarpeeksi.

      Lisätietoa lohikannoista esim:
      http://www.lapinliitto.fi/lohirahasto/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe