Provera 10mg tableteista

simpukka78

Hei!

Onko muita jotka ovat käyttäneet kyseistä valmistetta? Onko ollu apua, sivuoireita...?

Itsellä tabut menee epäsäännöllisten menkkojen tasaamiseksi, kierto ollu viimeiset 6v 18-120pv. On yritetty tasoittaa niin e-pilsuil (ei yksikää merkki sovi meikälle), Terolutei, Clomifenilla ym. hormonivalmisteilla.

Alkuun Proveran annostus on 15-29pv 1tbl/pv ja jos ei tasoitu 2-3kk aikana, sitten 2tbl kierron 15-29pv.

4

8780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupu

      mä sain eilen kyseisen reseptin endometrioosin hoitoon. eli syön n,3kk. ettei tule kuukautisia ja sit leikataan.en voi ikävä kyllä vielä kertoa käytöstä kun vasta alottelen..

    • Yaris2003

      Syön näytä runsaisiin kuukautisiin, yhdet kesti 2 viikkoa.Sitten menin gynelle ja nyt tuli sitten normaaliin aikaan ja aika normaalisti, saa nähdä miten käy nyt. Olen lapset tehnyt ja ei ole vaihdevuosioireita.
      Päänsäryn olen huomannut sivuoireina. Miten muilla? Tposin teen sellaista työtäkin, että nisklat ovat jumissa.

      • endokki

        Vaikean endometrioosin hoitoon olen käyttänyt, kun juuri mikään muu ei tuntunut auttavan. Omaan endometrioosiini vuosikausia söin Proveraa 10 mg / pv. Sillä annoksella kuukautiset jäivät tulematta, ei juuri mitään vuotoja ja olo oli ainakin parempi kuin hirveitä endotuskia kärsiessä kuukautisten yhteydessä.

        Nyt kun olen ollut käyttämättä usean kuukauden harvenivat (pahat) migreenit ja päänsäryt. Lihomisesta en tiedä oliko se lääkkeen vaikutus vai yli 10 vuoden kipuilun ja syömisen seuraus. Tätä lääkettä käytettäessä ei laihdutuskuuri kuitenkaan onnistu. Kun olin välillä ilman Proveraa pystyin vuoden aikana laihduttamaan 20 kiloa.


    • Anonyymi

      Söin vuosia sitten Provera kuurin. Muistan kun oli kokoajan tollo ja humalainen olo. Huimasi ja silmiin tuli näköhäiriöitä. Lopetin heti kuurin lääkärin määräyksestä.
      Sittemmin vuotohäiri
      öihin syönyt e-pillereitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe